MPT sprzedane. Ratusz pozbył się dinozaura
24 sierpnia 2021
Warszawski samorząd zarobi, ale... nie ujawnia ile. Firma iTaxi wygrała konkurs i poinformowała o zawarciu umowy przedwstępnej.
Niezliczona liczba prywatnych taksówkarzy i innych przewoźników, coraz więcej samochodów czy skuterów z wypożyczalni, wreszcie Uber, Bolt i inne aplikacje, umożliwiające łatwe zamówienie transportu - w takich realiach Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe było prawdziwym reliktem socjalizmu.
70 lat MPT
Założona w 1951 roku firma wciąż pozostawała własnością publiczną -100% udziałów w spółce miał warszawski samorząd. Ile warszawskich podatników kosztowała "przyjemność" posiadania miejskiej firmy taksówkowej? Według stanu na wrzesień 2019 roku MPT było zadłużone na 3,75 mln zł.
Socjalizm w Warszawie. Po co miasto dopłaca do taksówek?
Warszawski ratusz wciąż jest właścicielem korporacji taksówkowej, która powstała za czasów Bolesława Bieruta. I choć podatnicy dokładają do tego interesu miliony złotych - wcale nie zamierza się jej pozbywać.
Zamiast od razu sprzedać bankruta, w ubiegłym roku Rada Warszawy przekazała MPT w struktury... Miejskich Zakładów Autobusowych. Jak napisano w projekcie uchwały, mają one stabilną sytuację ekonomiczno-finansową i utrzymują płynność finansową. Radni nie dodali, że ogromna większość przychodów MZA pochodzi z kieszeni płacących podatki warszawiaków.
MPT sprzedane
Na mocy umowy z MZA firma iTaxi przejmie wszystkie samochody z szyldem MPT, a także umowy z kierowcami. Zdobędzie także zezwolenie na obsługę najważniejszych miejsc w Warszawie, takich jak Lotnisko Chopina. Dzięki połączeniu z MPT powstanie jedna z największych w mieście korporacji zrzeszających taksówkarzy.
- iTaxi to największa polska aplikacja taxi, która łączy pasażerów z legalnymi taksówkami - reklamuje się firma. - Obsługujemy użytkowników w każdym dużym mieście Polski, dając możliwość zamówienia taksówki przez dosłownie kilka kliknięć ekranu smartfona. iTaxi działa legalnie, korzysta z buspasów, ma wjazd w strefy turystyczne, a kierowcy znają swoje miasta i ich specyfikę od lat.
Ile MZA zarobi na sprzedaży taksówek i szyldu MPT? Choć firma jest własnością samorządu - nie podaje informacji o wynegocjowanej cenie.
(dg)
.