REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Nie miałem dokumentu

  13 lipca 2011

alt='Nie miałem dokumentu'

Mam pytanie w sprawie obowiązku posiadania prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. Wyjechałem na wakacje i zapomniałem prawa jazdy, o czym dowiedziałem się, kiedy złapała mnie policja. Funkcjonariusze chcieli mnie sprawdzić w swojej bazie (chyba Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców), ale była jakaś awaria i nie mogli się połączyć. Zabronili mi dalej jechać i kazali mi się zgłosić z prawem jazdy do komendy policji w miejscowości, w której zostałem złapany. Czy nie mogę okazać dokumentu w dowolnej gminie? Ile mam na to czasu? Co grozi za jazdę bez dokumentów?

REKLAMA

Zgodnie z art. 38 Prawa o ruchu drogowym kierujący pojazdem zobowiązany jest mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu:
  • 1) dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem;
  • 2) dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu;
  • 3) dokument stwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzający opłacenie składki tego ubezpieczenia.
Kierujący nie ma jednocześnie obowiązku posiadania przy sobie dokumentów tożsamości, jak dowód osobisty czy też paszport. Natomiast brak wymaganych dokumentów stanowi wykroczenie z art. 95
250 złotych grzywny możemy zapłacić za brak dokumentu prawa jazdy.
kodeksu wykroczeń, według którego podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Co istotne - nieokazanie dokumentu, mimo jego posiadania, trzeba traktować jako nieposiadanie go przy sobie i zachowanie takie należy kwalifikować z art. 95 kodeksu wykroczeń.

Ponadto policjant jest uprawniony do uniemożliwienia korzystania z pojazdu, jeżeli kierowanie pojazdem odbywa się przez osobę nieposiadającą wymaganych dokumentów. Oczywiście brak posiadania przy sobie prawa jazdy nie jest tym samym co brak uprawnień. Jednakże to obowiązkiem kierowcy jest okazanie prawa jazdy - dopóki policjant nie ma dowodu na to, że kierowca w rzeczywistości posiada ten dokument (a podkreślam to obowiązkiem kierowcy jest udowodnienie tego, że ma prawo jazdy), to ma wszelkie podstawy, aby uniemożliwić mu dalszą jazdę. W praktyce rzeczywiście takie sprawy sprawdza się zdalnie w ewidencji pojazdów i kierowców, jednak w przypadku czytelnika - gdy nie ma możliwości połączenia się z ewidencją - policja ma podstawy do zakazania dalszej jazdy.

Jeżeli policja uniemożliwiła dalszą jazdę z uwagi na brak dokumentu prawa jazdy, to taki samochód musi zostać zabezpieczony - poprzez zaparkowanie go w pobliżu miejsca zdarzenia. Być może stąd wynikła sytuacja konieczności zgłoszenia się z dokumentem prawa jazdy w tej samej gminie, aby odebrać samochód. Natomiast nie ma podstaw, by zobowiązany do okazania dokumentu prawa jazdy nie mógł zrobić tego w dowolnej jednostce policji w całym kraju.

dr Michał Kuliński
Autor jest adwokatem w Kancelarii Battara Bartoszek Kuliński BBK Tel. 22 690-68-68

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe