Jeszcze o azbeście
3 kwietnia 2009
W poprzednich wydaniach "Echa" poruszaliśmy problem azbestowych dachów na terenie osiedla Przyjaźń.
Demontaż i utylizacja azbestu są bardzo drogie, ale to właściciel budynku jest zobligowany do jego usunięcia. Ratunkiem mogą być fundusze unijne i z budżetu ochrony środowiska, o których wiele osób po prostu nie wie.
Jak się starać i gdzie?
Przede wszystkim inwentaryzacja. Właściciel budynku powinien zgłosić do urzędu fakt posiadania na swojej nieruchomości azbestu. Informacje należy corocznie aktualizować - do 31 stycznia każdego roku. Takie postępowanie umożliwia złoże-nie przez osoby fizyczne nie będące przedsiębiorcami oraz wspólnoty mieszkanio-we wniosku o dofinansowanie usunięcia azbestu zarówno ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jak i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowis-ka i Gospodarki Wodnej. Możemy liczyć na refinansowanie kosztów usunięcia lub tylko transportu i utylizacji azbestu. Wysokość refundacji pokrywać może 25%, 50% lub nawet 100% wydatków. Można również skorzystać z kredytu ekologicz-nego na usuwanie wyrobów azbestowych, który oferuje Bank Ochrony Środowiska SA.Sam formularz wniosku jest dostępny w biurze ochrony środowiska urzędu miasta i na stronie internetowej www.bip.warszawa.pl. Oprócz tego należy przygo-tować kopie różnych dokumentów m.in. określających prawo do dysponowania da-ną nieruchomością. Wszystko to składamy do biura ochrony środowiska mieszczą-cego się na pl. Starynkiewicza 7/9. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, właściciel ubiegający się o dotację podpisuje z miastem umowę.
Refundacja
Co ważne - dotację można otrzymać dopiero po zakończeniu prac i złożeniu doku-mentów potwierdzających usunięcie azbestu. Na początku musimy być więc przy-gotowani na pełne finansowanie inwestycji. Być może jest to oczywiste, ale warto również pamiętać, że na nowe pokrycie dachu nie dostaniemy dotacji.Faktem jest, że niebezpieczny azbest musi zniknąć z naszego otoczenia do 2023 roku. Warto szybko zainteresować się dofinansowaniem jego usunięcia.
Agnieszka Pająk-Czech
Można wystąpić o dofinansowanie usuwania i utylizacji eternitu.
Prosimy nie pozbywać się azbestu w ten sposób.