REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Liczy się każdy podpis

  5 grudnia 2008

Pięć organizacji społecznych Białołęki skierowało do władz miasta i dzielnicy oświadczenie wyrażające sprzeciw wobec budowy hal kupieckich na ul. Marywilskiej.

REKLAMA


Autorka jest prezesem Part-nerstwa Ulic Zielonej Białołę-ki, obecnie stowarzyszenie Moja Białołęka
Trwa zbieranie podpisów wśród mieszkańców. Przed-stawiciele lokalnej społeczności wskazali na następu-jące problemy związane z inwestycją:
  • paraliż komunikacyjny całej dzielnicy - trzy ty-siące kupców oraz tysiące ich klientów zablokują ruch na ulicach Białołęki. W strefach bezpośred-niego zagrożenia potoku samochodów znajdują się: Płochocińska, Marywilska, Białołęcka oraz węzły komunikacyjne na Trasie Toruńskiej i Modlińskiej.
  • ulice są niedostosowane do skali i charakteru in-westycji - wąska Płochocińska, problem z posze-rzeniem przejazdu pod wiaduktem kolejowym, roszczenia gruntowe mieszkańców na ul. Mary-wilskiej, wiejskie drogi zielonej Białołęki, przez które jeździć będą samochody uciekające przed zakorkowaną Płochocińską, wiadukty nie wytrzy-mują obecnego obciążenia. Plany inwestycyjne miasta nie uwzględniają rozwiązania tych problemów.
  • teren na ul. Marywilskiej jest ważnym terenem inwestycyjnym na Białołęce. Mieszkańcy ponad połowy obszaru dzielnicy borykają się z brakiem miejsc użyteczności publicznej. Wynika to m.in. z faktu, że dwie trzecie istniejących na Białołęce planów miejscowych jest wadliwa - nie ma przewidzianej wystarcza-jącej liczby miejsc użyteczności publicznej (np. plan X-71 cz. 1 bezpośrednio przylegający do obszaru ul. Płochocińskiej - o powierzchni 640 hektarów, czyli mniej więcej tyle, co powierzchnia łączna Tarchomina, Nowodworów, Winnicy, Dąbrówki Szlacheckiej i Henrykowa - ma tylko tylko dwa miejsca z przezna-czeniem na obszar usług publicznych). W konsekwencji młodzież nie ma się gdzie bawić, zaś dorośli nie mają miejsc pracy bliżej niż półtorej godziny jazdy samochodem. Dzieci nie mają ani jednego placu zabaw. Istniejące tereny, któ-re mogłyby spełnić te zadania, np. grunty na Wyszkowskiej - na naszych oczach znikają bezpowrotnie (opisywana w mediach sprawa przekazania ziemi siostrom zakonnym). Marywilska jest od dawna w świadomości mieszkańców Białołęki miejscem, z którym były wiązane nadzieje na ulokowanie rozrywki czy centrum biznesowego.
  • Brak jest wizji urbanistycznej, która pozwoliłaby na optymalne zagospodarowa-nie tego terenu. 60% obszaru Białołęki o powierzchni 74 km², m.in. obszar Marywilskiej, nie ma planów. Umieszczenie kupców w miejscu, które znajduje się w pobliżu drogi wjazdowej do miasta jest sprzeczne z ładem przestrzen-nym. Jest także sprzeczne z rozbudową miasta w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem.
  • Mieszkańcy Białołęki nie chcą być traktowani jako dzielnica peryferii, na któ-rych lokuje się niewygodne dla miasta inwestycje. Białołęka to dzielnica przed-mieść, posiadająca bogatą historię i tradycje społeczeństwa obywatelskiego. Mieszkańcy oczekują, że inwestycje na kluczowych terenach dzielnicy będą konsultowane i akceptowalne społecznie.
Podczas protestu liczy się każdy podpis. Zostało przygotowanych kilkadziesiąt punktów kontaktowych, w których są dostępne listy. Można tam złożyć swój podpis, można wziąć listę do podpisu i przekazać podpisaną. Zbieranie podpisów odbywa się też poprzez strony www.mojabialoleka.pl, www.nch.pl, wysłanie e-mail na ad-res: protestkupcy@mojabialoleka.pl. Kilkudziesięciu koordynatorów zbiera podpisy na ulicach oraz w osiedlach. Protest przeciw kupcom to ogólnobiałołęcki ruch spo-łeczny.

Agnieszka Borowska

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni