REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 1smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0
Misz@masz
  23 grudnia 2024  

Skąd plaga nowotworów u młodych? Lekarz mówi, dlaczego chorują trzydziestolatkowie

Rak nie wybiera - coraz więcej młodych dorosłych choruje na nowotwory. Wzrost zachorowań w grupie trzydziesto- i czterdziestolatków staje się nowym wyzwaniem dla onkologii - zauważa Medonet. Dr Maciej Chwaliński potwierdza, że obserwuje się zwiększone występowanie nowotworów u osób młodszych. Jakie są przyczyny tego zjawiska i jak możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania?

REKLAMA

moje bielany 2moje bielany 0

• Wzrost zachorowań na raka w młodszych grupach wiekowych odnotowuje się począwszy od lat 90. XX w.

• Badacze alarmują, że w dalszym ciągu zbyt mało młodych dorosłych decyduje się na przesiewowe badania profilaktyczne, które mogłyby wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie

• Obok czynników genetycznych, wpływających na rozwój nowotworów, lekarze wymieniają też te związane ze stylem życia, czyli możliwe do zmiany lub wyeliminowania

Dlaczego to jest ważne?

Medonet zwraca uwagę, że nowotwory u młodych dorosłych często są bardziej agresywne niż u starszych pacjentów. Medonet zaznacza, że brak odpowiedniej profilaktyki i ignorowanie objawów przez młodych ludzi może prowadzić do późnego rozpoznania choroby. Tymczasem, jak podkreśla dr Chwaliński, mniej niż 20% osób w wieku 45-49 lat regularnie wykonuje badania przesiewowe.

Co powiedział dr Maciej Chwaliński?

"Onkolog zwraca uwagę na populację osób, które ignorują zagadnienia zdrowotne, zajmują się karierą, życiem i niespecjalnie zwracają uwagę na występujące objawy chorobowe."

Co powiedział dr Jakub Szmer?

"Zgłaszać należy się jednak ze wszystkim, co wydaje się niepokojące. Nawet jeśli przyjdziemy z pierdołą, ale od razu, to po pierwsze, będziemy spokojni, nie będziemy o tym myśleć i się nakręcać, po drugie, być może uratujemy zdrowie albo życie."

Zawinił nadmiar antybiotyków i styl życia?

Wzrost zachorowań na raka jelita grubego wśród młodych może być związany z niezdrową dietą i nadużywaniem antybiotyków w dzieciństwie. Otyłość i siedzący tryb życia również zwiększają ryzyko. Badania nad wpływem antybiotyków na mikroflorę jelitową i ryzyko nowotworów są w toku.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Prof. Joanna Didkowska przypomina, że niemal 50 proc. zachorowań na nowotwory można by zapobiec, eliminując czynniki ryzyka takie jak brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, palenie papierosów i picie alkoholu. Choć nie mamy wpływu na czynniki genetyczne i środowiskowe, odpowiedzialne zarządzanie państwem może pomóc w zapewnieniu dostępu do zdrowej żywności i czystego powietrza.

Źródło: www.medonet.pl

 

REKLAMA

san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

atal 002 3atal 002 0
Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 1refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

cemat box 2cemat box 0

REKLAMA

biedronka 016 2

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025