NEP prowadzi do halucynacji, zatruć, a nawet zgonu. Sanepid wydał ostrzeżenie
NEP, dostępny w formie białego lub jasnożółtego proszku, budzi alarm wśród ekspertów z powodu wpływu na centralny układ nerwowy oraz serce. Zwykle zażywany donosowo, doustnie lub w procesie waporyzacji, wywołuje efekty toksyczne, które mogą doprowadzić do zaburzeń sercowo-naczyniowych, a nawet zatrzymania krążenia. Na lamach Medonetu GIS podkreśla, że substancja może także powodować poważne problemy psychiczne i poznawcze, charakterystyczne dla syntetycznych katynonów.
"Nowe narkotyki mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a nawet zgonów" - informuje GIS w swoim komunikacie. Jak wynika z danych sanepidu, wykrycie NEP w materiale biologicznym osób zmarłych potwierdzono zarówno w przypadkach samodzielnego zażywania tej substancji, jak i jej stosowania w połączeniu z innymi środkami psychoaktywnymi.
Specjaliści ostrzegają, że zażycie NEP może wywołać utratę orientacji czasowej, halucynacje czy silne toksyczne działanie na serce i układ krążenia.
Główny Inspektorat Sanitarny apeluje do Polaków o czujność i unikanie ryzykownych zachowań, związanych z nowymi psychoaktywnymi narkotykami. "Zażywanie ich to narażanie się na utratę zdrowia lub życia" - przypomniano w komunikacie GIS na lamach Medonetu.
dezorientacja,
trudności w kojarzeniu nazw i miejsc,
nadpobudliwość,
drażliwość,
agresję,
halucynacje,
urojenia,
myśli samobójcze.
W obliczu rosnącej liczby zgłoszeń dotyczących zakupu substancji takich jak NEP, GIS przypomina o dostępnych formach pomocy dla osób zagrożonych. W razie potrzeby warto sięgnąć po wsparcie specjalistów i odpowiednich instytucji, aby zminimalizować ryzyko związane z zażyciem narkotyków.
Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia: 800 199 990 (codziennie 16.00 - 21.00),
Antynarkotykowa Poradnia Internetowa: www.narkomania.org.pl,
W sytuacji zagrożenia życia - numer alarmowy 112.
Źródło: www.medonet.pl