REKLAMA

Puls Warszawy

zabytki »

 

Odbudują Pałac Saski. Prezydent Duda: "Wielkie dzieło o charakterze symbolicznym"

  8 lipca 2021

alt='Odbudują Pałac Saski. Prezydent Duda: "Wielkie dzieło o charakterze symbolicznym"'
Tak Pałac Saski wyglądał w ostatnich latach istnienia.
źródło: domena publiczna

Prezydent Andrzej Duda przekazał do Sejmu projekt "specustawy saskiej", mającej przyspieszyć odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy Królewskiej.

REKLAMA

7 lipca do marszałek Sejmu Elżbiety Witek trafił projekt ustawy "o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie". Prezydencki projekt ma pomóc w odbudowie za 2,4 mld zł zabytków zniszczonych przez Niemców podczas II wojny światowej.

Pałac Saski - odbudowa

- Spotykamy się w momencie doniosłym nie tylko dla Warszawy, ale całej Rzeczypospolitej; spotykamy się w sprawie inwestycji bardzo szczególnej z wielu względów, przede wszystkim historycznych - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przekazania projektu specustawy, która odbyła się na pl. Piłsudskiego. - Cieszę się, że dzisiaj, po dziesięcioleciach, Polska podejmuje to zadanie, kontynuując zarazem to, co rozpoczął w 2004 roku ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński.

Jaką funkcję ma pełnić gmach odbudowany według projektu z XIX wieku? Na razie nie wiadomo. Otoczenie prezydenta Dudy póki co ogranicza się do określeń typu "przestrzeń instytucji i inicjatyw kulturalnych". Pałac Brühla najprawdopodobniej stanie się siedzibą Senatu, zaś kamienice przy Królewskiej - wojewody.

Wstąp do księgarni

Pałac Saski - historia

W XVII wieku w miejscu późniejszego Pałacu Saskiego znajdował się dwór Morsztynów, przebudowany następnie na barokowy pałac. W kolejnym stuleciu został on ponownie przebudowany na zlecenie króla Augusta Mocnego i stał się centralnym punktem okazałego założenia urbanistycznego: Osi Saskiej, ciągnącej się od Krakowskiego Przedmieścia do Koszar Mirowskich, których pozostałością jest remiza strażacka przy Chłodnej. Aż do 1818 roku pałac był prywatną własnością królów Saksonii i znajdowały się w nim m.in... mieszkania na wynajem. W dzieciństwie mieszkał tam m.in. Fryderyk Chopin.

Formę znaną z przedwojennych pocztówek Pałac Saski otrzymał dopiero w latach 1839-1842, gdy był własnością rosyjskiego przedsiębiorcy Iwana Skwarcowa. Barokowy gmach został całkowicie przebudowany według projektu Adama Idźkowskiego. Główny korpus rozebrano, zastępując kolumnadą, a skrzydła przebudowano w duchu klasycyzmu. Po powstaniu styczniowym spadkobiercy Skwarcowa sprzedali pałac rosyjskiej armii, która umieściła w nim Dowództwo III Warszawskiego Okręgu Wojskowego.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w pałacu ulokował się Sztab Generalny Wojska Polskiego. W 1925 roku w środkowych arkadach powstał Grób Nieznanego Żołnierza, upamiętniający oryginalnie żołnierzy poległych w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. Podczas okupacji niemieckiej z pałacu korzystał Wehrmacht. Po upadku powstania warszawskiego Niemcy wysadzili budynek w powietrze.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (13)

# DBC

08.07.2021 14:44

Ciekawa sprawa: redakcja tak wyczulona na kwestie finansowe, że rozlicza władze Warszawy z sadzenia kwiatków jednorocznych zamiast wieloletnich, tu nagle nie widzi problemu w wydaniu 2,4 mld zł na "dzieło o charakterze symbolicznym"... A przecież wiadomo, że państwo dołoży do tego najmniej, jak tylko się da, większość zapłacą mieszkańcy stolicy.

# Chris

08.07.2021 21:37

Nie słyszałem żeby Trzaskowski albo ktoś od niego deklarował jakieś kwoty z budżetu Warszawy. Ma to iść z budżetu centralnego, bardziej bym się spodziewał, że będą torpedować ten projekt.

# Tubylec

08.07.2021 22:00

Trzaskowski tworzy hotel dla gejów, rząd odbudowuje Pałac Saski wysadzony przez Niemców. Dobrze, że po wojnie odbudowano sporo, bo z takich prezydentem Warszawy nigdy by nie było.

REKLAMA

# gosc

09.07.2021 00:05

Duda chce zbeszcześcić Grób Nieznanego Żołnierza. Wstyd i hańba.
Najśmieszniejsze w tej tragedii jest to, że dawniej przed pałacem stał pomnik zdrajców, a po odbudowie przed pałacem znajdzie się pomnik Kaczyńskiego. Symbolika, której PiS nie przewidział.

# mmmieszkaniec

09.07.2021 08:44

Za tą kasę można wybudować oczyszczalnię dla lewej części Warszawy, żeby się wreszcie rura nie zatykała. No cóż trzeba coś spektakularnego postawić, żeby przejść do historii. Gierek ma Zamek Królewski, a Duda z Kaczyńskim Pałac Suski? Saski...Megalomania za nasze pieniądze...

 Taltos2

09.07.2021 08:44

Spokojnie, niczego nie wybudują. Ale Rady się obsadzi, pozamawia analizy, masterplany i koncepcje za miliony i parę lat można pociągnąć...
PS 1. Chyba, że ma to być muzeum Lecha, to wtedy Jaro nie odpuści.
PS 2. Za tę kasę to lepiej szpital postawić, bo jak wiadomo, NFZ mamy na poziomie Szwajcarii

REKLAMA

# Madbutcher

09.07.2021 11:20

#gosc napisał(a) 09.07.2021 00:05
Duda chce zbeszcześcić Grób Nieznanego Żołnierza. Wstyd i hańba.
Na czym niby miałoby polegać to zbeszczeszczenie? Na przywróceniu mu pierwotnej formy?
Możesz rozwinąć myśl?

# gosc

10.07.2021 00:11

#Madbutcher napisał(a) 09.07.2021 11:20

Na czym niby miałoby polegać to zbeszczeszczenie? Na przywróceniu mu pierwotnej formy?
Możesz rozwinąć myśl?
Pierwotna forma i lokalizacja Grobu Nieznanego Żołnierza była dość przypadkowa. Po prostu jedno ze stowarzyszeń dążących do upamiętnienia poległych wykonało płytę z napisem Nieznanemu Żołnierzowi i w tajemnicy podrzuciło ją na pl. Saskim przed pomnikiem Poniatowskiego. Ponieważ przypuszczano, że ufundował ją Paderewski, to postanowiono tam zbudować pomnik.
Po II wojnie światowej zdecydowano, że pomnik będzie w postaci zachowanych arkad, z ułamanymi kolumnami. Olbrzymia pusta przestrzeń, w której nie wolno było nic odbudowywać, miała upamiętniać losy zniszczonej podczas wojny Warszawy oraz eksponować pomnik, który stał się centralnym elementem wielkiego pustego placu.
Odbudowa kamienic i pałacu (tak naprawdę, to była kamienica czynszowa) spowodują, że pomnik straci swoje znaczenie i wymowę - z centralnego elementu założenia urbanistycznego, zostanie zdegradowany do roli fragmentu biurowca.

# Kej Kej

10.07.2021 01:25

Czy nasz naród stać na taki zryw narodowościowo - finansowy...? Na co to komu

REKLAMA

# dddd

11.07.2021 17:43

Bardzo zły pomysł. Są ważniejsze wydatki na które nie ma kasy. A to tylko propaganda, że państwo odbuduje. Później się okaże, że zapłaci głównie samorząd . jak jak za szpital południowy, który państwo jak na razie odebrało samorządowi.
Pałac Saski nie jest budowlą w istotny sposób związaną z historią Polski. Owszem może by i ładnie wyglądało?. Chociaż pewnie efekt będzie taki, że umieszczą tam jakieś urzędy i utrudni to mieszkańcom korzystanie z Parku Saskiego

# Antyrusek

16.07.2021 13:26

Była rocznica 100-lecia odzyskania niepodległości i nie udało się wybudować żadnej symbolicznej budowli - tunelu, mostu, szkoły albo szpitala. Inne kraje z tej samej okazji potrafiły stworzyć arcydzieła - choćby supernowoczesna biblioteka w Helsinkach. To samo będzie z Pałacem Saskim, pogadają, poplanują, komitet budowy pobierze pensje przez kilka lat i nic z tego nie wyjdzie.

# nad

21.07.2021 21:52

Taltos2 napisał 09.07.2021 08:44
Spokojnie, niczego nie wybudują. Ale Rady się obsadzi, pozamawia analizy, masterplany i koncepcje za miliony i parę lat można pociągnąć...
PS 1. Chyba, że ma to być muzeum Lecha, to wtedy Jaro nie odpuści.
PS 2. Za tę kasę to lepiej szpital postawić, bo jak wiadomo, NFZ mamy na poziomie Szwajcarii
Obawiam się że masz rację. /)

REKLAMA

# Arpa61

30.07.2021 11:33

Do kompletu Kaczynski i Duda niech odbudują żydowskie nory w Osiedlu Za Żelazną Bramą, im więcej, im drożej, tym lepiej. I niech pobratymców zaproszą do nowiutkich kibuców. Przed Pałacem Suskim postawić 1 pomnik Nieznanego Terrorysty z PPS, 2 pomnik ośrodka wypoczynkowego im.Piłsudskiego w Berezie Kartuskiej i ogłosić w Polsce Sanację.
więcej na forum

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni