Leśne i parkowe stołówki
23 lutego 2007
Zima to czas szczególnie trudny dla zwierząt. Ich dokarmianie jest prowadzone przez Zarząd Oczyszczania Miasta. Leśne i parkowe stołówki możemy spotkać między innymi podczas spaceru po Bielanach.
Jak informuje Iwona Fryczyńska, rzecznik prasowy Zarządu Oczyszczania Miasta, urządzanie "stołówek" w lasach miejskich rozpoczyna się jeszcze przed wystąpieniem mrozów, tak by zwierzęta przyzwyczaiły się do punktów wydawania pożywienia. Częstotliwość dokarmiania i ilość wykładanej karmy dostosowane są do warunków pogodowych. Właściwe dokarmianie zaczyna się wraz z nastaniem mrozów i opadami śniegu. Tej zimy był to grudzień.
Leśna zwierzyna płowa ma do dyspozycji drewaniane paśniki ustawione w lasach na Młocinach, Bielanach, Bemowie, Białołęce, Bródnie, Kabatach i w lesie Sobieskiego. Do paśników wykładane jest siano dla saren i łosi, natomiast w ko-rytka pod paśnikami przysmaki tych zwierząt - marchew, buraki pastewne, ziem-niaki oraz ziarno kukurydzy i owsa.
Dla uzupełnienia niedoboru mikroelementów sarny i łosie dostają także sól, która znajduje się w lizawkach. Są to specjalnie wydrążone słupy z miękkiego drewna, wkopane w ziemię. Umieszczona w nich sól pod wpływem wilgoci stopnio-wo rozpuszcza się i wsiąka w drewno, sarny zlizują sól albo bezpośrednio z lizawki albo oblizują nasycone solą drewno.
W lasach i na okolicznych polach rozstawiane są także zadaszone budki dla ku-ropatw. Pod nimi serwowane jest ziarno, głównie pszenicy i kukurydzy. Część bu-dek jest przenośna, po to by zmieniać lokalizację, gdy stada kuropatw przeniosą się w inne miejsce.
Bażantom podawane jest ziarno kukurydzy i pszenicy w posypach, czyli jedno-spadowych daszkach wykonanych z desek, gałęzi lub trzciny.
Dziki są najmniej wymagające, nie potrzebują specjalnej zastawy, jedzą bez-pośrednio z ziemi. Ich przysmakami są: ziemniaki, kapusta, marchew, dostają tak-że kukurydzę i pszenicę. Karma rozsypywana jest zawsze w tych samych miejs-cach.
Drobniejsze ptactwo stołuje się w karmnikach i podkarmiaczkach - czyli pojem-nikach wypełnionych niesolonym tłuszczem wymieszanym z ziarnami słonecznika, konopi, lnu i rzepaku.
Dokarmianie prowadzone jest przez Zarząd Oczyszczania Miasta każdego sezonu zimowego, aż do ustąpienia mrozów. Tej zimy Zarząd Oczyszczania Miasta zarezerwował na dokarmianie zwierzyny i ptactwa 25 tys. zł.
Stołeczne lasy zamieszkuje szacunkowo ok. czterech łosi, 80 dzików, 180 sa-ren, 100 lisów, 300 kuropatw i 600 bażantów. Niezliczone ilości ptactwa zamiesz-kują parki, za które odpowiada ZOM.
oprac. Mz