Nieprawidłowości w programie "Czyste powietrze". Trwają kontrole
Beneficencji programu "Czyste powietrze" mogą spodziewać się kontroli, w trakcie których urzędnicy sprawdzą, czy przyznane im dotacje, zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem. Ma to związek z licznymi nieprawidłowościami wykrytymi w trakcie w realizacji programu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) o sprawie zdecydował się powiadomić prokuraturę, a w grę wchodzić mogą nadużycia na łączną kwotę nawet 600 mln zł - informuje Onet.
Program, który miał za zadanie wspierać polskie gospodarstwa domowe w wymianie nieefektywnych źródeł ciepła i zwiększeniu efektywności energetycznej, od 28 listopada 2024 r. został tymczasowo zawieszony. Jak się okazało, w programie wykryto liczne nieprawidłowości, wśród nich m.in. zawyżanie rachunków czy wymuszanie pełnomocnictw.
Teraz kontrolerzy zweryfikują prawidłowość wykorzystania środków przez beneficjentów programu. W przypadku drobniejszych uchybień, uczestnicy "Czystego powietrza" mogą spodziewać się obniżenia przyznanej pomocy - tłumaczy Onet. W sytuacji poważniejszych naruszeń, takich jak np. nieusunięcie starego pieca czy fałszowanie informacji o dochodach, konsekwencje będą znacznie surowsze, włącznie z koniecznością zwrotu całej sumy dotacji wraz z odsetkami.
Podczas inspekcji, urzędnicy skupią się na weryfikacji, czy przyznane środki zostały wykorzystane zgodnie z celami programu. Sprawdzane będą zarówno realizacje bieżące, jak i te sprzed pięciu lat. Beneficjenci są zobowiązani do przedstawienia dokumentacji związanej z otrzymaną dotacją.
Mimo chwilowego wstrzymania programu, aplikacje złożone przed 28 listopada ubiegłego roku są nadal przetwarzane, a środki rozdzielane. Projekt "Czyste powietrze" najprawdopodobniej zostanie wznowiony wiosną.
Źródło: onet.pl