REKLAMA

Misz@masz
  dzisiaj, 10:51

Tajemnice konklawe: jak wygląda wybór nowego papieża?

Śmierć papieża Franciszka wywołała poruszenie w środowisku katolickim, a cała uwaga zwróciła się ku najważniejszemu zadaniu stojącemu przed Kolegium Kardynalskim - wyborowi jego następcy. Proces ten, otoczony aurą tajemniczości, zostaje opisany jako jeden z najbardziej poufnych na świecie. - Kardynałom podczas konklawe nie wolno kontaktować się ze światem zewnętrznym - tłumaczy w rozmowie z Onetem adwokat kościelny Michał Poczmański.

REKLAMA

Po śmierci papieża Kościół katolicki wchodzi w okres sede vacante, czyli wakatu na Stolicy Apostolskiej. W tym czasie władzę nad Kościołem przejmuje kardynał kamerling. Organizuje on zarówno pogrzeb zmarłego Ojca Świętego, jak i całe przygotowania związane z wyborem nowego przywódcy. Obecnie funkcję tę pełni kardynał Kevin Farrell, wyznaczony przez papieża Franciszka w 2019 r. Z kolei dziekan Kolegium Kardynalskiego ogłasza datę konklawe, przewodniczy obradom i pełni kluczową rolę w całym procesie wyborczym.

Konklawe odbywa się w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego. Kardynałowie-elektorzy, którzy nie ukończyli 80. roku życia, składają przysięgę zachowania tajemnicy o przebiegu głosowania. Aby głos był ważny, nie można wpisywać więcej niż jednego nazwiska ani umieszczać dodatkowych symboli - tłumaczy Onetowi ekspert.

- Kardynałowie składają specjalną przysięgę zobowiązującą ich do zachowania w tajemnicy przebiegu wyborów. Jej złamanie grozi surowymi konsekwencjami, w tym ekskomuniką. Zresztą nie tylko kardynałowie podlegają tej karze - podkreśła Poczmański.

Wynik głosowania jest decydujący, jeśli kandydat uzyskuje większość 2/3 głosów. W przypadku braku rozstrzygnięcia, głosowanie jest powtarzane do skutku. Każdego dnia kardynałowie mogą głosować maksymalnie cztery razy - dwa razy rano i dwa po południu. W sytuacji przedłużających się debat, zarządzana jest jednodniowa przerwa na modlitwę i refleksję.

Choć teoretycznie papieżem może zostać każdy ochrzczony mężczyzna, nawet niebędący duchownym, w praktyce od wieków wybierani są jedynie kardynałowie będący już biskupami lub kapłanami.

Zgodnie z prawem kanonicznym, kardynałowie mogą w wyjątkowych sytuacjach zmodyfikować zasady wyboru. Jeśli po 33-34 głosowaniach nadal nie ma wyraźnego zwycięzcy, istnieje możliwość ograniczenia wyboru do dwóch kandydatów z najwyższą liczbą głosów lub wybrania papieża zwykłą większością głosów.

Źródło: onet.pl

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni