REKLAMA

atal 002 1atal 002 2atal 002 0
Misz@masz
  7 marca 2025  

Dostał zero punktów z egzaminu na lekarza. Większość pytań jest jawna. "Pani by zdała"

LEK, czyli Lekarski Egzamin Końcowy składa się z 200 pytań, przy czym 70 proc. z nich, czyli 140 pytań, pochodzi z bazy, która jest ogólnodostępna na stronie internetowej Centrum Egzaminów Medycznych. Żeby zdać egzamin, trzeba uzyskać minimum 56 proc. poprawnych odpowiedzi. To rozwiązanie od dawna wzbudza spore kontrowersje, zwłaszcza w gronie specjalistów, którzy podkreślają, że jawność części pytań na LEK-u wypacza jego cel.

REKLAMA

moje bielany 2moje bielany 0

- Egzamin ma weryfikować wiedzę pozyskaną podczas studiów, a nie to, czy ktoś nauczył się tylko konkretnych pytań. Z założeń metodycznych egzaminu wynika, że on weryfikuje wiedzę z określonej partii materiału. Tym bardziej że te proporcje - 56 proc. warunkujące zdanie egzaminu do 70 proc. pochodzących z bazy - wskazują na to, że egzamin dość łatwo zdać - przyznaje dr hab. n. pr. Rafał Kubiak, dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych w rozmowie z Medonetem.

Zdawalność Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) jest jednym z kluczowych wskaźników jakości kształcenia przyszłych medyków w Polsce. Jednak ostatnie wyniki egzaminacyjne wzbudzają zdumienie - czy zero punktów na 200 możliwych to możliwe? Dr hab. n. pr. Rafał Kubiak, dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych, potwierdza ten rezultat i wskazuje na powtarzalność takich sytuacji. Czy to sygnał do zmian w systemie egzaminacyjnym?

Egzaminacyjny niebywały przypadek - 0 punktów na LEK

W sesji wiosennej 2025 roku, maksymalny wynik na LEK wyniósł 198 punktów, a minimalny - zaskakujące zero. Dr Kubiak wyjaśnia, że nie jest to błąd, a zdający faktycznie nie uzyskał żadnego punktu, oddając pustą kartę odpowiedzi. Co więcej, wyniki bliskie zeru pojawiają się co roku, co budzi niepokój w kontekście przyszłej kadry lekarskiej.

Jak często przyszli lekarze zawodzą na egzaminie?

Niestety, bardzo słabe wyniki nie są odosobnione. Dr Kubiak przytacza przykłady z poprzednich lat, gdzie również zdarzały się wyniki na poziomie zerowym lub bliskim zeru. Wskazuje, że często są to osoby, które nie wypełniają kart odpowiedzi, co rodzi pytania o ich motywacje i przygotowanie do zawodu.

LEK - egzamin, który budzi wątpliwości

Egzamin LEK odbywa się dwa razy w roku i składa się z 200 pytań, z czego 70% jest dostępnych w bazie jawnej. Dr Kubiak zauważa, że teoretyczne przygotowanie do egzaminu na podstawie tej bazy jest możliwe i może skutkować pozytywnym wynikiem. Zwraca jednak uwagę, że obecna konstrukcja egzaminu nie weryfikuje w pełni wiedzy zdobytej podczas studiów.

Egzamin poprawkowy - koszty i konsekwencje

Koszt ponownego przystąpienia do zdanego LEK-u wynosi 100 zł, ale w przypadku nieprzystąpienia do egzaminu lub jego niezdania, drugie podejście jest bezpłatne. Dr Kubiak zwraca uwagę na paradoks tej sytuacji oraz na duże koszty związane z absencjami na egzaminie.

Wzrost liczby zdających a jakość kształcenia

Liczba osób zdających LEK wzrosła znacząco w ciągu ostatnich lat, ale problemem pozostaje duża absencja. Dr Kubiak podkreśla, że egzamin powinien weryfikować zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne umiejętności zdających.

Czy egzamin LEK jest sprawdzianem wiedzy czy pamięci?

Dr Kubiak przyznaje w rozmowie z serwisem Medonet, że obecna formuła egzaminu LEK jest niewłaściwa i wymaga zmian. Zdawalność po wprowadzeniu bazy jawnych pytań wzrosła do 97-99%, co wskazuje na to, że egzamin stał się łatwiejszy i nie odzwierciedla rzeczywistej wiedzy zdających.

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących LEK, które mają na celu likwidację bazy jawnych pytań i powrót do pytań niejawnych. Dr Kubiak uważa, że jest to krok w dobrym kierunku, który może wyrównać szanse zdających.

Reforma egzaminu - co jeszcze można poprawić?

Dr Kubiak wskazuje na potrzebę reform w zakresie organizacji egzaminu, wprowadzenia większej dyscypliny i konsekwencji za absencję oraz aktualizacji przepisów dotyczących urządzeń komunikacyjnych. Zmiany te mogą przyczynić się do zwiększenia wiarygodności wyników i jakości kształcenia lekarzy w Polsce.

Statystycznie po każdym LEK-u zdarzają się przypadki dyskwalifikacji zdających za korzystanie z urządzeń komunikacyjnych. Dr Kubiak podkreśla, że każde takie zachowanie jest ścigane i ma poważne konsekwencje.

Po ostatnim LEK pojawiły się spekulacje o możliwym przecieku pytań. Dr Kubiak zapewnia, że procedury tajności zostały zachowane i nie doszło do nieuprawnionego udostępnienia pytań egzaminacyjnych.

Źródło: www.medonet.pl

 

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 3smaki zycia 2024-09-03 0
Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 1san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

cemat box 2cemat box 0

REKLAMA

biedronka 016 2

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą