REKLAMA

biedronka 016 1biedronka 016 2
Bielany

różne »

 

Koty, które żyją w grobowcach

  10 listopada 2011

alt='Koty, które żyją w grobowcach'

Joanna Popko, ekolożka z bielańskiej Fundacji JOKOT, pomaga cmentarnym kotom. Dlaczego? Po kilku latach pracy nad bezdomnością kotów w kamienicach, piwnicach i na ulicach, przekonała się, że w tych obszarach sytuacja jest opanowana, choć wymaga monitorowania. Pozostał jednak problem głęboko ukryty pod ziemią - czyli bezdomne koty na cmentarzach: Stare Powązki, Powązki Wojskowe, Cmentarz Bródnowski i Wólka.

REKLAMA

moje bielany 2moje bielany 0
- Problem stworzył człowiek - argumentuje Joanna Popko. - Kot z udomowionego zwierzęcia stał się maskotką. Odebrano mu zadaniowość, czyniąc rzeczą, której pozbywamy się, gdy przestaje nas bawić albo gdy się rozchoruje. To jest powód gwałtownego przyrostu liczby bezdomnych kotów w mieście. Kotów często starych, chorych, stroniących od ludzi. Zwierząt niesterylizowanych, co powoduje ich niekontrolowane rozmnażanie. Architektura nowoczesnych osiedli nie daje kotom przestrzeni bytowania. Chronią się zatem tam, gdzie warunki na to pozwalają. Ponadto stare grobowce często padają łupem złodziei czaszek, którzy odsuwają nagrobne płyty i wycinają dziury w trumnach. Koty zaadaptowały tę przestrzeń bo gwarantuje ciepłe schronienie.

Kilkadziesiąt zwierząt

Populacja kotów na warszawskich cmentarzach waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu, w zależności od powierzchni nekropolii. - Na Powązkach udało się mojej ekipie wysterylizować wszystkie dorosłe koty i wyłapać maluchy - mówi Joanna Popko. - Na Bródnie i Wólce nadal staramy się opanować problem.
Częściej zmagamy się z nieżyczliwością administracji cmentarzy.
Aby dostać się do starych grobowców, prosimy o pisemne pozwolenie spadkobierców. Reagują różnie na obecność kotów. Od zniecierpliwienia po zadowolenie, że bliscy zmarli mają towarzystwo. Częściej zmagamy się z nieżyczliwością administracji cmentarzy. A problem nie zniknie z całkowitym wyłapaniem kotów. To zwierzęta terytorialne. Szybko znajdą się nowe osobniki, których nie znamy i trzeba by prace zaczynać od początku. Warto pamiętać, że obecność kotów gwarantuje brak gryzoni, szkodników. Może właśnie na cmentarzach ich pierwotna funkcja znajduje znów zastosowanie. Czekamy, aż bliscy odwiedzający grobowce przyjaźniejszym okiem spojrzą na ludzi i organizacje dbające o zdrową kondycję cmentarnej populacji, karmicieli kotów i budki - domki stanowiące alternatywę dla grobowców. Bezdomne koty są pod opieką miasta, musimy mieć tylko możliwość, aby zadbać o nie we właściwy sposób. Na Powązkach wyłapaliśmy ponad 30 małych kotków. Wszystkie adoptowano. Nowi właściciele nie mieli oporów, że pochodzą z cmentarza - podsumowuje Joanna Popko.

Małgorzata Frydrych

 

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

bck smartfon 3bck smartfon 0
Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

bck lubie wracac 1bck lubie wracac 2bck lubie wracac 0

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0

REKLAMA

cemat box 2cemat box 0

REKLAMA

bck warsztaty artystyczne 3bck warsztaty artystyczne 0

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 1refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

atal 002 3atal 002 0

REKLAMA

bck bal u pana kleksa 1bck bal u pana kleksa 2bck bal u pana kleksa 0

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą