Kryzys zażegnany
31 sierpnia 2007
Kryzys związany z wymianą dowodów, który dał się we znaki szczególnie mieszkańcom Bielan, został na razie zażegnany. Szef MSWiA ogłosił, że nie chce fundować społeczeństwu koszmaru z filmów Hitchcocka. Czy aby na pewno koszmar nie powróci?
Na szczęście dla kolejkowiczów szef MSWiA podjął decyzję o przedłużeniu ter-minu wymiany dokumentów tożsamości do końca marca 2008. Projekt nowelizacji ustawy ma trafić do Sejmu. Miejmy nadzieję, że posłowie przegłosują go, mimo politycznej zawieruchy. Po ogłoszeniu tej informacji kolejki pod urzędami od razu zmalały.
Kilka milionów Polaków nadal nie wymieniło dowodów. Czy w marcu czeka nas powtórka z rozrywki? Miejmy nadzieję, że nie. Politycy obiecują zwiększenie środ-ków na produkcję dowodów, co sprawi, że będzie można wytwarzać je szybciej. Wprowadzona ma zostać możliwość komputerowego wypełniania wniosków. Na razie, jeśli chcemy skrócić swoją wizytę w urzędzie, możemy pobrać wniosek ze strony internetowej MSWiA (www.mswia.gov.pl) i zanieść już wypełniony do wy-działu obsługi mieszkańców.
Od września wydział pracuje dwie godziny dłużej (do 20.00 w poniedziałki i do 18.00 w pozostałe dni tygodnia). Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość wymiany w wybraną sobotę każdego miesiąca - 8 września, 6 października, 10 listopada, 11 grudnia (stanowiska będą wtedy czynne od 9.00 do 13.00).
MSWiA w kampanii reklamowej straszy, że bez dowodu nie załatwimy np. kre-dytu ani formalności na poczcie. Tymczasem pamiętajmy, że wszystkie sprawy w urzędzie, banku czy na poczcie można załatwić okazując inny dokument stwier-dzający tożsamość, np. paszport. Z wymianą dowodu zwlekać jednak nie warto, grozi za to kara grzywny.
ABC wymiany dowodu
Wymiana dowodów-książeczek to wymóg podyktowany unijnymi przepisami doty-czącymi dokumentów. Do wymiany dowodu są potrzebne:- dotychczasowy dowód osobisty
- wniosek o wydanie dowodu osobistego (dostępny w urzędzie lub na stronach internetowych MSWiA www.mswia.gov.pl)
- dwie aktualne, wyraźne i jednakowe fotografie o wymiarach 35×45 mm, przed-stawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy
- dowód uiszczenia opłaty (30 zł)
- odpis skrócony aktu urodzenia, w przypadku osób, które nie wstąpiły w zwią-zek małżeński lub odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o aktualnie używanym nazwisku lub z adnotacją o rozwodzie, jeśli dane uległy zmianie od czasu wyrobienia starego dowodu (odpisy często są w urzędzie dzielnicy i urzędnicy ich nie wymagają).
- na żądanie: poświadczenie obywatelstwa polskiego lub inny dokument potwier-dzający posiadanie obywatelstwa polskiego, jeżeli dane zawarte w dokumen-tach budzą wątpliwości co do obywatelstwa osoby.
Nowy dokument będzie ważny przez 10 lat. Natomiast dowód osobisty wydany osobie, która ukończyła 65 rok życia, jest ważny na czas nieokreślony, jeżeli osoba ta zwróciła się o wydanie dowodu osobistego z takim terminem ważności (trzeba zatem na to zwrócić uwagę).
Wymiana dowodów w Łomiankach
Zajmuje się tym referat spraw obywatelskich, ul. Warszawska 115, tel. 022 751-13-08, 022 751-21-19 w. 54, czynny w poniedziałki w godz. 10.00-17.30 oraz od wtorku do czwartku w godz. 8.00-15.30. Uwaga! Referat będzie czynny dodatkowo 9 września (niedziela) w godz. 9.00-14.00. Na miejscu można także wykonać foto-grafie do dokumentu.mz