REKLAMA

Żoliborz

samorząd »

 

Powstał skwer Krzysztofa Michalskiego. Kim był i czego dokonał?

  11 kwietnia 2024

alt='Powstał skwer Krzysztofa Michalskiego. Kim był i czego dokonał?'
źródło: Tischner.pl i Urząd Dzielnicy Żoliborz

Od 10 kwietnia zielony teren położony po południowo-wschodniej stronie placu Lelewela na Żoliborzu nosi imię Krzysztofa Michalskiego. Kim był i jakie miał związki z dzielnicą?

REKLAMA

Rada m.st. Warszawy zajęła się nazwą zielonego skweru położonego po południowo-wschodniej stronie placu Joachima Lelewela. Od teraz jest skwer Krzysztofa Jerzego Michalskiego.

Skwer Michalskiego w Warszawie

- Przez lata pełnił liczne funkcje naukowe i publiczne, zasłużenie zdobywając szereg nagród i wyróżnień. Jest dla nas wzorem i inspiracją - napisali urzędnicy żoliborskiego ratusza. Zapewne jednak nie wszyscy mieszkańcy Starego Żoliborza kojarzą tę postać, dlatego przybliżymy nieco jego sylwetkę.

Zapraszamy na zakupy

Kim był Krzysztof Michalski?

- Gdy Michalskiemu przyszedł do głowy pomysł o Instytucie Nauk o Człowieku, podzielił się tym z Tischnerem. Ten powiedział "Jedźmy z tym do papieża". Okazało się, że to był dobry pomysł - wspominał w Polskim Radiu eseista Wojciech Bonowicz.

- Kiedy słyszałem określenie "profesor Michalski", nie mogłem się przyzwyczaić. I to nie dlatego, że miałem wątpliwości co do wiedzy czy wielkości naukowej Krzysztofa - opowiadał w radiowej audycji Andrzej Seweryn. - Po prostu on był zawsze dla mnie młodzieńcem z Żoliborza. I takim pozostał.

Aktor uczęszczał wraz z Krzysztofem Michalskim do tej samej szkoły, do liceum imienia Joachima Lelewela. - Mieliśmy tych samych profesorów, robiliśmy chyba u niego różne sylwestry, graliśmy w brydża. Był po prostu mądrym młodym człowiekiem - podkreślał Andrzej Seweryn.

REKLAMA

"Młodzieniec z Żoliborza" przyjacielem Tischnera

"Młodzieniec z Żoliborza" studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i z uczelnią tą związał się później pracą naukową. Michalski należał do uczniów prof. Leszka Kołakowskiego i czeskiego fenomenologa Jana Patocki. Był autorem prac na temat współczesnej filozofii niemieckiej, m.in. myśli Edmunda Husserla, Martina Heideggera i Hansa-Georga Gadamera. Wykładał filozofię na Uniwersytecie w Bostonie i Uniwersytecie Warszawskim. Był współzałożycielem i rektorem wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Kierował także pracami Katedry im. Erazma z Rotterdamu UW.

Był jednym z najbliższych przyjaciół księdza Józefa Tischnera, współtwórcą Dni Tischnerowskich w Krakowie i Debat Tischnerowskich w Warszawie oraz nagrody i stypendium jego imienia. Wśród najważniejszych publikacji zmarłego w 2013 roku myśliciela wymienić należy: "Heidegger i filozofia współczesna" (1978), "Logika i czas. Próba analizy Husserlowskiej teorii sensu" (1988), "Płomień wieczności. Eseje o myślach Fryderyka Nietzschego" (2007).

Współredagował także wiele prac zbiorowych - m.in. ze spotkań czołowych filozofów i intelektualistów europejskich z Janem Pawłem II w Castel Gandolfo. Ceniony w środowisku międzynarodowym, był autorem wielu artykułów w prestiżowych czasopismach naukowych amerykańskich i niemieckich. Otrzymał Krzyż Oficerski Zasłużonych dla Rzeczypospolitej Polskiej (2003) oraz Krzyż Oficerski L'Orde National du Merite (2007).

MB

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy