REKLAMA

Wawer

budżet obywatelski »

 

Nakrętkomaty podbiją Wawer? Mieszkańcy głosowali "za"

  29 września 2021

alt='Nakrętkomaty podbiją Wawer? Mieszkańcy głosowali "za"'
źródło: bo.um.warszawa.pl

W Warszawie zapanowała moda na ustawianie tzw. nakrętkomatów. W ostatnim głosowaniu nad budżetem obywatelskim o ich zakupie zdecydowali także mieszkańcy Wawra.

REKLAMA

"Nakrętkomaty w kształcie serca w Wawrze" - taki tytuł nosił projekt za niespełna 10 tys. zł. Jak przekonuje pomysłodawca Mikołaj Wasiewicz, ustawienie pojemnika ma na celu pomoc słabszym i niepełnosprawnym, ale również wymiar ekologiczny. Trudno powiedzieć, skąd taka nazwa, bo są to zwykłe pojemniki, a nie automaty.

Gdzie staną nakrętkomaty?

- Zebrane przez mieszkańców Wawra nakrętki mogą trafić do firm zajmujących się recyklingiem, gdzie będą przetworzone na granulat służący do produkcji innych wyrobów - czytamy w opisie projektu. - Ponieważ plastik to surowiec wtórny, nakrętki można łatwo przetworzyć na nowe produkty. Po wypełnieniu pojemnika nakrętki będą mogły być przekazywane na rzecz różnych fundacji i organizacji charytatywnych, zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym i ciężko chorym.

Propozycję poparło 530 mieszkańców. W przyszłym roku pięć pojemników w kształcie serca ma stanąć w okolicy wawerskiego ratusza, obok Ośrodka Sportu i Rekreacji przy V Poprzecznej w Aninie, obok falenickiej kulturoteki przy Patriotów, nieopodal obiektu sportowego Syrenka przy Starego Doktora i w pobliżu stacji kolejowej Radość.

Zapraszamy na zakupy

Przy każdej szkole

Drugi zwycięski projekt, który poparło 823 mieszkańców, jest nieco droższy (ponad 54 tys. zł) i zakłada ustawienie czternastu nakrętkomatów przy wawerskich publicznych szkołach.

- Właściwie każda szkoła organizuje zbiórkę nakrętek, które później służą jako surowce wtórne pozyskane z recyklingu - pisze radna Sandra Spinkiewicz. - Uważam, że postawienie nakrętkomatów w okolicy szkół wzmocni świadomość problemu nadmiaru plastiku w środowisku, zarówno wśród uczniów i rodziców, jak i okolicznych mieszkańców, którzy również będą mieli motywację, aby nakrętki zbierać i zanosić do punktów zbiórki.

(db)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# swojak

30.09.2021 09:34

Bzdura totalna. Przecież segregujemy śmieci. Przecież tworzywa sztuczne i tak odbiera od nas Lekaro i dalej je przetwarza (odsyła do ponownego przerobu), więc po co rozdrabniać cały ten proces? Idąc tym tropem proponuję przy gimnazjach i szkołach średnich postawić puszkomaty - młodzież po spożyciu piwa, czy innego napoju w puszcze, będzie mogła go wyrzucić do takiego puszkomatu. Prawda, że to ma sens? Widać, że włodarzom poprzewracało się w głowach, albo w tej części, na której siedzą. A może lepiej za te pieniądze naprawić chodniki, pomyśleć o ścieżkach rowerowych, których w zielonej dzielnicy (czyli Wawer) nie ma.Kto nami rządzi? Robią wszystko, byle by akcja była medialna i można byłoby ja nagłośnić, czyli daje możliwość pokazania się na fb. Remont chodnika nie jest medialny, ale potrzebny do normalnego życia.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni