REKLAMA

Żoliborz

różne »

 

Neon na Kępie Potockiej ma już 15 lat. Pora na renowację

  8 grudnia 2024

alt='Neon na Kępie Potockiej ma już 15 lat. Pora na renowację'
źródło: Urząd Dzielnicy Żoliborz

Niektórzy nazywają go bąbelkami, inni oranżadą. W październiku minęło 15 lat od kiedy po raz pierwszy został odpalony. Instalację "Światłotrysk" zaprojektował żoliborski artysta Maurycy Gomulicki w ramach działań Fundacji Bęc Zmiana, pod nazwą "Synchronizacja 2009". Teraz czas na renowację tego lubianego przez mieszkańców neonu. Czy znajdą się pieniądze?

REKLAMA

Z założenia neon miał być pomnikiem radości życia, urody chwili, przyjemności. Tymczasem stał się wizytówką Żoliborza, którą pokochali mieszkańcy.

Jak powstał "Światłotrysk" na Kępie Potockiej?

Jaskraworóżowa siedemnastometrowa instalacja wykonana w pracowni Jacka Hanaka przedstawia szklankę, z której ku niebu wzbijają się różowe bąbelki, przywodzące na myśl oranżadę lub szampana. Czy warsztaty MZA zostaną przeniesione z Włościańskiej? Czy warsztaty MZA zostaną przeniesione z Włościańskiej?
Rada dzielnicy przyjęła propozycje zmian do projektu planu ogólnego miasta określające kierunki rozwoju dla Żoliborza. Przedmiotem dyskusji była m.in. przyszłość terenu warsztatów MZA przy Włościańskiej.
Neonowe żarówki, które zamocowano na metalowej siatce, gasną i zapalają się w określonej sekwencji, dając wrażenie wielkiej szklanki oranżady, z której uciekają bąbelki. Róż oświetla przestrzeń parkową nocą, dzięki czemu staje się ona bardziej przyjazna i "oswojona" nawet po zmroku. Prace nad neonem trwały dwa lata. Instalację umieszczono w parku Kępa Potocka, przy skrzyżowaniu Promyka i Gwiaździstej, tuż obok Wisłostrady. Pierwszy raz szklanka rozbłysła 29 października 2009 roku.

Wstąp do księgarni

Żoliborski neon starzeje się

Neon z biegiem lat zaczął się starzeć, co zauważają mieszkańcy. Jeden z żoliborskich radnych w niedawnej interpelacji poprosił w imieniu mieszkańców i autora projektu Maurycego Gomulickiego, o podjęcie działań mających na celu renowację tej wyjątkowej instalacji.

- Od kilkunastu lat jest on integralną częścią Żoliborza, stanowiąc symboliczną bramę wjazdową i wyjazdową z Warszawy. Dla wielu mieszkańców jego widok wywołuje pozytywne emocje i stanowi nieodłączny element lokalnej tożsamości. "Światłotrysk" został zaprojektowany przez naszego żoliborskiego artystę, Maurycego Gomulickiego, co dodaje instalacji jeszcze większego znaczenia. Mimo że neon wciąż działa, przez lata był narażony na trudne warunki atmosferyczne - deszcz, śnieg, wiatr i zmienne temperatury, co może wpływać na jego techniczną kondycję. Jak wiadomo, prąd i wilgoć to połączenie, które z czasem może prowadzić do poważnych uszkodzeń, dlatego konieczna jest odpowiednia konserwacja, aby zapobiec całkowitej awarii - przekonuje Konrad Smoczny.

REKLAMA

Renowacja różowego neonu już w przyszłym roku?

- Znając stan techniczny neonu podjęliśmy działania mające na celu renowację tego obiektu w 2025 roku. W celu rozeznania cen jesteśmy na etapie zapytań ofertowych na renowację neonu - informuje burmistrz Żoliborza Renata Kozłowska.

DB

.
 

REKLAMA

Komentarze (2)

# sdfsdg

09.12.2024 08:07

Lubię go, jest fajny, przypomina mi dzieciństwo.

# panjan

10.12.2024 08:23

A czy M. Gomulicki nie jest czasem artystą meksykańskim?
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA