REKLAMA

Misz@masz
  dzisiaj, 10:40  

To źródło białka i wapnia. Dlaczego Włosi kochają ten specjał

Północne Włochy, kraina pełna smaków i tradycji, to miejsce narodzin jednego z najbardziej rozpoznawalnych serów na świecie - parmezanu. Charakterystyczny orzechowy aromat i intensywnie słony posmak szybko uczyniły go jednym z ulubieńców kulinariów na całym świecie, docenianym nie tylko za walory smakowe, ale także za korzyści zdrowotne - czytamy w Onet Kobieta.

REKLAMA

Parmezan, znany też jako Parmigiano Reggiano, stanowi jedno z kulinarnych dóbr włoskiego dziedzictwa. Długie dojrzewanie, które trwa od 12 do nawet 36 miesięcy, czyni go serowym fenomenem pod względem smaku, tekstury i wartości odżywczych. Dietetycy i kucharze chętnie podkreślają jego wyjątkowe właściwości - od intensywnego aromatu po wysoką zawartość składników korzystnych dla organizmu.

Niezastąpiony w diecie aktywnych i nie tylko

Parmezan to prawdziwa skarbnica białka, co czyni go doskonałym uzupełnieniem diety zarówno sportowców, jak i osób wracających do zdrowia. Już niewielka porcja tego sera dostarcza pełnego zestawu niezbędnych aminokwasów. Dodajmy do tego bogactwo witamin, zwłaszcza z grupy B, w tym B12, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego, oraz niezwykle ważne minerały - cynk, fosfor czy magnez, a otrzymujemy produkt o naprawdę szerokim spektrum korzyści zdrowotnych.

Jak wskazują badania, obecność peptydów w parmezanie może mieć działanie ochronne na komórki i pomagać w redukcji stanów zapalnych w organizmie. Dzięki temu regularne spożywanie tego sera może przyczyniać się do obniżenia ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych. Jego antyoksydacyjne właściwości pomagają również w neutralizowaniu szkodliwych wolnych rodników, wspierając zdrowy wygląd skóry oraz ogólne dobre samopoczucie.

Pokarm dla kości i sprzymierzeniec trawienia

Nie bez powodu parmezan uchodzi za jedno z najlepszych źródeł wapnia - kluczowego pierwiastka niezbędnego dla zdrowych kości, funkcjonowania mięśni i sprawnego układu nerwowego. Specjaliści szacują, że już niewielka porcja, ważąca zaledwie 20-30 g, może dostarczyć nawet 30-35 proc. dziennego zapotrzebowania na wapń, dzięki czemu ser ten doskonale uzupełnia dietę osób w każdym wieku.

Co więcej, długi proces dojrzewania parmezanu sprawia, że zawiera on minimalne ilości laktozy. Dzięki temu może być lepiej tolerowany przez osoby cierpiące na jej nietolerancję. Eksperci wskazują także, że enzymy i peptydy obecne w parmezanie mogą wspierać rozwój przyjaznej mikroflory jelitowej, co dodatkowo pozytywnie wpływa na procesy trawienne.

Jak włączać parmezan do codziennego menu?

Chociaż parmezan jest doskonałym źródłem cennych składników odżywczych, najlepiej traktować go jako uzupełnienie dobrze zbilansowanej diety. Najczęściej występuje on w roli dodatku, którego wystarczy niewielka ilość, aby podkreślić smak każdej potrawy. Zupy, sałatki, risotta czy makarony - wszystko zyskuje nową jakość, gdy wzbogacimy je startym parmezanem. Taka porcja to również minimalna dawka tłuszczu i sodu, co sprawia, że ser ten świetnie wpisuje się w zasady zdrowego odżywiania.

Źródło: kobieta.onet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą