REKLAMA

REKLAMA

Legionowo

bezpieczeństwo

 

Najwięcej mandatów w Polsce. Spór sądowy o kamery w Jabłonnie

  24 czerwca 2020

Najwięcej mandatów w Polsce. Spór sądowy o kamery w Jabłonnie

Kamery w Jabłonnie należą do krajowych rekordzistów. W całej swojej czteroletniej historii "zarobiły" już ponad 23 mln zł. Czy jednak wszystko odbywa się tu zgodnie z prawem?

REKLAMA

Zainstalowany pod koniec 2015 roku system kamer na rondzie S1 na wjeździe na obwodnicę Jabłonny miał wyeliminować wypadki w tym niebezpiecznym miejscu. Wielu kierowców twierdzi jednak, że wprowadza głównie zamieszanie i służy wyłącznie zarabianiu pieniędzy. Narzekają szczególnie ci, których nagrały wszystkie trzy działające na rondzie kamery. Dzięki takiej "kumulacji" mandat za wjazd na czerwonym świetle sięgnął 1500 zł.

REKLAMA

Dochodowy interes

Kamery na rondzie Biskupów Płockich rejestrują rocznie tysiące wykroczeń, pozwalając na wystawienie mandatów na miliony złotych. W 2018 roku zarejestrowano tu 8,4 tys. przypadków wjazdu na czerwonym świetle, co przyniosło 4,2 mln zł czystego zysku dla Skarbu Państwa. Z raportu rankomat.pl wynika, iż w 2019 roku liczba wykroczeń na jabłonowskim rondzie spadła i wyniosła niespełna 5,7 tys. Licząc, iż każde wykroczenie to 500 zł kary, wychodzi i tak niebotyczna kwota przeszło 2,8 mln zł. Łącznie w swojej krótkiej, bo tylko czteroletniej historii system na rondzie w Jabłonnie zarobił już ponad 23 mln zł.

REKLAMA

Sąd w Legionowie zakwestionował mandat

W ubiegłym roku jedna z mieszkanek powiatu legionowskiego po otrzymaniu podwójnego mandatu (z dwóch kamer) wniosła sprawę do Sądu Rejonowego w Legionowie, którą wygrała.

- Jechałam w stronę Warszawy i wjechałam na skrzyżowanie na wczesnym czerwonym świetle - minęłam dwie kamery. Dostałam dwa mandaty po 500 złotych każdy. Z pierwszym się zgodziłam, ale z drugim nie - przekonywała pani Agata, która jest jednocześnie prawniczką.

- W prawie karnym jest coś takiego jak "ciągłość zdarzeń", natomiast w wykroczeniach już tego się nie stosuje i każde traktuje się zupełnie odrębnie. Uważam, że nie wolno wykroczeń traktować oddzielnie, jeżeli istnieje pomiędzy nimi związek przyczynowo-skutkowy. Zgodził się z tym sąd. Przypomnę też, że przepisy mówią wyraźnie, że fotoradary muszą być ustawione od siebie w odległości minimum 500 metrów. Zgodnie z polską definicją wideorejestratory to też fotoradary. Sąd uznał, że jeżeli popełniam takie samo wykroczenie drugi raz w ciągu półtorej sekundy, to jest to jedno przewinienie - dowodziła mieszkanka.

REKLAMA

GITD: "Skuteczne i prewencyjne oddziaływanie urządzeń rejestrujących"

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) złożył zażalenie na wydane postanowienie do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. - Wykroczenia zostały zarejestrowane na tym samym skrzyżowaniu w miejscowości Jabłonna, ale kierujący wjechał za dwa różne sygnalizatory w innym czasie, zatem nie można mówić o żadnej kumulacji. W świetle przepisów są to dwa różne wykroczenia - tłumaczy GITD. Zgodził się z nim sąd okręgowy, który uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia merytorycznego przez Sąd Rejonowy w Legionowie. Sprawa jest w toku.

Mniejsza liczba mandatów na jabłonowskim rondzie nie jest więc bezpośrednio związana z rezygnacją z karania kierowców z tzw. kumulacji. - Spadek liczby rejestrowanych naruszeń należy wiązać z kształtowaniem bezpiecznych postaw u kierujących pojazdami, którzy popełniają mniej naruszeń przepisów ruchu drogowego, co z kolei świadczy o skutecznym i prewencyjnym oddziaływaniu urządzeń rejestrujących - tłumaczy GITD.

(DB)

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (9)

# Marian

24.06.2020 16:06

Ale oczywiście sekundnika nie zainstaluja bo chodzi o kasę a nie bezpieczeństwo.

