Narkotyki w szko³ach na Bia³o³êce? Wed³ug statystyk: tylko na van Gogha
12 marca 2014
Z policyjnych danych wynika, ¿e w ostatnich latach tylko w jednej z bia³o³êckich szkó³ dosz³o do zg³oszenia przestêpstwa zwi±zanego z narkotykami. Choæ wiadomo przecie¿, ¿e problem jest wszechobecny. K³opot w tym, ¿e nauczyciele i dyrektorzy szkó³ albo udaj±, ¿e o nim nie wiedz± albo ¶wiadomie "zamiataj± pod dywan".
Zapach trawki
W 2011 roku dyrekcja Zespo³u Szkó³ przy ul. van Gogha wezwa³a policjê po tym, jak w jednej z ³azienek nauczyciel wyczu³ zapach palonej marihuany. Policjanci znale¼li przy jednym z uczniów narkotyki, którymi czêstowa³ kolegê. Ch³opak us³ysza³ podwójne zarzuty: posiadania i udzielania narkotyków. To jedyny taki przypadek na Bia³o³êce od 2011 roku. Czy mamy wiêc powody do zadowolenia? Raczej nie, bo to, ¿e policyjnych interwencji wiêcej nie by³o, mo¿e wskazywaæ tylko na to, ¿e problem narkotyków w bia³o³êckich szko³ach nie wychodzi na ¶wiat³o dzienne.
- Nie ma regu³y, ¿e w jednej placówce pojawia siê ten problem, a w innej ju¿ nie. Dopóki bêd± osoby, które chc± korzystaæ z narkotyków, dopóty bêdzie dochodzi³o do takich przestêpstw, tak¿e na terenie szkó³. I nie mo¿na powiedzieæ, ¿e jakakolwiek placówka mo¿e byæ od nich wolna. Bo tak nie jest - mówi portalowi dobraulica.pl Karolina Karwowska z Komendy Sto³ecznej Policji.
Lek na kaszel: tani i dostêpny
Dyrekcja Zespo³u Szkó³ przy van Gogha jest zdania, ¿e problem eksperymentowania z u¿ywkami istnieje w ka¿dej szkole, jednak nie wszêdzie siê go zauwa¿a. - W naszej szkole zwracamy uwagê na wszelkie niepokoj±ce sygna³y - tak jak tamten z zapachem w ³azience trzy lata temu - mówi dyrektor El¿bieta Gêsina. Dodaje te¿, ¿e teraz bardzo popularne w¶ród m³odzie¿y s± znacznie tañsze, ³atwo dostêpne ¶rodki odurzaj±ce, jak chocia¿by leki na kaszel czy ¶rodki przeciwbólowe. - Nauczycieli nie da siê specjalnie przeszkoliæ w tej kwestii, wiêc musz± reagowaæ na wszelkie zachowania odbiegaj±ce od normy. Dyrekcja Zespo³u Szkó³ przy ul. van Gogha wezwa³a policjê po tym, jak w jednej z ³azienek nauczyciel wyczu³ zapach palonej marihuany. Na przestrzeni ostatnich lat mieli¶my dwa przypadki uczniów po nadu¿yciu Acodinu - dodaje dyrektorka. Jak je rozpoznano? Jeden z uczniów za¿y³ wiele tabletek leku, by nabraæ pewno¶ci siebie i odwagi. Zachowywa³ siê inaczej ni¿ zawsze. Kiedy dosz³o do zawrotów g³owy, trafi³ do pielêgniarki, a potem wezwano karetkê. Lekarze przyjechali te¿ do dziewczyny, która Acodinem chcia³a u³atwiæ sobie rozmowê ze swoim ch³opakiem. - Ka¿dy reaguje inaczej. Jedni s± bardzo senni, inni pobudzeni itp. Powtarzam: trzeba zwracaæ uwagê na wszelkie dziwne zachowania. Tylko wtedy mo¿emy zareagowaæ. Staramy siê mieæ oczy wokó³ g³owy, jednak i tak nie wy³apiemy wszystkiego. Przeprowadzone ostatnio w szkole badania zewnêtrzne, pokazuj±, ¿e szko³a jest bardzo bezpieczna. Wszyscy ankietowani, zarówno rodzice jak i uczniowie twierdz±, ¿e problem agresji, wymuszeñ oraz stosowania u¿ywek jest marginalny. Nie zwalnia to jednak pracowników szko³y z czujno¶ci i reagowania na wszelkie niepokoj±ce sygna³y. Sama jestem matk± i wola³abym, gdyby kto¶ otwarcie mi o tym mówi³, ni¿ udawa³, ¿e siê nic nie dzieje i zamiata³ wszystkie problemy pod dywan - dodaje El¿bieta Gêsina.
Problem z narkotykami od lat jest obecny we wszystkich szko³ach, nie wszystkie jednak odpowiednio szybko reaguj±, a - jak podkre¶la policja - wa¿ne s± drobiazgi, jak chocia¿by przeje¿d¿aj±cy wiele razy przed bram± samochód czy przechadzaj±ca siê obca osoba.
- Zwykle to kto¶ nieznany stoi pod szko³± lub w jej pobli¿u i zachêca dzieci do spróbowania. Pierwszy czy drugi raz czêstuje zwykle za darmo, licz±c na to, ¿e m³ody cz³owiek siê w to wkrêci i kolejny raz bêdzie ju¿ chcia³ narkotyk kupiæ - mówi Karolina Karwowska z KSP.
W raporcie sporz±dzonym dla portalu dobraulica.pl policjanci podsumowuj± interwencje we wszystkich warszawskich szko³ach od roku 2011 do 2013. W zestawieniu prym wiod±: Wola, Praga Po³udnie i Mokotów.
AS