REKLAMA

Żoliborz

migawka z okolicy »

 

Pamiątka z czasów okupacji hitlerowskiej odkopana spod asfaltu

  17 października 2024

alt='Pamiątka z czasów okupacji hitlerowskiej odkopana spod asfaltu'
Ten bruk na ul. Krasińskiego ułożono w 1941 roku

Podczas budowy ronda u zbiegu Krasińskiego i Przasnyskiej drogowcy odkopali bruk z polnego kamienia. Nie jest jednak przedwojenny.

REKLAMA

Kocie łby - jak nazywano kiedyś bruk z polnego kamienia - wykorzystywane były od wieków do utwardzania dróg. Jeszcze w latach powojennych wiele ulic warszawskich wykładano a to kamieniem, a to kostką klinkierową. W późniejszych czasach bruk po prostu zalewano asfaltem. Jakie są prawa rodziców i obowiązki lekarzy w kontekście e-recept dla dzieci? Jakie są prawa rodziców i obowiązki lekarzy w kontekście e-recept dla dzieci?
Na początku, lekarz musi postawić diagnozę. Przeprowadza wywiad medyczny z rodzicami lub opiekunami oraz rozmawia z dzieckiem.
Dziś, podczas remontów ulic, kiedy masa bitumiczna jest zrywana, na światło dzienne wychodzi dawna nawierzchnia. W wielu miejscach bruk został zachowany jako pamiątka - m.in. na Wysockiego, Kaczej, Ogrodowej, Ordona czy w alei 3 Maja.

To bruk z 1941 roku

Podczas budowy ronda na Żoliborzu odkopano brukowaną nawierzchnię skrzyżowania ulic Krasińskiego i Przasnyskiej. To pamiątka nie tylko po czasach, gdy tereny te nazywały się Buraków (a nazwa ta miała głęboko średniowieczną genezę), ale i po niemieckiej okupacji Warszawy. Ulica Krasińskiego na odcinku między Przasnyską a Powązkowską została bowiem przebita i utwardzona właśnie w czasach hitlerowskiego terroru.

"Ostatnio otwarto dla ruchu pieszego i kołowego ul. Wiślaną na odcinku od ul. Przasnyskiej do ul. Powązkowskiej. Otwarcie tej ulicy usunęło trudności komunikacyjne między graniczącymi ze sobą dzielnicami: Żoliborzem i Powązkami, niemającymi dotychczas bezpośredniego połączenia" - czytamy w gadzinowym, wydawanym przez hitlerowców "Nowym Kurierze Warszawskim" z sierpnia 1941 roku. Anonimowy dziennikarz pisze, że nowa ulica zaplanowana została jeszcze przed wojną, jednak zgodę na wyburzenie blokujących inwestycję magazynów wojskowych uzyskano w przededniu niemieckiej nawały. "Ponieważ magazyny te spaliły się, nic nie stało na przeszkodzie w realizacji planów. Jezdnia otrzymała nawierzchnię z kamienia polnego. W chwili obecnej trwają prace przy budowie chodnika gruzowo-leszowego, które już wykonano w 80 proc." - donosił ponad 80 lat temu "Nowy Kurier Warszawski".

Zapraszamy na zakupy

Wiślana czy Krasińskiego?

Wiślana? Dlaczego tak opisano tę żoliborsko-burakowską ulicę? Już na początku okupacji Niemcy zmienili wiele nazw. Na celowniku znaleźli się szczególnie zasłużeni Polacy, Żydzi, patriotyczne daty i nazwy miejscowości słynące ze zwycięstw polskiego oręża. I tak ul. Zygmunta Krasińskiego przemianowano na Wiślaną, Juliusza Słowackiego na Modlińską, Adama Mickiewicza na Inwalidów, a w innych dzielnicach - plac Józefa Piłsudskiego na Adolf-Hitler-Platz (tylko w tej formie dozwolono używania tej nazwy, a nie np. "plac Adolfa Hitlera", 11 Listopada na Esplanadową, Żwirki i Wigury na Lotników czy Aleje Ujazdowskie na ulicę Zwycięstwa (w domyśle - zwycięstwa "Wielkich Niemiec"). Wszystkie nazwy zmienione przez okupantów przywrócono 17 stycznia 1945 roku, choć jeszcze wiele miesięcy później na niektórych domach wisiały tabliczki z nazwami hitlerowskimi.

(pik)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni