Krasnale są wśród nas. Od dwóch dekad
12 stycznia 2017
Dokładnie 20 lat temu rodzice dzieci niepełnosprawnych w naszej dzielnicy borykali się z poważnym problemem. Opieka specjalistyczna szwankowała, brakowało wsparcia psychologicznego, na konsultacje do lekarzy trzeba było jeździć na drugi kraniec miasta. Dlatego założyli Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych "Krasnal".
Dziś prowadzą aż trzy placówki. Ośrodek Rehabilitacji Dziennej przy ul. Pancera 10 zajmuje się bezpłatną rehabilitacją dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego - mózgowym porażeniem dziecięcym, upośledzeniem umysłowym czy zespołem Downa. Poradnia przy ul. Śreniawitów 12 służy dzieciom z autyzmem i zespołem Aspergera. Z kolei dla dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną uruchomiono przedszkole "Akademia Krasnoludków". A do tego - prężnie działają grupy wsparcia, warsztaty dla rodziców, trening umiejętności społecznych i wiele innych form pomocy rodzinie.
- Po 20 latach z "Krasnalem" zaprzyjaźniło się ponad 1600 pacjentów! - oblicza Grażyna Bałza vel Betuza, wiceprezes zarządu. - Miesięcznie pod opieką mamy 350 dzieci, a z rehabilitacji terapii skorzystało tylko w tym roku 500 osób.
Ale oprócz rehabilitacji "Krasnal" od 15 lat organizuje na Białołęce coś wyjątkowego. To znana w całej Warszawie Olimpiada Dzieci Niepełnosprawnych, w której bierze udział - bagatela - 300 osób! - Konkurencje zawsze dopasowujemy do możliwości dzieci - wyjaśnia pani wiceprezes. - Chcemy, aby każdy czuł się wyróżniony. W tym roku był tor przeszkód z szukaniem skarbów, slalom z piłką, rzut do celu (starsi z zamkniętymi oczami) i łowienie rybek.
Olimpiada nie zaistniałaby, gdyby nie rzesza wolontariuszy. - Wszystkie osoby, które chcą poznać naszą pracę i pomagać przy balach, dyskotekach, wyjściach do kina czy McDonalds'a - gorąco zapraszamy. Dla naszych podopiecznych to bardzo ważne. Czasami wystarczy tylko być z drugą osobą, zaakceptować ją, taką jaką jest, nie oceniać i nie wyśmiewać...
Więcej informacji na stronie www.krasnal.org.pl.
(red)
Artykuł pochodzi z wkładki "Białołęka Pożyteczna", wydanej jako dodatek do "Echa Białołęckiego" przez Dzielnicową Komisję Dialogu Społecznego przy wsparciu Urzędu Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy.