REKLAMA

Legionowo

różne »

 

Każą nam płacić za własne garaże!

  7 listopada 2011

alt='Każą nam płacić za własne garaże!'

15 lat temu na dzierżawionym od wojska terenie mieszkańcy zbudowali garaże. Teraz WAM każe im za nie zapłacić.

REKLAMA

Dzierżawiony do niedawna teren przejęła Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. Dotychczasowi użytkownicy garaży, mimo że zbudowali je za własne pieniądze, muszą teraz płacić czynsz lub wykupić grunt i budynek - ten, który sami postawili.

Umowa z wojskiem

Teren przy stacji PKP Piaski należał kiedyś do wojska. Grupa mieszkańców zaproponowała wybudowanie tu garaży. - Osiedle jest duże, a z miejscami do parkowania było krucho.
W dniu, w którym pierwotne umowy dzierżawy wygasły, nakłady poniesione na budowę garaży zostały zamortyzowane, a wszelkie roszczenia dotyczące zwrotu tych nakładów wygasły - przekonuje WAM.
Postanowiliśmy dogadać się z wojskiem i postawić tam pomieszczenia, w których moglibyśmy trzymać swoje auta - opowiada pan Eugeniusz. Umowę dzierżawy podpisali na 15 lat. Na podstawie decyzji lokalizacyjnych wydanych przez urząd miasta za własne pieniądze postawili tam garaże - łącznie około 200 obiektów.

- Przez 15 lat wszystko było w porządku. Jakiś czas temu teren od wojska przejęła WAM, a nasza umowa dzierżawy się skończyła. No i tu zaczęły się schody - mówi emeryt. Agencja przysłała dotychczasowym dzierżawcom propozycje wykupu gruntu wraz z garażem. Jeśli ktoś nie chce wykupić ziemi i budynku, może go wynająć lub musi go opróżnić. - Nie rozumiemy, dlaczego. Przecież nie każdego stać na zapłacenie siedmiu tysięcy złotych za budynek, który wybudował za własne pieniądze. Czynsze za wynajem też nie należą do najniższych - około 200 zł miesięcznie - dodaje pan Eugeniusz.

Kup bilet

WAM: Wszystko zgodnie z prawem

Według Agencji nie ma w tym nic dziwnego. - Zgodnie z zapisami umowy dzierżawcy użytkowali garaże przez 15 lat, nie opłacając w tym czasie czynszu - tłumaczy Kazimierz Grzyb, dyrektor oddziału regionalnego WAM "Mazowsze". Po upływie okresu dzierżawy dotychczasowym użytkownikom przysługiwało pierwszeństwo do zawarcia umowy najmu przed innymi osobami. - Oznacza to, że w dniu, w którym pierwotne umowy dzierżawy wygasły, nakłady poniesione na budowę garaży zostały zamortyzowane, a wszelkie roszczenia dotyczące zwrotu tych nakładów wygasły - dodaje Kazimierz Grzyb. Jak twierdzi dyrektor oddziału WAM, po wygaśnięciu umów dzierżawy z użytkownikami garaży zostały zawarte umowy najmu na czas nieokreślony z prawem pierwokupu bez ogłaszania przetargu.

Skąd jednak takie ceny? Według Kazimierza Grzyba, ich wartość została określona na podstawie wycen dokonanych przez rzeczoznawców majątkowych. Agencja nie zmusza nikogo do wykupu. - Jeśli najemca nie jest zainteresowany nabyciem garażu, może go użytkować na warunkach określonych w warunkach najmu - dodaje.

Użytkowników garaży nie zadowalają takie tłumaczenia. - Te 15 lat temu wiedzieliśmy, na co się decydujemy. My wiemy swoje, oni swoje, a niesmak pozostał. Dziwne jest to prawo, które nakazuje nam płacić drugi raz za to, za co już zapłaciliśmy - dodają.

Maciej Kamiński

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni