REKLAMA

Wola

Wola. To lubię!

 

Muzeum Woli otwiera się na ludzi i nowoczesność

  16 września 2013

alt='Muzeum Woli otwiera się na ludzi i nowoczesność'

Gdzie można poznać ciekawostki historyczne o dzielnicy, miło spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi i wziąć udział w konkursie? W Muzeum Woli, które już w najbliższym czasie zapowiada wiele nowych atrakcji.

REKLAMA

Muzeum Woli jest oddziałem warszawskiego Muzeum Historycznego. Powstało w 1974 r. z inicjatywy Oddziału Wola Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, które ma tu swoją siedzibę. W muzeum można obejrzeć zgromadzone dokumenty, pamiątki związane z dzielnicą na stałej ekspozycji pt. "Warszawska Wola 1367-1996".

Istotną rolą Muzeum Woli jest jego działalność edukacyjna. Odbywają się tu lekcje muzealne, projekty edukacyjne. Jest więc dużo atrakcji również dla dzieci. Organizowane są też wydarzenia i konkursy, m.in. na najlepszego przewodnika po Woli. A wkrótce będzie jeszcze ciekawiej.

Laboratorium Miasta

Wola jest specyficzną dzielnicą. Na przełomie XIX i XX wieku intensywnie się rozwijała, dlatego opowiadanie o niej to także refleksja nad nowoczesnym miastem, gdzie obok siebie stoją zabytkowe kamienice i nowoczesne biurowce. Szczególnie wiele powstało na Woli osiedli robotnicznych, wyposażonych w place zabaw i domy kultury. Poczucie wspólnoty było silne wśród mieszkańców. I ten klimat właśnie chcą przywrócić pracownicy muzeum.

"Laboratorium Miasta" to nowy styl i pomysł na funkcjonowanie placówki, nastawiony na nowoczesne technologie oraz interakcje ze zwiedzającymi. Będzie tu wiele imprez, warsztatów, pokazów kina plenerowego.

- W schowanym między blokowiskami, zabytkowym XIX-wiecznym pałacu, prowadzimy szeroko rozumianą działalność laboratoryjną: Muzeum Woli stanie się przestrzenią otwartą, społeczną, przyjazną dla organizacji pozarządowych, nie lekceważącą także potrzeb najbliższych mieszkańców: sąsiadów z pobliskich bloków i kamienic - deklaruje Hanna Nowak, kierowniczka muzeum.

kz

Kontakt: ul. Srebrna 12, 00-810 Warszawa,
tel. 22 624-37-33, 22 624-38-79, 22 624-90-21,
www.muzeumwoli.mhw.pl, www.facebook.com/Wola.Lab.Miasta,
e-mail: muzeumwoli@poczta.onet.pl

W czwartki wstęp do muzeum jest wolny.

Wstąp do księgarni

Co w najbliższym czasie?

14.09, godz. 12 - "W pracowni brązownika" - spotkanie z Wojciechem Lipczykiem w pracowni przy ul. Poznańskiej 24 i zwiedzanie z przewodnikiem wystawy "Bracia Łopieńscy - tytani warszawskiego brązownictwa" w Muzeum Woli. Wstęp w cenie biletu.

15.09, w godz. 12-15 - warsztaty "Rodzinne symbole", wstęp w cenie biletu ulgowego.

21.09, godz. 11 - "Szpital pomników" - spacer szlakiem pomników odrestaurowanych po II wojnie światowej w pracowni braci Łopieńskich. Zbiórka przy Muzeum Historycznym, Rynek Starego Miasta 28.

22.09, godz. 12 - warsztaty rodzinne "Zrób pomnik" - wstęp w cenie biletu ulgowego.

28.09, godz. 12 - "Studium przedmiotu" - wykład interaktywny wokół wystawy "Bracia Łopieńscy - tytani warszawskiego brązownictwa".

28.09, godz. 12 - "Szpital pomników na rowerze" - przejazd rowerowy szlakiem pomników odrestaurowanych po II wojnie światowej w pracowni braci Łopieńskich. Zbiórka przy Muzeum Historycznym, Rynek Starego Miasta 28.

29.09, godz. 12 - warsztaty rodzinne "Zrób pomnik". Wstęp w cenie biletu ulgowego.

29.09, godz. 20 - "Wieczór warszawskich improwizacji" - spektakl improwizowany o Woli i Warszawie.

Wstęp wolny.

REKLAMA

Co mówią osoby odwiedzające Muzeum?

REKLAMA

Pani Małgorzata z synami

Pani Małgorzata z synami

Jesteśmy z Bemowa. W muzeum na Woli jesteśmy kolejny raz. Wreszcie muzea otworzyły się na dzieci! Uczestniczyliśmy w takiej grze organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego "Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty!". Jest to gra wakacyjna, zwiedza się różne muzea i wykonuje zadania. Muzea zawsze kojarzyły się ze sztywną atmosferą, mało przyjazną dzieciom. A tutaj w Muzeum Woli tak nie jest. Zresztą jest nowa, młoda pani kustosz, która wprowadziła zmiany interaktywne, są filmy. Dzieciom się podoba. Poza grą obejrzeliśmy wystawę Łopieńskich, dzieciom podobały się szczególnie rzeźby zwierząt - kotów. Nie spodziewałam się, że będą się tak interesować.

Pani Magda i pani Katarzyna z dziećmi

Pani Magda i pani Katarzyna z dziećmi

Robimy zadania do konkursu "Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty". Jeśli chodzi o samo muzeum to wrażenia pozytywne. Poza jednym - muzeum nie jest przystosowane dla mam z wózkami. Jesteśmy z Mokotowa i Ursynowa. Muzea odwiedzamy bardzo często, bierzemy udział w grach i konkursach organizowanych przez takie placówki.

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Obiektywny

16.09.2013 19:31

A kiedy wreszcie wyremontują elewację? Od 20 lat ten zabytek jest zdewastowany z 3 stron (oprócz frontowej) - pomazany wieloma warstwami bazgrołów, tagów i graffiti!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe