Przychodnia na Sowińskiego po remoncie. Koniec marzeń o szpitalu?
25 marca 2016
Wszystko wskazuje na to, że wizja budowy w Legionowie szpitala coraz bardziej się oddala.
Czy w przyszłości będzie tu szpital?
Przypomnijmy, że władze powiatu od kilku lat forsują koncepcję, aby to właśnie na Sowińskiego 4 stworzyć szpital powiatowy. Czy remont to znak, że jego budowa się przybliża? Niestety, wręcz przeciwnie. To raczej wynik ciągłego odwlekania tej sprawy. Remont NZOZ planowany był od dawna. Wciąż był odkładany ze względu na możliwość większej przebudowy związanej z budową skrzydła szpitalnego. Teraz, gdy okazało się to mało realne, postanowiono dłużej nie zwlekać.
Szpital wypadł ze strategii
Sprawa budowy w Legionowie szpitala wraca jak i kilka innych "dyżurnych" tematów zazwyczaj przed wyborami. I tak jest już od prawie 25 lat. Był czas przywyknąć - jak mądrze mawiała stara Pawlakowa. Sprawa budowy w Legionowie szpitala wraca jak i kilka innych "dyżurnych" tematów zazwyczaj przed wyborami. I tak jest już od prawie 25 lat. W aktualnej strategii rozwoju powiatu budowy szpitala w ogóle nie ma. W aktualnej strategii rozwoju powiatu budowy szpitala w ogóle nie ma. Rzeczniczka prasowa Joanna Kajdanowicz zapewnia, że władze powiatu wciąż zabiegają o pozyskanie zapewnienia z NFZ, że gdyby placówka powstała, miałaby zagwarantowane kontrakty na leczenie. Takich zapewnień niestety jednak wciąż nie ma. NFZ twierdzi, że mieszkańcy powiatu legionowskiego uzyskują dobrą opiekę w warszawskich szpitalach, a lokalne kliniki i przychodnie mają podpisane kontrakty na obsługę urazów i nagłych wypadków.
A może gdzie indziej?
Być może szpitala wcale nie trzeba budować. Może lepiej byłoby dogadać się z istniejącymi już w powiecie placówkami szpitalnymi, choćby poszerzyć zakres usług cieszącego się bardzo pozytywną opinią Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie, albo utworzyć oddział szpitalny w klinice Mediq? Koncepcja nie jest wcale nowa. O takim rozwiązaniu mówi się nie od dziś, ale ostatnio jakby ciszej. Dlaczego? Tak do końca nie wiadomo. Jakiś czas temu miasto wykupiło nawet przecież udziały w wieliszewskim szpitalu, ostatecznie jednak wycofało się z pomysłu. Argumentem przeciw organizacji szpitala na bazie tego w Wieliszewie mógłby być fakt, że władze powiatu legionowskiego miałyby ograniczoną możliwość kontroli nad placówką. Koncepcja organizacji szpitala w klinice Mediq też jakoś nie zyskała uznania u władz.
Wobec wszystkich tych faktów wygląda zatem na to, że szpital w Legionowie powstanie nieprędko.
(wk)