REKLAMA

Misz@masz
  25 października 2024  

30 razy więcej chorych. Skąd ten wysyp przypadków "zapomnianej choroby"? Zakaźniczka: są trzy powody

W obliczu alarmującego wzrostu zachorowań na krztusiec, których liczba przekroczyła już 20,5 tys. przypadków w bieżącym roku, eksperci szukają przyczyn tej niepokojącej tendencji. Dr n. med. Karolina Pyziak-Kowalska, specjalistka chorób zakaźnych, w rozmowie z serwisem Medonet wskazuje na trzy główne czynniki, które mają wpływ na obecną sytuację. To znaczny spadek akceptacji szczepień, wygasanie odporności populacyjnej oraz tzw. epidemia wyrównawcza.

REKLAMA

Pyziak-Kowalska podkreśla, że aktualna wyszczepialność dzieci do 3. roku życia wynosi około 85 proc., co jest wartością zbyt niską, by zapewnić skuteczną ochronę przed chorobą. Problemem jest również brak świadomości wśród społeczeństwa o konieczności powtarzania szczepień co około 10 lat.

Specjalistka zaznacza, że krztusiec bywa trudny do rozpoznania, zwłaszcza w początkowej fazie, kiedy objawy przypominają zwykłe przeziębienie. Wzrost liczby zachorowań obserwowany jest nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie - przypomina serwis Medonet.

Dr Pyziak-Kowalska, związana z Wojewódzkim Szpitalem Zakaźnym w Warszawie, ma bogate doświadczenie w pracy z pacjentami z przewlekłymi chorobami wątroby oraz w profilaktyce chorób zakaźnych. Jest również aktywna w mediach społecznościowych, gdzie prowadzi edukacyjny profil na Instagramie.

W kontekście rozróżniania krztuśca od innych chorób, takich jak COVID-19 czy grypa, cytowana przez Medonet specjalistka wskazuje na szybkie testy jako rozstrzygające narzędzie diagnostyczne. Mimo dostępności testów wykrywających pałeczkę krztuśca, ich nierefundowany charakter sprawia, że rzadko są one stosowane w praktyce.

W kwestii leczenia, antybiotykoterapia jest zalecana w zależności od fazy infekcji. Podkreśla się również znaczenie profilaktyki wśród najbliższego otoczenia pacjentów, szczególnie w grupach ryzyka, takich jak dzieci, seniorzy i kobiety w ciąży.

Wzrost zachorowań na krztusiec jest sygnałem alarmowym dla systemu opieki zdrowotnej i społeczeństwa, podkreślającym znaczenie profilaktyki, w tym szczepień, w walce z chorobami zakaźnymi.

Źródło: www.medonet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA