Lodowisko w parku Bródnowskim czy może inne sportowe inwestycje?
22 maja 2023
Świąteczne lodowisko w parku Bródnowskim bez wątpienia odnosi sukces. W ramach budżetu obywatelskiego jest szansa na dużo większą lodową taflę już od przyszłego roku. Czy mieszkańcy poprą ten projekt, pomimo jego astronomicznego kosztu. A może zdecydują się na coś bardziej całorocznego?
Wszystko zaczęło się dość niewinnie. Kiedy Monika Rutkowska złożyła projekt do budżetu obywatelskiego na 2021 rok, zapewne nie sądziła, jak potoczą się sprawy. Pomysł zakładał stworzenie przy Łabiszyńskiej sezonowego lodowiska pod chmurką obok istniejącego już wcześniej, zadaszonego.
Lodowisko w parku Bródnowskim pęka w szwach
Budowa świątecznego lodowiska w parku Bródnowskim przyniosła sukces. W grudniu i styczniu odwiedziło je łącznie ponad 20 tysięcy mieszkańców, zaś w niektóre wieczory trudno jest na nie wejść z powodu ogromnego zainteresowania. Jak się okazuje, jest szansa na dużo większą lodową taflę już od przyszłego roku.
Podczas prac modernizacyjnych niecek fontannowych w parku Bródnowskim urzędnicy doszli jednak do wniosku, że lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie lodowiska właśnie tam. Pieczę nad inwestycją powierzono Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, zaś projekt zmieniono. Ostatecznie w niecce fontann powstała lodowa tafla w kształcie rogala o powierzchni około 800 m2.
Drogo, ale... wesoło
Lodowisko w parku Bródnowskim funkcjonowało do marca już drugi rok z rzędu. Jak zapewnia dyrektor OSiR-u Jacek Pużuk, pomimo nie zawsze sprzyjającej aury, było ono czynne przez cały grudzień i styczeń. W tym czasie odnotowano ponad 20 tysięcy użytkowników.
- Rozbudowa lodowiska o kolejne 400 m2 bardzo by się przydała - przyznał w rozmowie z nami dyrektor Pużuk. Naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców wychodzi budżet obywatelski na 2024 rok. Projekt za blisko milion złotych zakłada ponowne postawienie w parku Bródnowskim bezpłatnego lodowiska. Tym razem byłoby większe, ale nadal przystrojone w iluminacje świetlne oraz dekoracje świąteczne. Dodatkowo projekt przewiduje organizację minimum trzech towarzyszących wydarzeń kulturalnych. Najdroższym z elementów projektu jest koszt obsługi technicznej lodowiska oszacowany na 500 tys. zł oraz koszt zużytej energii, który wyliczony został na... 300 tys. zł.
A może coś na dłużej?
Nie da się ukryć, że w związku z kłopotami budżetowymi samorządu Targówka, jest problem ze sfinansowaniem pilniejszych potrzeb niż sezonowe lodowisko. Np. za milion złotych można zmodernizować boisko przy Blokowej, o które mieszkańcy wraz z OSiR-em zabiegają od lat lub przeprowadzić wymianę nawierzchni bieżni na terenie Szkoły Podstawowej nr 28 przy ulicy Gościeradowskiej 18/20 wraz z wymianą nawierzchni bieżni na terenie Zespołu Szkół nr 128 przy ul. Turmonckiej 2.
Pilne są też: zmodernizowanie boiska w Szkole Podstawowej nr 42 przy ul. Balkonowej 4 oraz w Zespole Szkół nr 128 przy ul. Turmonckiej 2, modernizacja boisk przyszkolnych lub modernizacja placu zabaw, bieżni i toru do skoku w dal w Zespole Szkół nr 41 (Bartnicza 2). Powyższych inwestycji z całą pewnością nie sfinansuje w najbliższym czasie ratusz Targówka, zatem jedynym ratunkiem jest dla nich... budżet obywatelski. Niemniej projekt lodowiska w parku Bródnowskim już zyskał akceptację urzędników. Czy zyska również poparcie mieszkańców głosujących w drugiej połowie czerwca?
(db)
.