REKLAMA

Bielany

inwestycje »

 

Naprawiają czy psują? Remont w parku Młocińskim

  24 października 2019

alt='Naprawiają czy psują? Remont w parku Młocińskim'
Fot. Iza Bella

W parku Młocińskim trwają prace przy utwardzaniu ścieżek. - Kto postanowił tak bezsensownie ingerować w przyrodę i zniszczyć naturalny trakt? - dopytuje mieszkanka.

REKLAMA

- Czy to koniec biegania w parku Młocińskim? Rozpoczęte zostały prace, które mają na celu utwardzenie powierzchni kamieniami. Kto postanowił tak bezsensownie ingerować w przyrodę i zniszczyć naturalny trakt? Czy nie było lepszych pomysłów - np. wyodrębnienie przy dojeździe do miejsca z ogniskami ścieżki dla rowerów, która eliminowałaby na jednym chodniku ruch rowerowy i pieszych? - dopytuje na facebookowej grupie "Warszawskie Bielany - Mieszkańcy" pani Iza. Dodaje, że wydział ochrony środowiska urzędu dzielnicy miał na ścieżkę dla biegaczy zupełnie inny pomysł. Miała być ona utworzona ze zrębków kory.

Mieszkańcy zagłosowali

Realizowana inwestycja to projekt radnej Agnieszki Goli z budżetu obywatelskiego. W zamyśle autorki ma on zwiększyć atrakcyjność parku Młocińskiego poprzez budowę leśnej, naturalnej ścieżki zdrowia, wymianę wiat piknikowych na polanie, ustawienie tablic edukacyjnych oraz wyrównanie nawierzchni pętli młocińskiej od strony ul. Pułkowej. To właśnie ten ostatni punkt stał się kością niezgody wśród mieszkańców. - Celem remontu jest zwiększenie bezpieczeństwa korzystających, ułatwienie przemieszczania się osobom z wózkami i na wózkach - argumentowała autorka projektu. Koszt wykonania samej tylko ścieżki to 200 tys. zł.

Wstąp do księgarni

Boją się o przyszłość lasuDzisiaj komuś przeszkadzają korzenie na leśnej drodze, jutro ktoś zapragnie powiększyć polanę rekreacyjną kosztem drzew i zwierząt, które żyją na tym obszarze - przestrzega mieszkanka.

- To niepotrzebna ingerencja w cześć przyrodniczą parku Młocińskiego i dewastacja leśnej ścieżki. Druga sprawa, która się z tym wiąże, to kwestie finansowe. To marnotrawienie publicznych pieniędzy - podkreśla pani Iza. Jej zdanie podziela wielu komentujących. - Kilka lat temu utwardzono dużo drobniejszymi kamykami część traktu. Było to mocno krytykowane i reszta parku miała mieć nawierzchnię bez zmian - przekonuje pani Ewa. - Park Młociński, który jest de facto lasem, powinien zachować swój unikalny charakter. Dzisiaj komuś przeszkadzają korzenie na leśnej drodze, jutro ktoś zapragnie powiększyć polanę rekreacyjną kosztem drzew i zwierząt, które żyją na tym obszarze - przestrzega mieszkanka.

REKLAMA

Lasy Miejskie są za inwestycją

Lasy Miejskie prezentują zupełnie inne stanowisko. - Trudno jest nam podzielać obawy mieszkańców o przyszłość tego lasu, skoro nie ma prawnej możliwości powiększenia samej polany widokowej o dodatkowe tereny. To jest proste wykonanie remontu na szerokości 3,5 metra ścieżki o długości 1200 metrów, żeby biegacze spokojnie mogli się mijać lub żeby mogły tamtędy przejeżdżać samochody obsługujące las. Teren trzeba przecież sprzątać. Nie zgadzam się z zarzutem dewastacji. Samych korzeni drzew również nie niszczymy, ponieważ wgłębiamy się w glebę tylko na kilka centymetrów. Delikatnie wyrównujemy nawierzchnię, zagęścimy grunt nawierzchnią dolną z grubszego tłucznia, a potem górną z drobnego łamanego kruszywa - informuje Andżelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich.

Wykonawca ma zakończyć prace do 15 listopada.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# noCosTy

24.10.2019 08:57

Kiedyś było inaczej: przestrzeń planowali ludzie z wykształceniem, trzeba było zasięgać opinii ekspertów z wydziałów uniwersyteckich, związków hodowlanych, kreślono plany na kilkadziesiąt lat do przodu. Dzięki temu mimo że szare, brzydkie i ponure, powstawały osiedla z całą infrastrukturą, szkołami, parkingami (które teraz są za małe, ale wówczas przez dzisiejszych "ekspertów" uznane byłby za całkowicie nie potrzebne i w ogóle by inie powstały), przychodniami, ogródkami jordanowskimi, sklepami, bibliotekami. Dzisiaj wystarczy, że jakiś geniusz wymyśli sobie pomysł w stylu rozsypmy żwirek będzie wygodniej, nie odśnieżajmy chodników będzie ekologicznej, zróbmy ścieżkę rowerową będzie fajniej, a potem znajdzie innego geniusza-urzędnika który to klepnie i gotowe. Do tego w celach propagandowych wymyślono budżet obywatelski, który pozwolił zrzucić odpowiedzialność urzędników nawet za najgłupsze projekty, no bo to w końcu ludzie decydują. A to że to tylko jakieś promile, kilkaset, może kilka tysięcy osób to już nie ma znaczenia. W efekcie tak jak tutaj wywala się pieniądze w błoto, zdrowi ludzie łamią sobie nogi w zimę, niepełnosprawni w ogóle wyłączani są z ruchu, a po pseudo ścieżkach rowerowych jak ul. Woycickiego nikt nie jeździ.

# Bemowianka

24.10.2019 13:52

Ludzie, to jakiś obłęd jest z tymi budżetami partycypacyjnymi. Jest odgórny prikaz, że mają powstać i urzędnicy kreują jakieś bzdurne dziwolągi w stylu siłownia dla psów na Bemowie czy "poprawianie" natury poprzez zabetonowanie. Dla kogo to ma być?? Kto na to głosował?? Jeżdżę po Lesie Młocińskim na rowerze. Nie potrzebuję ścieżki, bo alejki które są spełniają wszystkie wymogi. O co chodzi?? O to, żeby ktoś na tym projekcie zarobił??Przecież lasy w obrębie miasta to nasze wspólne dobro. Nie pozwólmy, żeby zostały zawłaszczone przez bandę urzędników.

# Artret

24.10.2019 16:09

Bieganie jest dobre dla koni.

REKLAMA

# Zyga

25.10.2019 13:43

czy mnie pamięć nie myli to pani Gola już kiedyś chciała wybetonować polanę nad Wisłą i zrobić tam budki z fast foodami
Bezsens budżetów obywatelskich wykorzystywanych do idiotycznych pomysłów ludzi "myślących inaczej"
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025