Nie POPiS a PiSPO
7 października 2005
Można powiedzieć, że frekwencja wyborcza w powiecie była zadowalająca. W wyborach do Sejmu uprawnionych do głosowania na terenie powiatu legionowskiego było 73.886 osób. Oddaliśmy 32.196 z czego aż 856 było nieważnych! Frekwencja wyniosła 43.59%. To więcej niż w skali kraju.
Powiat generalnie opowiedział się za kandydatami z tzw. pierwszych stron krajowych dzienników, przyczyniając się do sukcesu wyborczego Ludwika Dorna oraz Bronisława Komorowskiego.
W Jabłonnie przeciwników zdeklasowali Ludwik Dorn z PiS, który otrzymał 518 głosów oraz Komorowski, na którego głosowało 655 osób. Podobnie w Wieliszewie Ludwik Dorn - 249 głosów, Bronisław Komorowski 243 głosy, Nieporęcie Ludwik Dorn - 619 głosów, Komorowski 621 głosów oraz Serocku - Ludwik Dorn 329 głosów, Komorowski 280 głosów.
Wybory do senatu zdominowały w powiecie dwa nazwiska: Piotr Łukasz An-drzejewski, który uzyskał 48,01% głosów oraz Robert Smoktunowicz, który zdobył 45,24% poparcia.
Z powiatowych kandydatów najlepiej wypadła Olga Wierzbicka uzyskując w sumie ponad 2071 głosów oraz Ryszard Brański z wynikiem 1723 głosy.
Kiepska frekwencja
Frekwencja wyborcza nie zachwyciła. Pomimo pięknej pogody ponad połowa mieszkańców powiatu nie poszła do urn. Najgorzej spisali się mieszkańcy Serocka oraz Wieliszewa. W Serocku tylko 35% uprawnionych do głosowania zechciało oddać głos, w Wieliszewie prawie 37%. - Nie poszłam na wybory, bo nie wierzę w zmiany - mówi Marianna, mieszkanka Legionowa. To właśnie znużenie polityką wymieniają socjologowie jako podstawowy powód tak niskiej frekwencji wyborczej. Społeczeństwo jest przekonane, że po wyborach sytuacja zawsze się powtarza. Politycy obiecują, dochodzą do władzy i zapominają o swych słowach. Jak się okazało niemałą rolę odegrały w tym sondaże przedwyborcze, którymi pasjo-nowaliśmy się już kilka tygodni przez wyborami. - Chciałem głosować na Partię Demokratyczną - ale przedwyborcze sondaże były bezlitosne. Ta partia i tak nie miała szans. Nie było więc sensu iść na wybory - tłumaczy Michał z Jabłonny.Przed nami 4 lata rządów nowej koalicji. Pierwszą niespodziankę PiS przy-gotował już 4 dni po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów. Jarosław Kaczyński, wbrew oczekiwaniom i zapowiedziom, nie został premierem. Bez wątpienia część głosujących na PiS poczuła się zawiedziona a nawet oszukana. PiS liczy na wygraną Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, a według Jarosława Kaczyńskiego polskie społeczeństwo nie zaakceptuje dwóch Kaczyńskich pełniących dwie najważniejsze funkcje w Polsce. Jak będzie, zobaczymy już niedługo.
stroja
Ostateczne wyniki wyborów w okręgu 20
Prawo i Sprawiedliwość - 104.532 głosy
- Ludwik Dorn (poseł PiS) - 39.929 głosów
- Artur Zawisza (poseł PiS) - 10.093 głosy
- Jan Szyszko (były minister ochrony środowiska) - 7.042 głosy
- Dariusz Olszewski (urzędnik samorządowy) - 5.797 głosów
- Bronisław Komorowski (poseł PO) - 42.100 głosów
- Andrzej Smirnow (były działacz AWS) - 10.263 głosy
- Alicja Olechowska (posłanka PO) - 6.395 głosów
- Jadwiga Zakrzewska (technik ekonomista) - 4.972 głosy
- Krzysztof Sikora (szef klubu radnych Samoobrony w sejmiku Mazowsza) - 5.695 głosów
- Szymon Pawłowski (radny Warszawy i wiceprezes wojewódzkiego funduszu ochrony środo-wiska) - 7.984 głosy
- Michał Tober (poseł SLD) - 8.945 głosów
Spośród lokalnych kandydatów najwięcej głosów w Legionowie otrzymali:
- Ryszard Wojciech Brański, Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP - 783 gł.
- Anna Janina Mateuszczyk, Komitet Wyborczy Socjaldemokracji Polskiej - 702 gł.
- Kazimierz Płaciszewski, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość - 635 gł.
- Zenon Durka, Komitet Wyborczy Partii Demokratycznej - 548 gł.
- Waldemar Cieplak, Komitet Wyborczy SLD - 483 gł.