# gig

25.06.2020 07:46

A miałeś jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Tym rządzi GITD, a gdzie GITD, tam liczy się WYŁĄCZNIE kasa, cale pieprzenie o bezpieczeństwie to zwykłe mydlenie ludziom oczu.
Tak samo o bezpieczeństwo dba Policja susząc z przydrożnych krzaków. Muszą wyrobić limity i tyle.
Kasa, kasa, kasa...

# Kierowca

25.06.2020 17:42

Oczywiście, że chodzi o kasę. Jest prosty sposób unikania płacenia mandatów - nauczyć się jeździć zgodnie z przepisami. Jeżdżę po tym rondzie minimum 2 razy dziennie ale jeszcze ani razu nie zapłaciłem mandatu. Oczywiście bo zamiast na pomarańczowym hamować to się dodaje gazu a potem płacz bo sięgają po kasę. 500 zł na wjazd na czerwonym to stanowczo za mało.

REKLAMA

# spal

26.06.2020 06:45

A ja raz zapłaciłem 500 zł plus punkty i się nauczyłem. Inna sprawa, że GITD za nieprzyznanie się do kierowania pojazdem nakłada mandat 500zł, a w premii za uczciwe przyznanie się do winy nakłada mandat 500zł i jeszcze punkty karne (nie przyznawajcie się!). Niech wiec mi tu nikt nie pieprzy, że chodzi o jakąś wychowawczą rolę kary, bo chodzi wyłącznie o kasę.

# NoName

26.06.2020 07:58

Łamanie przepisów nie jest obowiązkowe i płacz baranów, że nie chodzi o bezpieczeństwo ale o kasę jest w tym miejscu po prostu żenujący. Przejeżdżam przez to rondo od kilku lat i nigdy nie miałem problemu natomiast mistrzów kierownicy widuję nagminnie i takich tylko strzał po kieszeni może jeszcze czegoś nauczyć. Lub nie.

# Legionowianin

26.06.2020 16:36

Wideorejestrator w Jabłonnej absolutnie nie służy bezpieczeństwu. Ja również zapłaciłem 500. Od tego czasu widząc tam żółte światło naciskam mocno na hamulec, a dojeżdżając do ronda główną uwagę poświęcam sygnalizacji. Niezależnie od warunków panujących na drodze. Ciekaw jestem, ile było wypadków spowodowanych przez ostre hamowanie kierowców przed tym skrzyżowaniem... Czy są dostępne gdzieś te statystyki? Bo wypadki na tym skrzyżowaniu wydają się zdarzać równie często co przedtem...

REKLAMA

# Stefan

26.06.2020 17:51

Oczywiście podwójne karanie za to samo przewinienie jest nieporozumieniem, ale instalowanie kamery, która wyłapuje wszystkich mających w nosie przepisy jest jak najbardziej słuszne.
Kamery powinny być na każdym skrzyżowaniu i wzdłuż takich tras jak np. warszawski odcinek s8. Apelowanie o przestrzeganie przepisów nic nie da. Póki co musi być bat i kara bo po dobroci niewielu rozumie.

# Miix

26.06.2020 21:24

Prawda jest taka ze na tym skrzyżowaniu czas wyświetlania światła pomarańczowego na sygnalizatorach to jakieś ułamki sekundy. Specjalnie tak ustawiono krótki czas aby zarabiać kasę. Także nie polecam na wjazd na pomarańczowym na skrzyżowanie bo to pewny mandat. Ktoś już zreszta wcześniej tez o tym w komentarzach wspominał. Szczególnie wpadają kierowcy którzy jadą od Warszawy i skręcają w lewo do Jablonnej z dwóch pasów a potem za skrzyżowaniem robi się zwężenie do jednego pasa ruchu. Są tam dwuetapowe światła i kamery z każdej strony i wystarczy ze się lekko przyblokuje ruch na zwężeniu i mandacik gotowy. A ze jest mega krótki czas światła pomarańczowego to ludzie wpadają jak muchy.

# Zwolnij babo!

26.06.2020 22:20

I jeszcze się bezczelny babiszon chwali "Nic się nie stało, Polacy, nic się nie stało, przecież tylko dwa razy na czerwonym mi się przejechało". Pani Agata z podlegionowskiej wioski powinna się ze wstydu schować, a nie chwalić jak to sprytnie wydudkała "wolny sąd". Ciekawe, dlaczego redaktor będący autorem tego artykuliku popiera jej kompromitujące zachowanie?
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Artykuły partnerskie

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA