Koncepcja do kosza
4 kwietnia 2008
Jako mało prawdopodobne uznał przedstawiciel MPWiK nowe opracowanie odprowadzenia ścieków sanitarnych z południowo-zachodnich terenów dzielnicy Wawer.
Według koncepcji BPRW z 1997 roku wykonanej na zlecenie gminy Wawer dla obszaru na zachód od ulicy Patriotów w części północnej obszaru, przewidywane było skanalizowanie oparte na kanale "W". Kolektor ten ma rezerwy przepusto-wości dla przyjęcia prawie wszystkich ścieków z dzielnicy Wawer. Niewielka cześć ścieków jest kierowana kolektorem wzdłuż ul. Patriotów do kolektora w ulicy Pło-wieckiej. Kolektor "W" zgodnie z dotychczasową koncepcją jest między innymi od-biornikiem ścieków z lokalnych pompowych układów kanalizacji sanitarnej, pro-jektowanej dla obszaru dzielnicy położonego na południe od trasy kolektora "W". Kolektor "W" jest w zaawansowanej fazie budowy i zgodnie z opracowanymi przez MPWiIK w 2006 roku wytycznymi do projektowania przebiega od ul. Kadetów, uli-cami Poprawną, Papierową, Zabielską, Traktem Lubelskim i Zwoleńską do ul. Że-gańskiej. Koszt budowy kolektora wynosi 85 mln złotych (średnio 12,5 tys. za 1 m).
Objęty projektem obszar obejmuje teren poniżej projektowanej trasy na Za-porze do granicy dzielnicy, rzeki Wisły i ulicy Patriotów. Jest to teren, który nadaje się do skanalizowania w systemie wybitnie pompowym ze względu na płaski teren i wysoki poziom wód gruntowych oraz jednorodzinną zabudowę. Zasada skanalizo-wania terenu w rozwiązaniu dotychczasowym i obecnie projektowanym jest prawie identyczna.
Jednym z zaleceń do projektowania było uwzględnienie ścieków z oczyszczalni "Cyraneczka" w układzie przerzutowym ścieków z zachodniej części Wawra do oczyszczalni Południe.
Opracowanie obejmuje dwa warianty przerzutu ścieków z południowo-zachod-niej części Wawra. Wariant z uwzględnieniem oczyszczalni "Cyraneczka" i bez oczyszczalni "Cyraneczka".
Wykonawca nowego opracowania od razu zaznacza, że ogólnospławny system kanalizacji z oczyszczalni "Cyraneczka" (oczyszczalnia obejmuje również wody deszczowe) należałoby zrzucić do kolektora "W" a nie do oczyszczalni Południe, która nie jest projektowana na przyjęcie wód deszczowych. Poza tym transport z oczyszczalni w Starej Miłosnej do kolektora "W" jest mniej kłopotliwy, biorąc pod uwagę oddalenie nowo projektowanego kolektora południowego i dostępność ukła-du kanalizacyjnego Międzylesia lub Anina (kolektor południowy - 6 km, kolektor "W" 3,5 km od oczyszczalni "Cyraneczka").
Kolektor południowy ma zostać wybudowany w świetle ulicy Chodzieskiej od Trasy Olszynki Grochowskiej. Projektowana pompownia "Zwoleńska" będzie pełnić zadanie pompowania ścieków z kolektora południowego pod dnem Wisły. Pompow-nia ta zlokalizowana będzie na terenach prywatnych.
Ogólny koszt budowy kolektora pompowni i przewodów tłocznych będzie wyno-sił 12,75 mln bez przejścia przez Wisłę.
Jeżeli przyjmie się rozwiązanie z przerzutem ścieków z oczyszczalni "Cyranecz-ka" (wariant II opracowania BPRW), koszty będą większe o około 3 mln (większa średnica kanału w ulicy Chodzieskiej).
Według danych z oczyszczalni w Wilanowie, ilość ścieków dopływających do oczyszczalni Południe wynosi obecnie 73 tys. m3/dn. Z posiadanych informacji wynika, że wybudowane urządzenia na oczyszczalni są przystosowane do przyjęcia 90 tys. m3 ścieków na dzień. Teren oczyszczalni obejmuje część dzielnicy Mokotów, rejon Siekierek, Ursynów, Wilanów i miasto Konstancin. W okresie docelowym ilość ścieków dopływających do oczyszczalni Południe wyniesie tylko z tych terenów 98,1 tys. m³/dn. (dla obszaru dzielnicy o zaludnieniu 36 tys. miesz-kańców można przyjąć spodziewaną ilość ścieków równą 15,6 tys. m³/dn). Na pew-no zatem wymagana będzie modernizacja tej oczyszczalni.
Moim zdaniem, rozwiązania proponowane w opracowaniu BPRW związane z bu-dową nowego kolektora południowego z przejściem przez Wisłę w odległości około 200 m od projektowanej trasy Na Zaporze i zrzutem ścieków z południowo zachod-niej części Wawra do Wilanowa, są związane z dodatkowym kosztem wykonania kanału kanalizacyjnego i drogim przejściem przez rzekę (ponad 120 mln), dodat-kowymi kosztami budowy urządzeń pompowych i związanych z wykupieniem grun-tów. Modernizacji musi również podlegać oczyszczalnia ścieków w Wilanowie, aby mogła przyjąć dodatkową ilość ścieków. Obecne moce oczyszczalni pokryją tylko potrzeby skanalizowania Mokotowa, Ursynowa, Wilanowa i Konstancina. W tej chwili kolektor "W" już jest kolektorem zbiorczym odbierającym ścieki z systemu kana-lizacji rozdzielczej, częściowo w systemie grawitacyjnym i częściowo w systemie pomp z terenów zawartych między ul. Lucerny, ul. Patriotów, południową granicą dzielnicy Wawer, Wisłą i granicą projektowanej kanalizacji ogólnospławnej.
Zupełnie nieuzasadniona jest koncepcja przerzutu ścieków ze Starej Miłosnej do Wilanowa skoro można taniej i bez dodatkowych nakładów wykorzystać możli-wości techniczne kanału "W".
Przyjęcie nowej koncepcji BPRW odprowadzania ścieków z dzielnicy przesunie w czasie realizację budowy systemu kanalizacji na południowo-zachodnich terenach dzielnicy Wawer.
Proponowane przez BPRW rozwiązania należy zatem uznać za niesprzyjające i odrzucić, mając do dyspozycji techniczną możliwość przyjęcia rozwiązań związa-nych z wybudowaniem kolektora "W".
Włodzimierz Zalewski
radny dzielnicy Wawer