REKLAMA

Białołęka

kultura »

 

Magia i teatr

  5 grudnia 2003

Spontaniczny wybuch radości zapanował o godz. 4.30 nad ranem w sali konferencyjnej ratusza, kiedy to Jarosław Kilian ogłosił wyniki V festiwalu teatrów amatorskich Garderoba Białołęki.

REKLAMA

To był prawdziwy maraton teatralny. Trwający 18 godzin festiwal otworzyła wiceburmistrz Liliana Zientecka, która życząc widzom i uczestnikom dobrej zabawy podkreśliła znaczenie festiwalu wsród wielu wydarzeń kulturalnych organizowanych w Białołęce. I rzeczywiście ten, kto zdecydował się spędzić listopadowy weekend w Białołęckim Ośrodku Kultury z pewnością nie żałował.

Widzowie mogli zobaczyć aż 17 spektakli z 16 amatorskich teatrów działających w Warszawie i okolicach. Festiwal stał na niezwykle wysokim poziomie. Jury, w skład którego weszli: Jarosław Kilian (dyrektor artystyczny Teatru Polskiego), Janusz Majcherek (redaktor naczelny miesięcznika "Teatr" i prodziekan wydziału wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej), Wojciech Adamczyk (aktor, reżyser dziekan wydziału reżyserii AT) oraz dyrektor BOK-u Tomasz Służewski, miało nie lada orzech do zgryzienia, bowiem aż cztery prezentacje pretendowały do nagrody Grand Prix. Po długich obradach zwycieżył "Teatr Nie Na Temat" z Piaseczna, który przygotował niezwykle barwny kostiumowo spektakl "Magia i miłość, czyli ognie czerwcowe" oparty wyłącznie na muzyce i plastycznym działaniu 20 aktorów. Za reżyserię i choreografię zdecydowano się nagrodzić duet Izabella Borkowska i Dariusz Sikorski z DK Śródmieście za niezwykle precyzyjne przygotowany musicsal "I co teraz?" w wykonaniu Kabaretu 41. W przypadku indywidualnych nagród aktorskich decyzje jury były jednogłośne. Zdecydowaną faforytką była Agnieszka Przybylska z Teatru Beznazwy (Dom Kultury Włochy), która wcielajac się w tytułową rolę Sylvii stworzyła piękną i niezwykle dojrzałą postać psa. Męską nagrodę uzyskał Robert Kołakowski z Teatru Parabuch. Poza tym jury przyznało kilka wyróżnień.

Nowym akcentem było powołanie młodzieżowego jury, w skład którego weszli aktorzy białołęckich teatrów: "13" i Porażki (Katarzyna Pawela, Patrycja Herod, Jakub Jankowski, Damian Graczyk). Ich werdykt znacznie się różnił od tzw. dojrzałego jury. Młodzież zdecydowanie wybrała pierwszą prezentację "Wyprzedaż" w reżyserii Jerzego Lacha, którą zrealizowały teatry "Sydyk" i "Tu i Tam". Spektakl obnażył supermarketową rzeczywistość polskiego społeczeństwa, w której pieniądz zabija wszystkie wartości. Poza tym młodzi jurorzy docenili odtwórcę głównej roli Mariana w spektaklu "Zemsta Mariana" z Teatru Dominikańskiego.

W tej edycji festiwalu także publiczność została nagrodzona. Wspierające "Garderobę Białołęki" teatry: Dramatyczny, Polski, Narodowy i Studio ufundowały bezpłatne bilety dla widzów.

Festiwal po raz kolejny stał się miejscem wymiany doświadczeń między elitą zespołów amatorskich działających na terenie Warszawy. Ważne, że w ciągu całego przeglądu na każdym spektaklu było ponad 70 widzów, a wyróżnione przedstawienie "Sindbad" według B. Leśmiana z DK "Świt", które rozpoczęło się o 24.00 zgromadziło ponad 150 widzów. Sądzę, że dlatego warto wspierać ruch amatorski, który ma coś bardzo ważnego do przekazania i jest głosem młodego pokolenia.

Leszek Grabowski

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe