REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Kłótnie o spadek

  15 grudnia 2010

Jestem właścicielem kilku działek i domu, posiadam czworo dzieci. Jak powinienem podzielić majątek, żeby ustrzec moich bliskich przed kłótniami i sprawami sądowymi o podział majątku po mojej śmierci?

REKLAMA


Autorka jest radcą prawnym z Kancelarii Radcy Prawnego Alicji Staroń
 
W praktyce naszej kancelarii niezwykle często spotykamy się ze sporami rodzinnymi na tym tle. Znane nam są przypadki konfliktów rodzinnych o podział nieruchomości spadkowych trwające nawet około 40 lat. Najwięcej trudności związanych jest z ustaleniem, jakie nieruchomości zostaną przydzielo-ne poszczególnym spadkobiercom, a także jak będą wyglądały ich wzajemne rozliczenia.

Na wstępie kilka słów o zasadach ogólnych. Po-wołanie do spadku może wynikać z ustawy (dziedzi-czenie ustawowe) albo z testamentu. W testamencie spadkodawca może wyznaczyć udziały poszczegól-nych spadkobierców (udziały mogą być równe lub nierówne), jednak bez wyznaczania dla poszczegól-nych spadkobierców konkretnych działek gruntu, do-mów itp. Jeżeli spadek przypada kilku spadkobier-com, to dochodzi do wspólności majątku spadkowe-go w częściach ułamkowych, która może być zniesiona przez dział spadku. W przy-padku braku testamentu udziały określa ustawa.

Należy pamiętać o tym, że od woli spadkobierców zależeć będzie, czy i kiedy dojdzie do tzw. działu spadku. Dział spadku może być dokonany - dobrowolnie i zgodnie - umową, albo w przypadku sporów w drodze orzeczenia sądowego. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego.

Źródło konfiltów

Źródłem konfliktów rodzinnych staje się głównie pozostawienie działu spadku wy-łącznie do decyzji spadkobierców. Jednym ze sposobów na rozwiązanie tej kwestii jest rozporządzenie za życia w myśl zasady "dawaj ciepłą ręką" i dokonanie daro-wizny. W przypadku gdy darowany jest dom zamieszkiwany przez przyszłego spad-kodawcę, zwykle ustanawia się dożywotnią służebność mieszkania na jego rzecz. Wraz z umową darowizny można zawrzeć umowę o zrzeczenie się dziedziczenia w stosunku do pozostałej części przyszłego spadku. Takie działanie zabezpiecza spadkodawcę i pozwala na pozostawienie innym spadkobiercom części spadku.

W ramach prac nad reformą prawa cywilnego trwa debata o wprowadzenie zmian w dziedzinie prawa spadkowego. Rozważa się m.in. celowość wyraźnego uregulowania darowizny na wypadek śmierci, umów o dziedziczenie i testamentów działowych.

Takie zmiany w prawie spadkowym doprowadziłyby do przyznania każdemu potencjalnemu spadkodawcy szerszej swobody rozporządzania swoim majątkiem na wypadek śmierci i z pewnością przyczyniłyby się do wyeliminowania większości sporów o spadek.

Aleksandra Boniuszko-Iwańczuk

Kancelaria r. pr. Alicji Staroń radca_prawny@op.pl, Warszawa-Falenica, ul. Poezji 19 (wejście od Bysławskiej 82).

 

Polecamy

Komentarze (41)

# Adam32

07.11.2014 18:37

Sprawa spadkowa potrafi jednak ciągnąć się bardzo długo, jeśli pomimo takich rozwiązań jakiś krewny nie zgadza się z takim a nie innym podziałem majątku po osobie zmarłej. W takiej sytuacji konieczna może być pomoc adwokata, który będzie mógł postawić skuteczne argumenty poparte dokumentami, dzięki jakim uda się taką sprawę zakończyć w możliwie jak najbardziej sprawiedliwie, a zarazem delikatnie. Adwokat w Warszawie, który zajmuje się prawem spadkowym, jest Marek Bednarczyk, doświadczony prawnik, który profesjonalnie podchodzi do każdej sprawy.

# aeste

26.01.2015 11:19

W nawet najbardziej zgodnych rodzinach, gdy dochodzi do konieczności podziału spadku, ludzie popadają w jakiś rodzaj amoku, w którym chcą zagarnąć dla siebie jak najwięcej - nawet więcej, niż im się należy. Wyzbywają się przy tym wszelkich skrupułów. Będą wymyślać 1000 niedorzecznych powodów, dla których powinni dostać więcej albo wręcz będą próbować pozbawić spadku tych, którzy mają do niego równe co oni prawo. Będą wyciągać jakieś sprawy sprzed 20 i 30 lat i udowadniać, że im się należy. Bardzo to przykre. Niestety trwale dzieli rodzinę i czyni wrogami do śmierci.

# lewa

09.01.2016 22:29

Właśnie dlatego warto znać swoje prawa. Tutaj http://zachowek.biz.pl jest niezwykły blog, który prowadzi prawnik z Wrocławia. Są ta skrupulatnie opisane tematy dotyczące prawa spadkowego.

REKLAMA

# kleosia

04.06.2016 22:32

Często w spadku można dostać tez długi. Moja znajoma dowiedziała się o nich dzięki pomocy detektywa z Lamparta www.lampart.co/sprawy-spadkowe/ i miała czas na odrzucenie spadku, którego wartość w sumie wyszłaby na zero.

# marcelinazx

06.06.2016 19:45

Patrzyłam na cennik Lamparta, o którym piszesz http://www.lampart.co/cennik/ - nie ma tragedii, myślałam, że takie usługi detektywa to bardzo droga "przyjemność". Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wszystko zależy od sprawy i czasu poświęconego na zdobycie przez nich informacji, ale warto, jeśli ktoś ma potrzebę wykorzystać ich możliwości.

# makkara

30.08.2017 21:05

Jeśli za życia chcemy rozporządzać swoim majątkiem to co za problem spisać testament? Dziadek w Brzesku umówił się w kancelarii https://www.notariusz-brzesko.pl/ i notariusz sporządził akt i nawet go przechowuje. Nie będzie później wojny o spadek, bo sam zadecydował co komu chce przekazać.

# szmata szeptana

31.08.2017 08:42

Szukam szmat szeptanych do marketingu szeptanego.
Czujesz, że jesteś szmatą szeptaną ?, nie potrafisz robić nic innego ?
Będziesz pisać gowniane posty na zlecenie innych.
To praca dla ciebie !!!
Razem z mężem uważamy, że to doskonały czas dla szmat szeptanych.
Warto się teraz tym zainteresować..

# Cisek

23.11.2017 00:25

Też korzystałem z pomocy detektywa w kilku sprawach. Jest to bowiem zawód o bardzo zróżnicowanym zakresie obowiązków, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Można o tym poczytać np. tu na blogu z poradami https://detektyw.com.pl/

# syfiassta reklama-

23.11.2017 07:52

super wspaniale, korzystaj i doopy innym nimi nie zawracaj, banda partaczy i naciągaczy

# kiw811

04.04.2018 12:11

ja jak potrzebuję porady prawnej to zawsze korzystam z usług www.piotrbanczyk.pl

 beskid1yy

04.04.2018 13:19

Dlatego zawsze warto takie sprawy ustalać z prawnikiem, żeby wszystko było jasne. Choć pewnie i tak nie uniknie się sporów.

# Uguru Nganh Songh

04.04.2018 14:50

Współczuję metody zarobkowania, być takim pachołem do reklamowania, uczyć się nie chciało....

# Krzysztof44

17.04.2018 07:44

Warto czasem skonsultować temat. Ja Ci polecam Panią Mecenas z Wrocławia - Adwokat Wrocław . Uratowała mnie przed przejęciem w spadku długu.

# syyyf reklama

17.04.2018 09:59

syf.reklamaa.
Ludzie są już tak otępiali, że łykają każdy pie.rdolo.ny kit. "posmaruj sobie tym kremem cycki to Ci urosną" JA PI.ER.DOLE.

# Jan_Jamróz

04.06.2019 11:44

Osobiście słyszałem, że jeśli chodzi o sprawy spadkowe- ten adwokat jest dobry i warto zaangażować go do pomocy.

# Amelia

16.09.2019 14:06

Ja np. korzystałam w podobnej sprawie z pomocy Pana Karola Wieczorskiego. To były sędzia więc ma duże doświadczenie i co jest dużym atutem- spogląda na sprawę z dwóch stron.

# bojad

17.09.2019 14:24

to radca z warszawy? ten wieczorski? potrzebny mi taki ktoś w sprawie spadkowej wlasnie

# Amelia

18.09.2019 14:28

Tak, to radca prawny z Warszawy. Kontakt do niego możesz znaleźć przez kancelarię JST. Na prawdę jest dobry w tym co robi, więc myślę, że warto umówić się na spotkanie.

# Wiolka

17.01.2020 15:11

Ile ja się nawojowałam z bratem o spadek to nawet nie chce wspominać. Nic mi w życiu nie napsuło tak nerwów jak ta sprawa. Dopiero jak przekazałam sprawy w ręce Kancelarii Mecenasa Dariusza Kotłowskiego to wszystko zaczęło się układac i i jakoś doszliśmy do porozumienia.

# bojad

30.01.2020 11:50

ja bym szła tez do radcy pawnego, znam Wieczorskiego od tego typu spraw W Warszawie, bo samemu to się nic nie uzyska jak się nie zna zawiłości prawa
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA