REKLAMA

Wawer

Historia

 

Korczak w spódnicy. Niesamowita historia dr Toli Mintz

  13 lipca 2016

alt='Korczak w spódnicy. Niesamowita historia dr Toli Mintz'
Yehuda Eisenberg / http://www.kehati.co.il/makower/MincTola.htm

W wieku 41 lat lekarka Sanatorium im. Włodzimierza Medema w Miedzeszynie zginęła wraz z dwiema setkami dzieci w obozie zagłady w Treblince. Mogła uciec, ale wolała zostać z nimi.

REKLAMA

Urodziła się w Łodzi, ale już kilka lat po studiach medycznych zamieszkała w Warszawie, gdzie współpracowała ze słynnym w całej Europie Sanatorium im. Włodzimierza Medema w Miedzeszynie. Dr Tola (Tolla) Mintz była nie tylko uznaną lekarką, ale też pedagogiem, chętnie pracującym z przebywającymi w sanatorium dziećmi. Zapomniana historia pewnego sanatorium Zapomniana historia pewnego sanatorium
90 lat temu w Miedzeszynie otwarto jedno z najnowocześniejszych sanatoriów dziecięcych na świecie.
Jej świat zawalił się, gdy miała zaledwie 38 lat. Mąż Toli Mintz już na początku wyjechał na wojnę (nigdy więcej się nie spotkali), ona zaś wzięła udział w obronie Warszawy, a następnie wraz z sześcioletnim synem udała się do Sanatorium Medema.

Podczas wojny zakład stał się domem około dwustu sierot. Aż do sierpnia 1942 roku lekarzom i pedagogom udawało się zdobywać żywność i leki, pozwalające przetrwać dzieciom kolejne tygodnie. Tuż przed planowaną "likwidacją" falenickiego getta dr Mintz otrzymała od działaczy Bundu propozycję ucieczki. Odmówiła.

- Gromadka śmiertelnie przerażonych dzieci, szczutych jak psy, zbijanych do kupy rykiem, wyciem i wyuzdanymi śmiechami pijanych SS-manów i własowców (...) gnana jest przez piaski miedzeszyńskie do wagonów - tak opisano likwidację sanatorium w krótkiej biografii dr Mintz w "Opiekunie Społecznym" z 1946 r. - Na czele pozostałej garstki bohaterskiego personelu i wychowanków kroczy spokojnie postać w białym kitlu lekarskim.

Dr Mintz wraz ze wszystkimi dziećmi z miedzeszyńskiego sanatorium trafiła do miejsca, z którego się nie wracało: obozu zagłady w Treblince. Przeszła drogę niemal identyczną z drogą Janusza Korczaka. Podczas gdy Janusz Korczak ma pomnik w centrum Warszawy, pamięć o Toli Mintz praktycznie znikła.

- Najwyższy czas na przywrócenie pamięci o Toli Mintz i innych wspaniałych postaciach, związanych z Sanatorium Medema - mówi Andrzej Rukowicz z fundacji Europejski Instytut Kultury. - W najbliższym czasie chcemy zaprezentować poświęconą im wystawę w Falenicy.

Na wrzesień planowane jest odsłonięcie tablicy upamiętniającej Sanatorium Medema na terenie Szkoły Podstawowej nr 216 przy Wolnej. To ulica prostopadła do Lokalnej, przy której mieściła się ta niezwykła, zapomniana placówka. Organizatorem projektu jest fundacja Europejski Instytut Kultury, a jednym ze współorganizatorów Urząd Dzielnicy Wawer.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Rena

16.07.2016 08:29

Wielki wstyd ,ze nie pamietamy Takich Bohaterow!

# Kobieta

10.09.2016 02:14

A szczególnie bohaterek...

# Arpa61

16.11.2021 23:49

Niemcy w żaden sposób do DZIŚ nie zadośćuczynili Polsce, Polakom i Polkom za SWOJE zbrodnie.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break