UKS Junak, działający na Targówku od 1963 roku, tworzy kobiecą sekcję piłkarską.
- Powstanie klubu było możliwe dzięki zaangażowaniu mieszkańców Zacisza, którzy przy zbiegu ulic Radzymińskiej i Blokowej udostępnili swoje grunty, aby mogło powstać boisko do piłki nożnej. Różne były losy naszego klubu, ale przez wiele lat służył on mieszkańcom Zacisza i okolicy do uprawiania sportu, a zwłaszcza piłki nożnej - mówi Piotr Pielak, wiceprezes UKS Junak. - Rozgrywki na boisku przy Blokowej prowadził również klub Polonez Warszawa, który rozegrał historyczny mecz z Górnikiem Zabrze w rozgrywkach Pucharu Polski 21 sierpnia 1983 roku. Nie było wtedy jeszcze trybun a boisko otoczone było taśmami: siedziałem z kolegami na ziemi obok linii bocznej i podziwiałem mistrzów Polski i kadrowiczów naszej reprezentacji. Niestety brak formalnych dokumentów a zwłaszcza umów potwierdzających przekazanie gruntów na rzecz klubów a także śmierć lub wyjazd za granicę ludzi, którzy grunty podarowali spowodował, że boisko i obiekt zaczął podupadać. Wtedy to grunty weszły w posiadanie skarbu państwa, który przekazał go we władanie gminy Targówek, a ta po dość długim byle jakim zarządzaniu wydzierżawiła boisko działaczom prywatnego klubu, którzy w zamian za użytkowanie położyli murawę likwidując piach. Teraz obiektem włada Ośrodek Sportu i Rekreacji Targówek.
Wiem z doświadczenia, że dziewczyny również kochają piłkę nożną i są bardzo zaangażowane w to co robią - mówi Piotr Pielak.
Oznacza to, że Junak, dla którego boisko zostało przed laty zbudowane, jest klubem "bezdomnym" i za treningi musi płacić, jak każdy klient z zewnątrz, a nie są to małe koszty - połowa boiska na jedną godzinę kosztuje 150 zł, jeden trening to 1,5 h, co daje 225 zł za trening, a te są trzy razy w tygodniu dla pięciu grup wiekowych.
Mimo problemów finansowych klub wystawia swoich zawodników na turniejach. - W zeszłym sezonie nasi juniorzy młodsi, rocznik 1998, awansowali do I ligi wojewódzkiej, a pozostałe roczniki 2004 (trzecie miejsce w lidze) i 2003 (piąte miejsce w lidze) nie przyniosły nam wstydu. W tym roku dojdą nam jeszcze trzy roczniki 2005 (bardzo dobry zespół) oraz 2006 i 2007 - kontynuuje wiceprezes Pielak. - Wiadomo jednak, że dla rozwoju każdego klubu potrzebny jest dopływ nowych dzieci, dlatego prowadzimy coroczny nabór - zapraszamy chłopców, ale również dziewczynki (które do 14 lat mogą grać razem z chłopakami) urodzone w latach 1998-2009. Naszym nowym projektem jest stworzenie oddzielnej sekcji - kobiecej. Wiem z doświadczenia (bo już miałem okazję prowadzić w Legionovii zespół kobiet), że dziewczyny również kochają piłkę nożną i są bardzo zaangażowane w to co robią. Myślę, że po prostu trzeba je zachęcić i ośmielić, żeby też mogły realizować swoją pasję - grę w piłkę nożną.
Dziewczyny w wieku 14 lat mogą uczestniczyć w rozgrywkach seniorek (najniższa jest III liga). Stąd nasz apel do dziewczyn: nie patrz, nie czekaj, spróbuj swoich sił w naszym klubie. Udowodnij sobie i innym, że też możesz być piłkarką. Nie patrzymy na wiek i umiejętności tylko na chęć do nauki i treningów! - zachęca Piotr Pielak.
Kontakt z klubem: uksjunakwarszawa@wp.pl, Przemysław Zieliński 503-095-887; Piotr Pielak 600-431-310.
(wt)