Mieszkańcy chcą zmian w komunikacji, ZTM nie
22 września 2011
Czytelnicy telefonujący do redakcji chcą zmian w częstotliwości kursowania autobusów i korekty ich tras. Po wakacyjnych, a następnie wrześniowych rotacjach część osób zdecydowanie narzeka na komunikację.
Studenci chcą 105 na WAT
Na zmiany narzekają m.in. studenci Wojskowej Akademii Technicznej. W okresie, kiedy kursowanie tramwaju było zawieszone, na Stare Bemowo można było dojechać z okolic Dworca Centralnego autobusem linii 105. - Jeździłem nim ja i wielu moich kolegów. Jednym autobusem można było dojechać z dworca pod samą uczelnię - mówi Maciej, student zaoczny trzeciego roku. Nie podoba mu się, że zmian nikt nie konsultował ze studentami. W tej chwili tramwaj linii 20 nie zaspokaja ich potrzeb, ponieważ w drodze z pociągu na uczelnię muszą wielokrotnie się przesiadać.Niestety, Zarząd Transportu Miejskiego nie planuje wprowadzenia tu żadnych zmian. - Linia autobusowa 105 na Starym Bemowie została zastąpiona linią tramwajową 20, co znacznie poprawiło obsługę komunikacyjną tego rejonu - ocenia Konrad Klimczak, rzecznik ZTM. - Przed zmianą trasy autobusy jeździły z częstotliwością co 15 minut w szczycie, tramwaj kursuje co 10 minut. Stare Bemowo obsługują też linie 122, 523 i 410, którymi można dojechać tam z różnych stron Warszawy - podkreśla rzecznik.
112 na starą trasę?
- Odkąd metro kursuje na Młociny, po Bemowie jeździ się coraz gorzej - uważa pani Irena, emerytka z osiedla Bemowo IV. Twierdzi, że niezadowolonych jest coraz więcej, szczególnie wśród emerytów. Zależy jej na powrocie linii 112 na starą trasę.Konrad Klimczak z ZTM uważa, że jest to niepotrzebne. - Linia doskonale się sprawdza. Znacznie wzrosła liczba pasażerów korzystających z tego połączenia, dlatego nie zamierzamy zmieniać jej trasy - mówi. Twierdzi, że korekta trasy polegająca na wycofaniu linii z ulicy Radiowej, Wrocławskiej i Piastów Śląskich oraz skierowaniu jej na Powstańców Śląskich była poprzedzona konsultacjami społecznymi. - Nasza propozycja spotkała się wówczas z aprobatą społeczną. Po jej wprowadzeniu otrzymaliśmy liczne podziękowania, a głosy sprzeciwu były nieliczne - dodaje rzecznik. Autobusy nie krążą już po osiedlu, więc ich trasa uległa skróceniu. Pozwoliło to na zwiększenie częstotliwości kursowania. Teraz pojawiają się na przystankach co 10-15 minut.
Zabrali 129 i 155
Mieszkańcy zgłaszali nam również, że mają trudności z dojazdem do miejsc pracy i supermarketów na Karolinie. - Zawiesili kursowanie autobusów 129 i 155, więc może chociaż wydłużyliby trasę 197 do pętli przy Tesco? - pyta pani Zofia, która codziennie jeździ do pracy w jednym z supermarketów przy Połczyńskiej.Niestety, ZTM po raz kolejny mówi "nie". - Zawieszenie linii 129 jest zmianą czasową, wynikającą z zamknięcia tuneli w ciągu ul. Dźwigowej. Po przywróceniu tam ruchu, linia wznowi kursowanie - mówi Konrad Klimczak. Jego zdaniem zwiększenie częstotliwości kursowania innych linii lub uruchamianie dodatkowych w tym rejonie nie było konieczne. - Przeprowadzone przez nas pomiary wykorzystania linii 155 na końcowym odcinku trasy do Karolina wykazały jej niewielkie wykorzystanie - średnio około 10% całkowitej podaży miejsc w pojazdach. Znaczna rezerwa występuje także w autobusach linii 112 - średnio około 95% - tłumaczy rzecznik.
Maciej Kamiński
Czy rozwiązania komunikacyjne na Bemowie są optymalne? Czekamy na opinie - obiecujemy interwencję.