REKLAMA

Bemowo

różne »

 

Zdumienie Mateusza G.

  22 września 2011

alt='Zdumienie Mateusza G.'

Piętnastoletni Mateusz G., zbuntowany mieszkaniec Bemowa, postanowił zostać artystą walczącym z Systemem. Wiadomo, że z Systemem najlepiej walczy się za pomocą graffiti.

REKLAMA

Dziś w Warszawie graffiti można robić wszędzie, nawet na placu przed stacją metra Centrum i na peronie Dworca Centralnego. Najważniejszą częścią graffiti jest tag - bohomaz przedstawiający pseudonim grafficiarza, oznaczającego w ten sposób swój teren - jak dzikie zwierzę moczem. Tag może też zawierać skrót literowy hasła z pogróżką wobec konkurencyjnego gangu lub wobec Systemu. Znaczenie tagu jest zawsze takie samo: ten teren jest mój!

Najczęściej malowanym tagiem w Polsce jest HWDP. Wszyscy wiedzą, co znaczy ten skrót. Dusza każdego grafficiarza rośnie, gdy widzi te cztery litery wymalowane w przejściu podziemnym, na przystanku autobusowym czy świeżo odnowionej ścianie budynku - kolejna ulica została odbita Systemowi. Ale najbardziej cieszy się, gdy widzi graffiti na budynku publicznym, na którym nie dałoby się umieścić żadnego taga nawet w środku nocy. Autor malujący graffiti w biały dzień na budynku publicznym, za zgodą urzędnikareprezentanta Systemu, jest prawdziwym bohaterem. Oszukał System. Na bohomazie, zwanym dla niepoznaki "street art", nie ma co prawda żadnego hasła, ale i tak wszyscy wiedzą, co oznacza rysunek i charakterystyczny krój liter: HWDP.

40 tagów

Nasz Mateusz zabrał się do dzieła bardzo systematycznie, tak jakby dostał zlecenie z urzędu miasta. Zdobył książki z reprodukcjami graffiti wykonanych przez innych, po czym w specjalnych zeszytach zaczął przygotowywać własne projekty. Zeszytów uzbierało się kilkadziesiąt, gdyż każdy projekt był wielokrotnie powtarzany i doskonalony. Na ścianie nie można popełnić błędu.

W ciągu pół roku wymalował na bemowskich blokach ponad czterdzieści tagów. Wreszcie było widać, że Bemowo walczy z Systemem, szczególnie że do walki włączył się też bemowski dom kultury, na którego ścianach również pojawiły się graffiti. Oczywiście bez tagów, ale przecież wiadomo, o co chodzi.

Jakież było zdumienie Mateusza, gdy pod koniec czerwca do jego mieszkania wkroczyła policja i zatrzymała go, oskarżając o zniszczenie mienia za 26 tys. zł. Jakiego mienia? Przecież on walczył z Systemem, tak samo jak jego koledzy malujący na innych murach.

W lipcu w Forcie Bema, którego nie potrafi zagospodarować kolejna ekipa samorządowców, otwarto "galerię streetartu". To znaczy, zaproszeni przez urząd grafficiarze zapełnili swoimi malunkami stuletnie wnętrza fortyfikacji. "Fort był zdewastowany, pomazany, więc jeszcze jedna warstwa farby mu nie zaszkodzi" - mówi jeden z nich. Walka z Systemem trwa.

Maciej Białecki
były wiceburmistrz Pragi Południe (2002-2004) i radny sejmiku mazowieckiego (2002-2006)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# SebDor

27.09.2011 10:08

Jest mi niezmiernie przykro, że na odrestaurowanych zabytkowych budowlach mojej stolicy, pseudoartyści z puszką w ręku dewastują elewacje z wielkim pietyzmem przywrócone na rzecz następnych pokoleń. Czy nie wystarcza im juz ogrodzenie Torów Wyścigów Konnych na Służewcu/ Jeżeli nie to niech miasto zbuduje kilka takich punktów ogrodzeniowych poza miastem, aby dać mozliwość wykazania tym "artystom" swojego talentu. Nie wykluczone, że niedługo zaczną malować i prywatne samochody, tak jak i wagony kolejowe, co obrcnie czynią.
Andrzej Mieczysław Mazurkiewicz

# grafficiarz

27.09.2011 16:04

"Dusza każdego grafficiarza rośnie, gdy widzi te cztery litery wymalowane w przejściu podziemnym, na przystanku autobusowym czy świeżo odnowionej ścianie budynku..." (chodzi o skrót HWDP) - to zdanie pokazuje kompletny brak znajomości tematu. Obraża Pan w ten sposób wielu artystów zajmujących się street artem. Nie każdy z nich wyraża swoją sztukę poprzez obrażanie policji. Jeśli nie do końca orientuje się Pan w temacie, może niech zajmie się Pan innymi tematami, chyba, że problemy Warszawy już się Panu wyczerpały.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025