REKLAMA

Misz@masz
  19 września 2024  

Alarmujący wzrost przypadków COVID-19. W trzech województwach jest naprawdę źle

Choć jesień dopiero nadchodzi, dane epidemiologiczne nie pozostawiają złudzeń - pandemia COVID-19 w Polsce wciąż jest aktywna. Z najnowszych raportów wynika, że w ostatnim tygodniu odnotowano blisko 16 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Eksperci alarmują, że sytuacja może się pogorszyć, zwłaszcza w obliczu powrotu uczniów do szkół - informuje serwis Medonet. Z danych, które pozyskał od Ministerstwa Zdrowia jasno wynika, że w większości regionów sytuacja robi się coraz poważniejsza.

REKLAMA

Niepokojące statystyki: COVID-19 wciąż zagraża

Mimo, że globalny lęk przed koronawirusem wydaje się być już tylko wspomnieniem, rzeczywistość przypomina, że SARS-CoV-2 wciąż stanowi realne zagrożenie. Od początku września zarejestrowano 23 454 (dane do 17 września) przypadki zakażeń, jednak eksperci podkreślają, że faktyczna liczba może być znacznie wyższa. Z uwagi na osoby, które nie wykonywały testów lub przeszły chorobę bezobjawowo, pełna skala problemu może być niedoszacowana.

Lek. Małgorzata Stokowska-Wojda ostrzega, że nadchodzące tygodnie mogą przynieść wzrost zachorowań. Tymczasem liczba zgonów również budzi niepokój - w ostatnim tygodniu z powodu COVID-19 zmarło 18 osób, a od początku miesiąca liczba ta wzrosła do 33.

Regionalne różnice w rozprzestrzenianiu się wirusa

Ministerstwo Zdrowia przekazało dane, z których wynika, że wzrost liczby zakażeń dotknął wszystkie województwa, z największym przyrostem w regionach podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Jak informuje serwis Medonet, aktualny wskaźnik R, który pozwala ocenić dynamikę epidemii, na poziomie krajowym wynosi 1,14, ale w niektórych regionach, jak małopolskie, jest znacznie wyższy.

Wskaźnik R, który określa średnią liczbę osób, które jedna zakażona osoba może zarazić, jest kluczowym parametrem w ocenie stanu epidemii. Wartości powyżej 1 wskazują na rozwój epidemii, natomiast poniżej tej granicy sugerują jej wygaszanie.

Objawy zakażenia koronawirusem ewoluowały od początku pandemii. Prof. Krzysztof Simon w rozmowie z serwisem Medonet zwracał uwagę, że obecnie dominują bóle mięśni, osłabienie, gorączka, bóle głowy i kaszel, ale mogą pojawić się także dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Rzadziej niż na początku pandemii spotykane są utrata smaku czy węchu.

Pandemia COVID-19 w Polsce nie daje o sobie zapomnieć, a najnowsze dane pokazują, że wirus wciąż stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego - czytamy w serwisie Medonet.

Źródło: www.medonet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni