REKLAMA

Wola

zabytki »

 

Muranów Południowy nie do ruszenia. Jest już zabytkiem

  11 lutego 2024

alt='Muranów Południowy nie do ruszenia. Jest już zabytkiem'
źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Na początku roku uprawomocnił się wpis do rejestru zabytków Muranowa Południowego. Pod ochronę trafił układ urbanistyczny i zespół budowlany osiedla. "Wpis pomoże uchronić ten unikatowy fragment dzielnicy przed dogęszczaniem. To wielki sukces mieszkańców osiedla i władz Woli" - cieszy się Urząd Dzielnicy Wola.

REKLAMA

"Uprawomocnił się wpis do rejestru zabytków Muranowa Południowego. To wielki sukces mieszkańców, osób i instytucji, które domagały się objęcia ochroną tego obszaru" - obwieszcza w swoim komunikacie prasowym wolski ratusz, podkreślając przy tym również zasługi władz Woli.

Muranów Południowy zabytkiem

Osiedle powstałe w latach 1949-1956 rozciąga się na terenach Woli i Śródmieścia. Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych? Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.
Od jakiegoś czasu trwały starania, by wpisać je do rejestru zabytków.

- To wielki sukces przede wszystkim muranowskiej społeczności, która przy naszym wsparciu wywalczyła sobie ten wpis - mówi z dumą burmistrz Krzysztof Strzałkowski.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Na gruzach getta

Osiedle zaprojektował profesor architektury Bohdan Lachert z zespołem XI Pracowni Zakładów Osiedli Robotniczych. Prace wykonywało Przedsiębiorstwo Budowy Osiedli Robotniczych Muranów. Projekt zakładał pozostawienie gruzów getta i wzniesienie na nich zespołów budynków w luźnej zabudowie. Architekt rozplanował tu duże podwórka, zielone skwery i lokale usługowe z myślą o wygodzie życia codziennego.

"W architekturze i planowaniu wprowadzono modernistyczne rozwiązania. Osiedle wznoszono dla 40 tysięcy robotników, o standardzie niedostępnym dla nich przed wojną. Ponadto Muranów, wzniesiony na gruzach getta, był pomyślany jako miejsce pamięci - symboliczne osiedle-pomnik. Zabudowania były wznoszone na nasypach gruzowych tworzących układy tarasowe" - tłumaczy w uzasadnieniu mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki.

REKLAMA

Co oznacza wpis do rejestru zabytków?

Wpis do rejestru zabytków niekoniecznie musi w przyszłości działać na korzyść mieszkańców. Jak zawsze, kij ma dwa końce. Włączenie w ochronę układu urbanistycznego Muranowa Południowego będzie wiązało się z wieloma problemami w przyszłości. Odtąd każda zmiana w wyglądzie osiedla będzie niemal niemożliwa. Nawet z pozoru tak błahe sprawy, jak zbudowanie altanki śmietnikowej, przemalowanie elewacji budynku czy wymiana zniszczonej infrastruktury podwórkowej, np. latarni albo połamanych płyt chodnikowych - będzie wymagała zgody konserwatora i dodatkowych, zazwyczaj długich formalności..

Wiąże się to oczywiście z niemożliwością wykonania nawet drobnych inwestycji bez jego zgody, dłuższym wyczekiwaniem na upragnione remonty i drobne inwestycje osiedlowe oraz oczywiście wzrostem kosztów ich wykonywania. Nad wszystkim rzecz jasna będzie czuwał konserwator.

MB

.
 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Kolo

12.02.2024 23:48

Co niektórzy chcieli być cwanszy i przecwaniakowali. Na własne życzenie zafundowali sobie skansen i teraz nie tylko nie wymienia okna, rynny, nie pomaluja balustrady, nie zamontuje daszka nadcwejsvuem etc to nawet nie postawią budy dla psa czy karmnika. Nie mówiąc o placu zabaw czy postawieniu ławki etc. I bardzo dobrze - niech to będzie przestrogą dla innych którzy by chcieli "mieć ciastko i zjeść ciastko". Coś jest zawsze za coś i myślę, że już niedługo będą pluć sobie w brodę. Te budynki są generalnie dość kiepskiej jakości i wymagają dużych nakładów inwestycyjnych. Zamieszkują je głównie starsi ludzie i już teraz mają problem z remontami. Teraz koszty wzrosną wykladniczo, bo wszystko trzeba uzgadniać z konserwatorem, w tym konkretny rodzaj materiałów. A to kosztuje i to bardzo dużo. W efekcie zrobia się z tych budynków slumsy. I dobrze. Niech to będzie nauczka na przyszłość dla podobnych pomysłów.

# Arpa61

16.02.2024 10:52

Krótko; miałem zaszczyt poznać Bohdana Lacherta. Ale to inna historia. Pozdrawiam mieszkańców dzielnicy Muranów. Wszystkich.

# Kolo

18.02.2024 18:57

A ja byłem na koncercie Michaela Jacksona i miałem paszport Polsatu. I co w związku z tym.

REKLAMA

# Ktoś

09.03.2024 11:50

I bardzo dobrze.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024