REKLAMA

Wawer

komunikacja »

 

Metrem przez Wawer? SISKOM: niedorzeczne

  12 marca 2013

alt='Metrem przez Wawer? SISKOM: niedorzeczne'
Zniknęłyby przejazdy kolejowe...

Na terenie Wawra uaktywniła się grupa społeczna, która chce doprowadzić do powstania linii metra sięgającej od Pruszkowa po Otwock.

REKLAMA

Na stronie internetowej www.akcjametro.pl można znaleźć założenia całego pomysłu: wykupienie od PKP pary torów wraz z przyległymi terenami i na tej bazie stworzenie szybkiej linii metra o długości około 36 kilometrów. Linia miałaby biec nie w podziemnych tunelach, a w wykopach, co według szacunków pomysłodawców zmniejszyłoby koszty budowy. Nad wykopami można by poprowadzić na poziomie gruntu łączniki między stronami ulicy Patriotów, w miejscu istniejących przejazdów kolejowych. Tym samym, jak piszą inicjatorzy akcji, "uniknie się realizacji absurdalnych pomysłów typu - "dwupoziomowe" skrzyżowania w Międzylesiu i Falenicy, które pojawiają się regularnie co kilka lat. Ich autorzy nie zdają sobie sprawy z zamętu urbanistycznego, jaki te skrzyżowania wprowadziłyby w tych miejscowościach - niezależnie od tego, czy byłyby to wiadukty nad, czy też tunele pod torami. Koszty związane z budową tych nieprzemyślanych skrzyżowań należy uwzględnić przy analizie kosztów proponowanego przez nas rozwiązania".

Swoje propozycje społecznicy podsumowują: "Władze Warszawy powinny niezwłocznie zlecić wyspecjalizowanemu biuru projektowemu wykonanie kompleksowej, techniczno-ekonomicznej analizy budowy opisanej linii metra. Z góry oddalamy argumentację o braku pieniędzy, o kosztownej budowie drugiej linii metra, która już się zaczęła i tym podobne wykręty. Jeśli stosunkowo niedrogą analizę zaczniemy dziś, to jest szansa, że metro i wykopy ratujące układ urbanistyczny miejscowości podwarszawskich, powstaną za kilka, może kilkanaście lat".

Raczej wykorzystać tory

Komunikacja w Wawrze jest jednym z najsłabszych punktów dzielnicy - to fakt. Pomysł wyprowadzenia metra - jako kolejki metropolitalnej - na powierzchnię i skierowanie jej na tory kolejowe nie jest nowy, podobna akcja była już prowadzona np. na Bemowie (www.kolejnametro.pl). Zresztą inicjatywę mieszkańców de facto realizuje Szybka Kolej Miejska. Koszty taboru są wystarczająco wysokie, żeby zapewnić dobrą częstotliwość, więc po co jeszcze ponosić dodatkowe koszty na wykopy?

Każdy pomysł usprawnienia komunikacji w dzielnicy powinien być poważnie rozpatrzony. Jednak ten z odkupieniem od PKP torów i poprowadzenie ich w wykopie wyłącznie dla linii niby-metra jest mało poważny. Po co, skoro już dziś po tych torach jeździ SKM? Pieniądze trzeba wydawać na nowe składy pociągów, by było ich więcej.

- Na temat pomysłu metra do Wawra nie będziemy się wypowiadać - wykopy zamiast torów na poziomie gruntu są kompletnie absurdalne - stwierdził krótko Wojciech Tumasz, członek Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.

Wykorzystanie torów? Zgoda, ale o reszcie postulatów powinno się jak najszybciej zapomnieć. I chyba mieszkańcy zdają sobie z tego sprawę - petycję w sprawie budowy takiego połączenia podpisało - do końca lutego - niewiele ponad 70 osób.

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze (7)

# Magda

12.03.2013 11:40

na pewno nie mądrzejsi

# Damaria

12.03.2013 13:45

Pomysł może jest niedorzeczny, ale jest szansa, że zwróci uwagę na brak bezpiecznych ciągów komunikacyjnych dla pieszych, np. w Falenicy (zejście z peronów, skrzyżowanie z torami). Dziwi fakt, że dużo tańsze i prostsze rozwiązania (tj. otwarcie przejścia podziemnego w Falenicy na peron w stronę Warszawy) nie może się doczekać realizacji. Może szum wokół nierealnych pomysłów wymusi realizację tych bardziej realnych?
Kto wie...

# AnnaM

13.03.2013 00:02

Pomysł z wydłużeniem tras metra np. do Otwocka korzystając z torów kolei lub z torów dobudowanych wcale nie jest niedorzeczny.
Jest to rozwiązanie, które funkcjonuje w wielu krajach.
Metro w Londynie, Kolonii, Berlinie - poza dzielnicami centralnymi gdzie poprowadzone jest pod ziemią - trasy w dzielnicach peryferyjnych pokonuje jako kolejka naziemna.
Ogranicza to znacznie koszty budowy i spełnia swoje zadanie dobrej i szybkiej komunikacji miejskiej.
Dobre i sprawdzone wzory powinniśmy stosować także u nas.
Nie ma w nich niedorzecznego.

REKLAMA

# Tomek

13.03.2013 14:06

Ciekaw jestem, jak pomysłodawcy widzą zasilanie takiej kolejki (metro ma zupełnie inny system zasilania) oraz pracę w warunkach zimowych - metro jeździ w tunelu i nie potrzebuje praktycznie żadnych zabezpieczeń przed śniegiem i mrozem. Do tego uodpornienie na warunki atmosferyczne wszystkich urządzeń szlakowych, a zwłaszcza SRK.

# enter

13.03.2013 14:26

#AnnaM napisał(a) 13.03.2013 00:02
Pomysł z wydłużeniem tras metra np. do Otwocka korzystając z torów kolei lub z torów dobudowanych wcale nie jest niedorzeczny.
Jest to rozwiązanie, które funkcjonuje w wielu krajach.

Jasne. W Warszawie ten patent nazywa się Szybka Kolej MIejska i jest realizowany także w Wawrze, dlatego pomysł wkopywania torów tylko dla jednej linii to jakaś groteska

# gość

07.04.2013 19:47

siskom, podobnie jak wielu aktywistów najchętniej otoczyłby Wawer murem i zrobił nowe getto.
521 skasować, PKP Wawer skasować, tramwaj niepotrzebny, czy s ma jakąś umowę z prywatnymi przewoźnikami na tzw.linii otwockiej?
Swoje już osiągneli 521 powoli wycofują z obiegu, więcej kursów kończy się na Wiatracznej, potem będą artykuły w prasie jak to obłożenie linii zmalało. Skoro ludzi coraz mniej to skasować linię i tylko miesięczny za 100zł i wszędzie pieszo.

REKLAMA

# eskaemka

15.04.2013 04:05

siskom wbrew nazwie i swoim założeniom faktycznie jest stowarzyszeniem DEZINTEGTACJI STOŁECZNEJ KOMUNIKACJI pasażerskiej, stowarzyszeniem popierającym cięcia i niedorozwój ustami swoich przedstawicieli mieniących się "ekspertami" takimi jak samozwańczy wątpliwej jakości "ekspert" Oleszczuk (występujacy w telewizji) czy wymieniony w powyższym artykule Tumasz.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni