REKLAMA

Legionowo

historia »

 

Legionowski dworzec 1941 r.

  19 listopada 2010

Legionowska stacja kolejowa liczy już ponad 130 lat. Przez ten czas istniały przy niej różne budynki dworcowe. Jeden z nowocześniejszych nie tylko w Legionowie, ale także w Polsce, został wzniesiony tu około 1938 r. Zaprojektowano go w duchu popularnej wówczas architektury funkcjonalizmu.

REKLAMA

Parterowy dworzec wyróżniały prosta geometryczna bryła i klinkierowe okładziny ścian. Był doskonale wkomponowany w przestrzeń nowo powstającego miasteczka. W budynku mieściła się duża poczekalnia, restauracja i kiosk Polskiego Towarzyst-wa Księgarni Kolejowych "Ruch", w którym można było kupić pocztówki z widokami Legionowa i okolic. Budynek został wyposażony w system centralnego ogrzewania, natomiast jego otoczenie oświetlały prawdziwie wielkomiejskie latarnie elektryczne "pastorałki" - takie jak w Warszawie.

Po wybuchu II wojny światowej dworzec nadal służył mieszkańcom oraz nie-mieckim żołnierzom stacjonującym w legionowskich koszarach. W jego gmachu działała wówczas restauracja Alfonsa Grajnerta, która jako jedna z nielicznych w Legionowie posiadała własny telefon (nr 33). W październiku 1944 roku Niemcy, wycofując się wraz z frontem, wysadzili dworzec w powietrze. Dziś jego dawną obecność przypominają jedynie dwie zatoki, przy których mieści się postój taksó-wek i przystanek PKS. Z asfaltu wystają też dwie studzienki kanalizacyjne z żeliw-nymi pokrywami z napisem "Herzfeld & Victorius S.A.". Ta słynna grudziądzka fir-ma, obok fabryki w Białogonie, była w latach 30. jednym z największych producen-tów armatury ulicznej i kanalizacyjnej.

Dworzec istniał tylko sześć lat. Do niedawna w Muzeum Historycznym nie zna-liśmy żadnego jego wizerunku. Dopiero ostatnio odnalezione unikalne zdjęcia żoł-nierzy niemieckich stacjonujących w Legionowie pozwoliły poznać wygląd tego no-woczesnego budynku. Miejmy nadzieję, że zainspiruje on projektantów kolejnego dworca.

dr Jacek Szczepański


Niemieccy żołnierze z 581. Batalionu Wartowniczego na dworcu w Legionowie,
6 marca 1941 r.

Dworzec w Legionowie w 1941 r.
Fot. ze zbiorów Ryszarda Zarzyckiego.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024