REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 1smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0
Misz@masz
  16 maja 2025  

To mogą być objawy zawału, niektóre nietypowe. "Myślą, że to zmęczenie, próbują przeczekać"

Zawał serca często pojawia się nagle, ale objawy ostrzegawcze mogą wystąpić wcześniej. Niestety, wiele osób je ignoruje, co może prowadzić do tragicznych konsekwencji. - W przypadku podejrzenia zawału serca absolutnie nie wolno tego bagatelizować ani czekać, aż samo minie. Gdy jesteśmy sami i podejrzewamy u siebie zawał, należy natychmiast zadzwonić pod numer alarmowy - mówi Medonetowi lek. Tomasz Rosiak, kardiolog. Jakie są najczęstsze symptomy i jak reagować w sytuacji zagrożenia?

REKLAMA

mazovia 20250625 2mazovia 20250625 0

Choroby serca to główna przyczyna zgonów w Polsce, wyprzedzając nawet nowotwory. Każdego roku notuje się około 70 tys. zawałów, z czego 15 proc. kończy się śmiercią pacjenta. W Polsce zawały występują częściej niż w innych krajach UE, głównie z powodu zaniedbywania profilaktyki. Szybka reakcja na objawy zawału może uratować życie i ograniczyć trwałe uszkodzenia serca.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Najbardziej typowym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, który może promieniować do ramion, żuchwy czy pleców. Jednak u kobiet symptomy bywają mniej oczywiste - mogą to być duszności, nudności, ból brzucha czy skrajne zmęczenie. "Zawał serca to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Objawy mogą obejmować również zimne poty, zawroty głowy czy uczucie niepokoju" - wyjaśnia w rozmowie z serwisem Medonet lek. Tomasz Rosiak, kardiolog.

"Jeżeli ból w klatce piersiowej zaczyna się pojawiać, zawsze należy wziąć pod uwagę ewentualność, że coś dzieje się z sercem" - mówi dr Jacek Piegza ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Ekspert podkreśla, że ignorowanie takich objawów to ogromny błąd.

Jak reagować w przypadku podejrzenia zawału?

Jeśli podejrzewasz u siebie zawał, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy. Usiądź lub połóż się w pozycji półsiedzącej i czekaj na pomoc. Jeśli jesteś świadkiem zawału u innej osoby, wezwij pogotowie, uspokój chorego i ułóż go w bezpiecznej pozycji. W przypadku zatrzymania krążenia rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.

Zbyt często osoby doświadczające objawów próbują je przeczekać, co może być tragiczne w skutkach. "W kardiologii obowiązuje zasada 'złotej godziny' - szybka interwencja w ciągu pierwszej godziny od wystąpienia objawów może uratować życie" - tłumaczy lek. Rosiak. Wciąż pokutują mity, że zawał dotyczy tylko osób starszych lub że ból musi być silny i długotrwały.

"Większość osób kojarzy zawał głównie z bólem w klatce piersiowej promieniującym do lewej ręki. Tymczasem zawał może objawiać się również w mniej jednoznaczny sposób, jak nudności, osłabienie czy duszność" - w rozmowie z Medonetem Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezes Fundacji "Z sercem do Pacjenta". Podkreśla, że edukacja zdrowotna jest kluczowa, ponieważ szybka reakcja może uratować życie.

Eksperci apelują o większą świadomość społeczną. Spotkania edukacyjne, takie jak Kluby Pacjenta, pomagają zrozumieć, jak rozpoznać objawy zawału i jak reagować w sytuacji zagrożenia. To wiedza, która może uratować życie - swoje lub bliskich.

Źródło: www.medonet.pl

 

REKLAMA

bielany muzyka na wodzie 2bielany muzyka na wodzie 0

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

moje bielany 002 3moje bielany 002 0
Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 1refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

biedronka032 2

REKLAMA

san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0

REKLAMA

cemat box 3cemat box 0

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA