REKLAMA

Misz@masz
  21 marca 2025  

Plaga jednodniowych L4. Tak Polacy "mostkują" sobie weekendy

Z najnowszego raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w 2024 roku Polacy masowo korzystali ze zwolnień lekarskich. Łączna liczba wystawionych L4 przekroczyła 27 milionów, a jednodniowe nieobecności w pracy, szczególnie popularne w piątki, stały się zjawiskiem na skalę epidemiczną - informuje serwis Medonet.

REKLAMA

Absencja chorobowa - kiedy pracownik musi zostać w domu

Absencja chorobowa to czas, kiedy pracownik z powodu złego stanu zdrowia nie może wykonywać swoich obowiązków zawodowych. Aby móc skorzystać z wynagrodzenia chorobowego, musi przedstawić pracodawcy zaświadczenie lekarskie, potocznie zwane L4. W dobie cyfryzacji coraz częściej mamy też do czynienia z elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi (e-ZLA).

Rodzaje absencji chorobowej - nie wszystkie zwolnienia są takie same

Zwolnienia lekarskie dzielimy na naturalne, wynikające z rzeczywistej choroby pracownika, szare, gdzie pracownik wydłuża nieobecność mimo powrotu do zdrowia, oraz zawodowe, które są rezultatem niechęci do pracy i skutkują kolejnymi zwolnieniami.

Jednodniówki na czele - analiza raportu ZUS

Jak informuje Medonet, ZUS w styczniu 2025 roku przedstawił dane, z których wynika, że w 2024 roku Polacy zgłosili 290 milionów dni absencji chorobowej. To wzrost o 1,5% w stosunku do roku poprzedniego. Szczególnie uderzający jest wzrost liczby jednodniowych zwolnień - aż o 14,3% w porównaniu z 2023 rokiem. Najwięcej zwolnień zanotowano wśród osób w wieku 30-39 lat.

Piątkowe L4 - sposób na dłuższy weekend?

Piątek okazał się dniem, w którym pracownicy najczęściej decydują się na zwolnienie lekarskie, co może być próbą przedłużenia weekendu. Istnieje ryzyko, że pracownicy wykorzystują ten czas niezgodnie z przeznaczeniem, co może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Uwaga! Nadużywanie L4 może skończyć się utratą pracy

Przypominamy, że nadużywanie zwolnień lekarskich jest ryzykowne i może skutkować poważnymi konsekwencjami zawodowymi. Warto pamiętać o odpowiedzialnym korzystaniu z zaświadczeń lekarskich.

Jakie choroby najczęściej unieruchamiały Polaków?

Wśród przyczyn absencji chorobowej prym wiodły schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego oraz tkanki łącznej, które stanowiły 17,4% wszystkich zwolnień. Wysoko na liście znalazły się także ciąża, poród i połóg, które odpowiadały za 13,3% zaświadczeń lekarskich.

Źródło: www.medonet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni