Jak będzie wyglądała Marywilska 44 po odbudowie?
przedwczoraj
Wszyscy pamiętamy 12 maja 2024 roku, kiedy to gęste kłęby ciemnego niczym smoła dymu spowiły niebo Białołęki, Bielan i okolic. Doszło do niewyobrażalnego pożaru, w którym kupcy kupcy z głównej hali przy Marywilskiej stracili dobytek swojego życia.
Kilka miesięcy po tragedii na parkingu obok pogorzeliska powstało tzw. "miasteczko handlowe". Wyglądem i funkcjonalnością przypomina bazarek, który bardziej nawiązuje do lat 90.
Marywilska 44 - wielka tragedia tysięcy osób
Od świtu 12 maja czarne chmury dymu unosiły się nad całą Warszawą. Nad ranem zapaliło się centrum handlowe przy ulicy Marywilskiej 44. Z żywiołem walczyło 2501 strażaków i 99 wozów ratowniczo-gaśniczych. Teren zabezpieczało ponad 60 policjantów. Straty kupców są ogromne - liczone w milionach. Wielomlionowe straty odniósł też zarządca obiektu, poniesie je również... warszawski samorząd, w szczególności dzielnica Białołęka.
, niż do nowoczesnych centrów handlowych na miarę XXI wieku. Jest jednak rozwiązaniem tymczasowym. Poznaliśmy już wizję nowego centrum handlowego Marywilska 44.
Niedawno na terenie tymczasowego miasteczka handlowego Marywilska 44 odbyło się kolejne spotkanie zarządu spółki z najemcami. Podczas zebrania zaprezentowano zmodyfikowaną koncepcję funkcjonalną nowego centrum handlowego, które powstanie w miejscu spalonego obiektu. Koncepcja została opracowana po wcześniejszych konsultacjach z przedsiębiorcami i uwzględnia ich kluczowe uwagi.
Jakie są plany dla Marywilskiej 44?
Podczas spotkania zaprezentowano szczegóły dotyczące podziału powierzchni handlowej. W planie znalazły się strefy tematyczne, które pozwolą na lepsze dostosowanie oferty do klientów i ułatwią poruszanie się po obiekcie. Nowy projekt uwzględnia m.in. optymalne rozmieszczenie lokali, czy komfortowe dla klientów ciągi komunikacyjne pozwalające na intuicyjne poruszanie się po centrum.
Najważniejszym punktem spotkania było omówienie procesu komercjalizacji nowego obiektu. Zarząd spółki ogłosił, że od 3 marca rozpocznie indywidualne spotkania z najemcami i podpisywanie umów najmu lokali w nowym obiekcie. Pierwszeństwo w wyborze będą mieli przedsiębiorcy, którzy po pożarze wznowili działalność i działają w tymczasowym miasteczku handlowym Marywilska 44. Jest to ponad 400 sklepów i punktów usługowych. Dopiero po wyczerpaniu potrzeb tej grupy przedsiębiorców, rozpocznie się kolejny etap komercjalizacji, otwarty dla innych zainteresowanych prowadzeniem działalności w nowym kompleksie.
Kiedy zakończy się odbudowa?
Rozpoczęcie odbudowy centrum handlowego będzie możliwe po uzyskaniu wszystkich wymaganych zgód administracyjnych, w tym uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Obecnie trwają intensywne prace nad niezbędną dokumentacją, aby przyspieszyć proces formalny i jak najszybciej przejść ścieżkę administracyjną po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania. Finalnie jednak data rozpoczęcia prac zależna jest od czynników, na które spółka nie ma wpływu. Zarząd Marywilskiej 44 szacuje, że proces odbudowy - w najczarniejszym scenariuszu - zakończony zostanie w grudniu 2026 roku.
JR
.