REKLAMA

Targówek

historia »

 

Ludzka mozaika na Nowym Bródnie

  9 czerwca 2014

alt='Ludzka mozaika na Nowym Bródnie'

Za sprawą kolei na przedwojennym Bródnie dokonywał się powolny, ale wyraźny postęp cywilizacyjny. Kolej dawała pewną pracę i ściągała fachowców z całej Polski i z zagranicy.

REKLAMA

Przybywający do pracy na kolei na Bródnie ludzie pochodzili z różnych krajów, byli różnych wyznań. To właśnie dla nich i ich rodzin kolej organizowała budownictwo mieszkaniowe (kolejarzom udzielano atrakcyjnych pożyczek!), szkoły, przychodnie lekarskie, biblioteki i domy kultury. Postępująca pod nadzorem Kolei Nadwiślańskich (a potem Polskich Kolei Państwowych) parcelacja wsi Bródno całkowicie zmieniła stosunki własnościowe.

Ziemię kupowali kolejarze i technicy, ale także rzemieślnicy i kupcy reprezentujący malowniczą, kulturową różnorodność międzywojennej Warszawy. Na głównej ulicy Bródna - Białołęckiej - i na jej przecznicach żyli w najlepszej zgodzie Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie. W dni powszednie w strojach roboczych spotykali się razem w pracy na kolei, natomiast w niedziele, ubrani odświętnie (każdy zgodnie ze swoją religią) - rozjeżdżali się po całej Pradze i w najbliższe okolice do odrębnych miejsc modlitwy. Żydzi i prawosławni jechali na Pragę, do synagog (np. tej, która istniała na rogu Jagiellońskiej i Kłopotowskiego) i soboru św. Marii Magdaleny. Protestanci mieli swoją kaplicę na Tarchominie a katolicy już w 1909 r. korzystali z drewnianego kościoła na Bródnie.

Mozaikę narodowościową i wyznaniową Nowego Bródna wymownie ilustruje spis właścicieli nieruchomości z okresu międzywojennego przy ulicy Białołęckiej: Tomasz Grabowski obok Jankiela Gurfinkla, Fiodor Derewenko obok Wilhelma Kirscha. Tak samo było na innych ulicach. Toruńska: Abram Goldsztejn obok Adama Szatkowskiego, Bazyli Afanasjew obok Wiktorii Edelman. Ulica Wysockiego: Teofil Hornung obok Stanisława Kuźmy, Moszek Gordon obok Bazylego Iwańczuka. I tak dalej...

Podobny skład rzeszy uczniowskiej zauważali kierownicy pierwszych polskich szkół publicznych, utworzonych po przyłączeniu tych terenów do Warszawy. Jeden z dawnych nauczycieli wspominał: "W swojej klasie miałem Karola Biernackiego, Michała Wojtowicza, Karla Pipkę, Fokę Jesakowa, Abramka Jenisza. To było jeszcze w szkole nr 137, w starym domu przy ulicy Budowlanej opodal cmentarza. Potem przeniosłem się do nowego gmachu przy Białołęckiej".

Pod patronatem "Echa" trwa projekt "Wielokulturowe Bródno". Wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek zdjęcie związane z przedwojennym Bródnem lub chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami proszone są o kontakt: bartosz.wieczorek@poczta.fm lub tel. 606-685-425.

DG

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Broodno

10.06.2014 08:38

Piękny kawałek historii.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy