REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

interwencja

 

Na Bródnie chcą kilku metrów chodnika. ZDM: "Nie da się"

  5 stycznia 2023

Na Bródnie chcą kilku metrów chodnika. ZDM: "Nie da się"
Fot. Katarzyna Górska-Manczenko

Ułożenie kawałka chodnika - wydawać by się mogło, że to sprawa do załatwienia od ręki. Okazuje się jednak, że w niektórych okolicznościach to skomplikowana inwestycja, której Zarząd Dróg Miejskich nie jest w stanie przeprowadzić.

REKLAMA

Radna dzielnicy Targówek Katarzyna Górska-Manczenko zwróciła się z prośbą o budowę chodnika w miejscu ścieżki przy Wyszogrodzkiej, przy przejściu dla pieszych. W tym miejscu chodnik bardzo by się przydał, gdyż - zwłaszcza w deszczowe dni - tworzy się tam błoto.

Potrzebny kawałek chodnika

Chodzi o ułożenie zaledwie kilku metrów kwadratowych kostki, co obciążyłoby budżet samorządu w minimalnym stopniu. 52 dziki zabito na Targówku. Czy odstrzał to jedyne rozwiązanie? 52 dziki zabito na Targówku. Czy odstrzał to jedyne rozwiązanie?
Mieszkańcy, a za nimi samorządowcy, uskarżają się na nadmierną populację dzików niszczących ogródki działkowców. Zwierzęta są widywane na chodnikach i w altankach śmietnikowych, a nawet w okolicach placów zabaw i mniejszych skwerów. Ogólna narracja brzmi: "Dzik jest dziki, dzik jest zły". Brzmi znajomo? Sprawdzamy, ile tych zwierząt w ostatnim czasie zostało odstrzelonych na Targówku.
Tymczasem Zarząd Dróg Miejskich "odbił piłeczkę" i poinformował radną, że budowa chodnika przy Wyszogrodzkiej nie jest możliwa ze względu na... rosnące tam drzewa.

- W celu wybudowania chodnika konieczne byłoby wycięcie około połowy systemu korzeniowego dwóch dużych drzew. Z powodu istniejących nawierzchni utwardzonych każde z drzew ma już ograniczony teren na rozrost systemu korzeniowego. Budowa chodnika wiązałaby się z przycięciem systemów korzeniowych oraz zwiększeniem terenu utwardzonego. Miałoby to wpływ na stan zdrowotny drzew oraz ich statykę, co z kolei zmniejszyłoby bezpieczeństwo pieszych - informuje ZDM.

Biorąc pod uwagę, że chodzi o zaledwie kilka metrów chodnika trudno oprzeć się wrażeniu, że ZDM mocno przeszacował pisząc, że "konieczne byłoby wycięcie około połowy systemu korzeniowego dwóch dużych drzew".

REKLAMA

Podwieszany chodnik rozwiązaniem?

Warto przypomnieć, że w Warszawie coraz częściej wykonuje się chodniki podwieszane, które nie ingerują lub ingerują w niewielkim stopniu w systemy korzeniowe drzew. Takie rozwiązanie zastosowano chociażby przed dwoma laty na Bielanach w parku Olszyna. Podobne chodniki powstały też m.in. na białołęckim Henrykowie przy ulicy Drożdżowej czy pl. Poli Negri w centrum. Trzeba jednak dodać, że ich budowa jest znacznie droższa, niż tradycyjnych chodników.

(db)

.
 

Polecamy

Komentarze (5)

# Agnieszka

06.01.2023 10:39

Na tym kawałku od przejścia dla pieszych do starego chodnika z płyt mieści się połowa systemu korzeniowego dwóch drzew?! Co w ZDM-ie dolewacie sobie do kawy? To musi być coś naprawdę mocnego.

# Chodecka

08.01.2023 17:57

ZDM zareagował prawidłowo. Ochrona miejskich drzew / których 100 razy więcej się wycina, niż sadzi/ jest ważniejsza, niż dwa metry chodnika.

# solo

09.01.2023 08:21

#Chodecka napisał(a) 08.01.2023 17:57
ZDM zareagował prawidłowo. Ochrona miejskich drzew / których 100 razy więcej się wycina, niż sadzi/ jest ważniejsza, niż dwa metry chodnika.

Czyli drzewo jest wązniejsze od 80-latki, która nie radzi sobie w błocie? No cóż, każdy ma taki ZDM, jakiego Trzaskowskiego sobie wybiera.

REKLAMA

# Dani

09.01.2023 10:22

ZDM to instytucja specjalnej troski a ich wiarygodność jest żadna.
Wystarczy zobaczyć jak zaplanowany był remont Kondratowiczia który powinien się skończyć jesienią razem z metrem a pewnie do wiosny potrwa.
Tragikomedia ze ŚW Wincentego tez pokazuje głupotę tych ludzi.
Zatem to że nie potrafią ułożyć kilku płyt wcale mnie nie dziwi

# nnn

10.01.2023 17:01

W odpowiedzi na postulaty mieszkańców postawią tam patrol straży miejskiej aby wlepiał mandaty za deptanie trawnika.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA