Legionowskie galerie: co, gdzie, kiedy?
29 marca 2016
Legionowo miało stać się miastem galerii. Rzecz jasna z duchem czasów - handlowych. W zeszłym roku miały zostać oddane do użytku trzy takie obiekty. Do tej pory nie ma żadnego, a wszystko wskazuje na to, że do końca tego roku skończona zostanie tylko jedna z planowanych inwestycji.
Planowane otwarcie wykańczanego skrzydła galerii zaplanowane zostało na wrzesień. Czyli w trzy lata po rozpoczęciu budowy, która przebiegała z niemałymi problemami i na niemal rok została wstrzymana. Ostatecznie prace mają zakończyć się do 30 czerwca. Po tym terminie lokale zostaną przekazane najemcom, którzy będą mogli przystąpić do aranżacji wnętrz i przygotować się do otwarcia sklepów. W tej części obiektu będzie ich 30. Komercjalizacja już się prawie zakończyło. W galerii znajdą się m.in. supermarket spożywczy Piotr i Paweł, sklep firmowy CCC, drogeria Hebe, sklep sportowy Martes, salon Media Expert. Do wynajęcia zostały jeszcze trzy niewielkie lokale. Galeria będzie miała trzy wejścia - bezpośrednio do supermarketu od Mrugacza, od strony budynku PGE i główne, umiejscowione przy samym skrzyżowaniu Piłsudskiego i Mrugacza.
Zaraz po otwarciu głównego skrzydła, inwestor chce zacząć budowę drugiego skrzydła, które dochodzić będzie do ulicy Słowackiego na tyłach obecnego ZUS-u. Nie wiadomo na razie kiedy ta budowa zostanie ukończona i co znajdzie się w drugiej części galerii. Właściciel Jerzy Petz chciałby, żeby były to restauracje i punkty usługowe, być może - jak zapowiadał już wcześniej - miejsce dla kilkusalowego kina sieciowego.
Galeria Legionowo w zawieszeniu
Nadal nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle powstanie centrum handlowe między wiaduktem a Polną. Inwestor wstrzymał na razie wszelkie działania. - Postępowanie w sprawie zgody na budowę jest zawieszone z powodu problemów z wjazdem i wyjazdem z galerii na drogę krajową - mówi rzeczniczka Starostwa Powiatowego Joanna Kajdanowicz.
Jest to rzeczywiście spory problem. Według stołecznej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, czyli zarządcy Zegrzyńskiej (DK 61), dobudowa dodatkowych pasów ruchu na nasypie wiaduktu jest niemożliwa. Centrum handlowe będzie miało miał dwa poziomy handlowe o powierzchni ponad 20 tys. m2. i podziemny parking na około 300 samochodów. Planowane otwarcie wykańczanego skrzydła galerii zaplanowane zostało na wrzesień. Aby nie sparaliżować komunikacji w mieście, zwłaszcza na Bukowcu, ruch wokół nowego dworca zaplanowano z uwzględnieniem dojazdu do planowanego centrum handlowego, ale inwestor nalega, by do centrum można było dojechać bezpośrednio z Zegrzyńskiej.
Póki co odmawia komentarzy w tej sprawie, poza tym, że inwestycja jest na razie wstrzymana. Mówi się coraz częściej, że galeria w ogóle nie powstanie, szczególnie że po sąsiedzku - przy ratuszu na warszawskiej Białołęce - rośnie Galeria Północna, która zostanie otwarta najpóźniej w czerwcu przyszłego roku.
Mini- galeria na Piaskach z opóźnieniem
Przy ulicy Zegrzyńskiej na Piaskach, obok tamtejszej "Biedronki", też miała powstać nowa galeria. Pierwotny termin oddania jej do użytku był wyznaczony na koniec ubiegłego roku. W nowym punkcie miało się znaleźć pięć dużych sklepów, w tym duże delikatesy spożywcze, zaś przed obiektem miało powstać 46 miejsc parkingowych. Inwestor ma już pozwolenie na budowę. Budowa wedle najnowszych planów ma się rozpocząć przed wakacjami, a zakończyć do końca roku. Spółka "Philipiak Investment", która zajmuje się komercjalizacją centrum, póki co nie ujawnia, jakie firmy chcą tu otworzyć swoje sklepy. Zapewnia jedynie, że chętnych nie brakuje.
Maxim przygotowuje się do rozbudowy
Przypomnijmy, że rozbudowane ma zostać istniejące centrum handlowe Maxim na osiedlu Sobieskiego. W marcu zeszłego roku spółka "Pir", w której udziałowcami są członkowie rodziny radnego Andrzeja Piętki, stała się właścicielem przeszło 6,3 tys. m² zielonego placu, mieszczącego się między blokami przy ulicy Husarskiej a CH "Maxim" przy ulicy Siwińskiego. Miasto zgodziło się na bezprzetargową 20-letnią dzierżawę także przylegających do placu fragmentów sześciu miejskich działek o łącznej powierzchni nieco ponad 6 tys. m². z przeznaczeniem na wjazdy, zjazdy i parkingi wokół centrum. Inwestycja jest w fazie projektu. Odpowiedzialna za jego przygotowanie firma Mallson Polska uzależnia ostateczny kształt obiektu od tego, czy w nowej części "Maxima" znajdzie się także zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami kino. Podobno rozmowy z operatorami są już mocno zaawansowane. Tak czy owak początek prac budowlanych przewidziany został na początek przyszłego roku, a oddanie inwestycji do użytku ma nastąpić najwcześniej w końcu 2017 roku.
(wk)