REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 1refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0
Bielany

samorząd »

 

Marymont, Ruda, Stare Bielany - co wybiorą mieszkańcy?

  17 czerwca 2015

alt='Marymont, Ruda, Stare Bielany - co wybiorą mieszkańcy?'
Mieszkańcy jasno wskazują, co jest nie tak z wytyczeniem zjazdów ze ścieżek rowerowych
źródło: twojbudzet.um.warszawa.pl

Właśnie te trzy osiedla stanowią wyodrębniony w ramach budżetu partycypacyjnego pierwszy obszar dzielnicy, w którym zgłoszono do realizacji szesnaście projektów.

REKLAMA

moje bielany 2moje bielany 0
Do wydania w przyszłym roku na pomysły mieszkańców tego rejonu urząd dzielnicy ma dokładnie 508.405 zł. Co za to powstanie? Zadecydują mieszkańcy, głosując od 16 do 26 czerwca. Jest w czym wybierać?

Jest. Oprócz projektów, które posłużą mniejszej liczbie potrzebujących (jak na przykład klub gier w szkole im. Maczka za 4,4 tys. czy rewitalizacja czytelni w Zespole Szkół nr 55 za ponad 50 tysięcy) są i takie, które - jeśli powstaną - będą miały wielu użytkowników.

Place zabaw: na Lisowskiej, Schroegera

Place zabaw to temat-rzeka. Choć dzielnica zapewnia, że pracuje nad unowocześnieniem i remontami już istniejących, to potrzeb jest więcej niż możliwości. Mieszkańcy zgłosili potrzebę powstania takiego placu między budynkami przy Lisowskiej 29 i Żeromskiego 16/20. Potrzebne jest zerwanie starych betonowych płyt, wysianie trawy, zrobienie ogrodzenia, przygotowanie nawierzchni oraz zakup i ustawienie zabawek. Koszt? Ćwierć miliona.

Drugie miejsce, w którym zdaniem mieszkańców otoczenie wymaga dużych zmian, to teren w kwadracie ulic Schroegera, Oczapowskiego, Kulczyckiej i Skalbmierskiej. Tam jednak oprócz miejsca dla młodych i bardzo młodych miałyby się też pojawić atrakcje dla nieco starszych, czyli siłownia plenerowa, dlatego i kosztorys jest wyższy - 275 tysięcy złotych.

Wstąp do księgarni

Mocne wejście rowerzystów

Sporo projektów dotyczy rowerzystów - i, co ciekawe, zgłoszone przez nich koncepcje wcale nie są szczególnie kosztowne. Najdroższy (75 tysięcy) zakłada budowę ścieżki rowerowej między Gdańską a Kolektorską, wzdłuż Stawów Kellera, tworzącą połączenie górnego i dolnego Marymontu. A że nie jest ona przewidziana w miejskich planach inwestycyjnych do 2020 roku - pozostaje źródło, jakim jest budżet partycypacyjny.

Drugi plan rowerzystów to przebudowa już istniejących ścieżek w okolicach Podleśnej i Gwiaździstej tak, by obsługiwały możliwe relacje na wszystkich poprzecznych ulicach. Teraz to niemożliwe, ponieważ ścieżki są przesunięte względem osi przecznic - ul. Klaudyny oraz wyjazdu z osiedla Ruda przy bloku Klaudyny 38. Przy okazji można będzie zlikwidować trawnik po nieistniejącym już drzewie na skrzyżowaniu Klaudyny i Podleśnej, poprawiając tym samym dojście do przystanku autobusowego. Zmiany wyceniono na 43 tysiące złotych.

Ostatnią propozycją jest stworzenie połączenia Klaudyny i Sobockiej tylko dla rowerów. Obecnie nie ma żadnego uzasadnienia dla braku możliwości przejazdu między ulicami Sobocką i Klaudyny przez rowerzystów - a wystarczy nieco obniżyć krawężnik, ustawić kilka słupków uniemożliwiających wjazd samochodów i wytyczyć krótką ścieżkę łączącą te dwie ulice.

REKLAMA

bck smartfon 2bck smartfon 0

Chodnik zamiast ścieżki

Skoro już o łączeniu - mieszkańcy Gwiaździstej chcieliby, by wydeptane ścieżki zostały zastąpione cywilizowanymi chodnikami. Jeden prowadziłby od bloków nr 27, 29 i 31 na przystanek autobusowy, drugi - w kierunku ulicy i trzeci do alejki nad kanałem. To o tyle dobry pomysł, że w wielu krajach najpierw patrzy się, którędy chodzą ludzie, a dopiero później kładzie w tych miejscach chodnik. Jak jest u nas - wiadomo.

REKLAMA

atal 002 2atal 002 0

Rewitalizacja podwórka

Jeszcze w kwestiach ucywilizowania otoczenia - Marymoncka 41. Mieści się tam betonowe podwórko pamiętające czasy słusznie minione. A wystarczy zerwanie płyt chodnikowych, jakim jest wyłożone, nasadzenie zieleni, zasianie trawnika - i miejsce wypoczynku będzie jak znalazł. Małym kosztem - 8 tysięcy złotych.

Pozostałe projekty można znaleźć na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl.

Jak głosować?

Można na trzy sposoby: przez internet (na www.twojbudzet.um.warszawa.pl), osobiście w urzędzie dzielnicy, lub wysyłając kartę pocztą na adres: Urząd Dzielnicy Bielany, ul. Żeromskiego 29, 01-882 Warszawa z dopiskiem "Budżet partycypacyjny 2016". Żeby głos był ważny, musi wpłynąć do urzędu pomiędzy 16 a 26 czerwca. Kartę do głosowania będzie można pobrać ze stron internetowych od 16 czerwca lub w wydziale obsługi mieszkańców.

(wt)

 

REKLAMA

bck bal u pana kleksa 2bck bal u pana kleksa 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

bck lubie wracac 3bck lubie wracac 0
Kup bilet

REKLAMA

cemat box 1cemat box 2cemat box 0

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0

REKLAMA

bck warsztaty artystyczne 2bck warsztaty artystyczne 0

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 3smaki zycia 2024-09-03 0

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą