REKLAMA

Puls Warszawy

historia »

 

Jego śmierć opiewał Norwid. 180 lat od tragicznych wydarzeń

  8 lipca 2021

alt='Jego śmierć opiewał Norwid. 180 lat od tragicznych wydarzeń'
źródło: "Śmierć Karola Levittoux" pędzla Antoniego Kozakiewicza (1867?)

Śmierć 21-letniego Karola Levittoux stworzyła romantyczną legendę, która w Warszawie czasów zaboru rosyjskiego była żywa przez długie dekady i... poskutkowała budową kościoła na Chłodnej.

REKLAMA

"Tu, w dawnym gimnazjum na Lesznie, działał Karol Levittoux, założyciel i przywódca warszawsko-łukowskiej młodzieżowej organizacji spiskowej, inspirator strajku szkolnego, aresztowany i badany w Cytadeli Warszawskiej. Zginął w lipcu 1841 roku" - tablicę o takiej treści można znaleźć na budynku parafii kalwińskiej, znajdującym się za zborem w al. "Solidarności". W XIX-wiecznej Warszawie nazwisko Levittoux budziło ogromne emocje a śmierć studenta opiewali poeci.

Kim był Karol Levittoux?

Karol Levittoux urodził się we wsi Kumelsk koło Kolna w Królestwie Polskim, jako syn jednego z francuskich żołnierzy armii Napoleona I - Pierre'a Levittoux-Desnouettes'a. Już podczas nauki w gimnazjum zaczął działać w tajnych organizacjach, zmierzających do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Młodzi patrioci z pokolenia Levittoux byli zafascynowani modnymi wówczas ideami romantyzmu i socjalizmu utopijnego, a ich marzeniem było wywołanie powstania przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Nie umknęło to uwadze tajnych służb.

- Levittoux został aresztowany w lipcu 1840 w ramach fali aresztowań członków jego konspiracji - czytamy na stronie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. - Zeznania innych aresztantów wskazywały na jego znaczącą rolę w organizacji. Komisja śledcza w maju 1841 wnioskowała o zesłanie go na Syberię, lecz namiestnik Iwan Paskiewicz polecił kontynuowanie śledztwa. Więzień, w następstwie odmowy składania zeznań obciążających współtowarzyszy, był brutalnie dręczony przez śledczych zarówno moralnie jak i fizycznie, łącznie z biciem.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Śmierć Karola Levittoux

Ze względu na pochodzenie Levittoux sprawą zainteresował się nawet konsul Królestwa Francji, który zaapelował do Paskiewicza o złagodzenie wyroku. Udało się zdobyć jedynie zapewnienie, że prośba zostanie rozpatrzona przez rosyjskiego namiestnika. 21-latek nie dożył uwolnienia.

- Levittoux przez swoje okienko więzienne oświadczył Siesickiemu, że dłużej żyć nie może, że mu jest niepodobna znieść dłużej podobnych męczarni, i prosił go, aby przynajmniej do godziny jedenastej w nocy nie spał - wspominał w wydanym po latach pamiętniku inny więzień Cytadeli, Rufin Piotrowski. - Na zapytanie Siesickiego dlaczego, Levittoux odpowiedział, iż coś ciekawego tego wieczora ma nastąpić w ich więzieniu, a o czym on wie z pewnością.

Kilka godzin później cela Levittoux stanęła w płomieniach. Samobójcza śmierć studenta odbiła się szerokim echem w Europie, wywołując powszechne oburzenie traktowaniem polskich więźniów przez Imperium Rosyjskie. Ciało Levittoux pogrzebano na stokach Cytadeli. "Śmiało, młodzieńcze, chociaż przepaść bliska / A niebo gromem odzywa się nowym / Z nieuchronnego wynijdziesz ogniska / W wieńcu gwiazdami iskier brylantowym" - napisał Cyprian Kamil Norwid, rówieśnik i przyjaciel Levittoux.

REKLAMA

Kto zbudował kościół na Chłodnej?

Śmierć Karola Levittoux przez lata inspirowała poetów i malarzy, którzy widzieli w 21-latku symbol walki z Imperium Rosyjskim. Przyniosła także bardziej wymierny skutek w postaci poprawy sytuacji więźniów warszawskiej Cytadeli.

Inny z owoców tragicznej śmierci studenta można oglądać do dziś na Chłodnej. Dla uczczenia pamięci Levittoux bogata szlachcianka Klementyna Ostrowska-Małachowska postanowiła ufundować w Warszawie kościół, na patrona którego nieprzypadkowo wybrano św. Karola.

Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe