REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 1olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 2olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 0
Puls Warszawy

różne

 

Kontroler weźmie mniej

  13 lipca 2011

alt='Kontroler weźmie mniej'

Ratusz proponuje mniejszy wymiar kary dla gapowiczów - pod warunkiem, że zapłacą od razu... - To zaproszenie do korupcji - komentują mieszkańcy.

REKLAMA

olowkowa rekrutacja trwa 2olowkowa rekrutacja trwa 0

Mandat za jazdę bez biletu to obecnie 150 złotych. Po sierpniowej podwyżce taka przyjemność będzie kosztować 180 złotych, bo podstawą do wyliczenia jest pięćdziesięciokrotność ceny biletu jednorazowego. Jeżeli karę uregulujemy w ciągu tygodnia od jej nałożenia, wtedy trzeba będzie zapłacić 30% mniej - czyli teraz 105 zł. Tak zmieniał się plac Piłsudskiego Tak zmieniał się plac Piłsudskiego Odsłonięcie pomnika katastrofy smoleńskiej czy plan odbudowy pałacu Saskiego wywołały wśród warszawiaków duże emocje. Warto jednak wiedzieć, że kontrowersje wokół dawnego placu Saskiego bywały znacznie, znacznie większe, niż w naszych spokojnych czasach. Urzędnicy chcą promować "uczciwych

40% zniżki otrzymamy płacąc mandat bezpośrednio u kontrolera.
gapowiczów" i proponują jeszcze większą obniżkę - o 40% - jeżeli tylko kara zostanie uiszczona na miejscu, czyli u kontrolera. Takie novum miałoby wejść w życie razem z sierpniową podwyżką biletów.

Naszym zdaniem to kompletnie poroniony pomysł. Choć nie wątpimy w uczciwość "kanarów", to ryzyko, że pójdzie on na ugodę z nieuczciwym pasażerem i zamiast mandatu weźmie w łapę jest zbyt duże. I nie pomoże tu żaden monitoring, którym chwali się Zarząd Transportu Miejskiego. I choć transportowcy zapewniają, że z łapówkarzami żegnają się szybko, o czym świadczyć ma spora rotacja wśród kontrolerów, to i tak prędko nie wykorzeni się z polskiej mentalności przeświadczenia, że można nieprzyjemną sprawę załatwić taniej i szybciej, niż drogą urzędową.

Tymczasem ściągalność mandatów za bezbiletową jazdę nie jest powalająca: tylko co drugi gapowicz płaci za swoje wykroczenie i nie pomaga tu fakt, że przyłapani a nie płacący są wpisywani do Krajowego Rejestru Długów.

Czy płatność od ręki poprawi ten stan, czy tylko zwiększy rotację na etatach?

(wt)

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

bck kino plenerowe 03 2bck kino plenerowe 03 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

biedronka 050 1biedronka 050 2biedronka 050 0

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

cmp moje zdrowie 2cmp moje zdrowie 0

REKLAMA

autoreklama tustolica 2autoreklama tustolica 0

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida angielski 3olowkowa kraina swiatowida angielski 0

REKLAMA

bck akademia malucha 1bck akademia malucha 2bck akademia malucha 0

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

norblin 02 3norblin 02 0

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA