REKLAMA

Puls Warszawy

różne »

 

Mandaty za brak maseczek. Czy to legalne?

  29 kwietnia 2020

alt='Mandaty za brak maseczek. Czy to legalne?'
Twitter Policja Warszawa

Rzecznik praw obywatelskich ponownie przypomina, że nakładane przez rząd ograniczenia i obowiązki muszą być zgodne z obowiązującym prawem.

REKLAMA

Do rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara zgłaszają się pierwsze osoby, które otrzymały mandat za brak maseczki w miejscu publicznym i mają wątpliwości, czy został on nałożony zgodnie z przepisami.

- Pan dostał mandat za brak maseczki w miejscu publicznym, czyli za wykroczenie z art. 54 kodeksu wykroczeń - czytamy na stronie rzecznika. Zwolnienie z obowiązku noszenia maseczki. Zaświadczenia nie trzeba, ale... Zwolnienie z obowiązku noszenia maseczki. Zaświadczenia nie trzeba, ale...
Do rzecznika praw obywatelskich zaczęły spływać skargi osób zwolnionych z obowiązku zakrywania ust i nosa. Niektórzy policjanci bezprawnie żądają okazania zaświadczeń lekarskich.
- Zastanawia się, czy skuteczne będzie odwoływanie się przed sądem w oparciu o zarzuty wobec legalności rozporządzenia rady ministrów.

Bodnar przypomina, że nakaz zakrywania ust i nosa wprowadzono na mocy rozporządzenia z 19 kwietnia, odwołującego się do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych z 2008 roku. Przepis zezwalający premierowi na wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek został do niej dodany dopiero w ubiegłym miesiącu. Zgodnie z aktualnym prawem odkrycie ust i nosa w miejscu publicznym jest kwalifikowane jako "naruszenie przepisów o zachowaniu się" i karane mandatem do 500 zł.

Nakaz noszenia maski bez umocowania w ustawie

- Wątpliwości budzi sposób wprowadzania różnego rodzaju nakazów i ograniczeń - pisze Bodnar. - Mimo zaistnienia przesłanek określonych w Konstytucji nie zdecydowano się na wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Rozumiejąc potrzebę wprowadzania różnego rodzaju ograniczeń i nakazów w związku z epidemią należy pamiętać, aby regulacje te były wprowadzane zgodnie z Konstytucją. Z tego punktu widzenia wątpliwości może budzić to, że upoważnienie ustawowe uprawniało radę ministrów do wydania przepisów nakładających obowiązek stosowania środków profilaktycznych (a do takich zaliczają się maseczki) tylko przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie, zaś w rozporządzeniu wprowadzono powszechny obowiązek używania maseczek, co jest być może uzasadnione, lecz nie znajduje umocowania w ustawie.

(dg)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA