REKLAMA

Misz@masz
  23 grudnia 2024  

Skąd plaga nowotworów u młodych? Lekarz mówi, dlaczego chorują trzydziestolatkowie

Rak nie wybiera - coraz więcej młodych dorosłych choruje na nowotwory. Wzrost zachorowań w grupie trzydziesto- i czterdziestolatków staje się nowym wyzwaniem dla onkologii - zauważa Medonet. Dr Maciej Chwaliński potwierdza, że obserwuje się zwiększone występowanie nowotworów u osób młodszych. Jakie są przyczyny tego zjawiska i jak możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania?

REKLAMA

• Wzrost zachorowań na raka w młodszych grupach wiekowych odnotowuje się począwszy od lat 90. XX w.

• Badacze alarmują, że w dalszym ciągu zbyt mało młodych dorosłych decyduje się na przesiewowe badania profilaktyczne, które mogłyby wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie

• Obok czynników genetycznych, wpływających na rozwój nowotworów, lekarze wymieniają też te związane ze stylem życia, czyli możliwe do zmiany lub wyeliminowania

Dlaczego to jest ważne?

Medonet zwraca uwagę, że nowotwory u młodych dorosłych często są bardziej agresywne niż u starszych pacjentów. Medonet zaznacza, że brak odpowiedniej profilaktyki i ignorowanie objawów przez młodych ludzi może prowadzić do późnego rozpoznania choroby. Tymczasem, jak podkreśla dr Chwaliński, mniej niż 20% osób w wieku 45-49 lat regularnie wykonuje badania przesiewowe.

Co powiedział dr Maciej Chwaliński?

"Onkolog zwraca uwagę na populację osób, które ignorują zagadnienia zdrowotne, zajmują się karierą, życiem i niespecjalnie zwracają uwagę na występujące objawy chorobowe."

Co powiedział dr Jakub Szmer?

"Zgłaszać należy się jednak ze wszystkim, co wydaje się niepokojące. Nawet jeśli przyjdziemy z pierdołą, ale od razu, to po pierwsze, będziemy spokojni, nie będziemy o tym myśleć i się nakręcać, po drugie, być może uratujemy zdrowie albo życie."

Zawinił nadmiar antybiotyków i styl życia?

Wzrost zachorowań na raka jelita grubego wśród młodych może być związany z niezdrową dietą i nadużywaniem antybiotyków w dzieciństwie. Otyłość i siedzący tryb życia również zwiększają ryzyko. Badania nad wpływem antybiotyków na mikroflorę jelitową i ryzyko nowotworów są w toku.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Prof. Joanna Didkowska przypomina, że niemal 50 proc. zachorowań na nowotwory można by zapobiec, eliminując czynniki ryzyka takie jak brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, palenie papierosów i picie alkoholu. Choć nie mamy wpływu na czynniki genetyczne i środowiskowe, odpowiedzialne zarządzanie państwem może pomóc w zapewnieniu dostępu do zdrowej żywności i czystego powietrza.

Źródło: www.medonet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni