Jest decyzja w sprawie Wolumenu. "Ważne miejsce dla mieszkańców Bielan"
23 czerwca 2020
W 2018 roku propozycja zamiany bazaru na zabudowę z funkcją handlową wzburzyła wielu mieszkańców. Teraz sprawa znalazła swój finał.
Wysiadamy z metra na stacji Wawrzyszew. Przy Kasprowicza widzimy miejski plac z ogródkami restauracyjnymi, nad którym po obu stronach - od al. Reymonta i Wergiliusza - wznoszą się 8-piętrowe budynki.
Wolumen na miarę XXI wieku? Śmiałe wizje studentów
Gastronomia i ogródki kawiarniane, plac miejski, na którym mógłby odbywać się handel a pod tym wszystkim wielki garaż podziemny. Czy taka będzie przyszłość okolic obecnego bazaru Wolumen?
Dookoła spory tłum. Ponieważ jeden z budynków to blok mieszkalny a drugi pełni funkcję biurowca, część przechodniów to mieszkańcy idący do metra, część zmierza do pracy na Wawrzyszewie. W okolicy jest też mnóstwo osób robiących zakupy na parterze biurowca, gdzie działa wielki bazar z szyldem "Wolumen". Tak mogła wyglądać przyszłość... ale nie będzie, bo nie chcieli tego sami mieszkańcy Bielan.
Czy zabudują Wolumen?
- Bazar Wolumen zostanie zachowany z dopuszczeniem lokalizowania pawilonów handlowych do dwóch kondygnacji nadziemnych - czytamy w odpowiedzi na uwagi do projektu planu zagospodarowania Wawrzyszewa. - Obecne targowisko jest miejscem ważnym dla mieszkańców Bielan, pełni rolę centrum lokalnego.
Wcześniej zespół urbanistów i architektów, przygotowujących na zlecenie warszawskiego ratusza plan Wawrzyszewa, proponował dopuszczenie w miejscu bazaru wyższej zabudowy biurowej i mieszkaniowej, ale z zachowaniem funkcji targowiska na parterze. Propozycja nie spodobała się mieszkańcom, którzy "zalali" urząd krytycznymi uwagami. Tylko pod hasłem "Wolumenu nie oddamy" zebrano ponad 4600 podpisów. Protestowała także rada osiedla WSM Wawrzyszew.
- Sprzeciw wobec ograniczeniu powierzchni obszaru bazaru przy ul. Wolumen - czytamy w złożonej przez nią uwadze. - Bazar funkcjonuje ponad 40 lat, doskonale służy mieszkańcom Bielan i innych dzielnic Warszawy, stanowi miejsce pracy dla wielu ludzi i tego miejsca nie należy ograniczać. Mieszkańcy i kupcy od około 10 lat walczą o to, by bazar nie został zlikwidowany lub ograniczony.
Plan miejscowy Wawrzyszewa
Rada Warszawy dała zielone światło dla uchwalenia planu Wawrzyszewa już w 2009 roku. Od tego czasu planiści byli zmuszeni do zaktualizowania zapisów, ponieważ na osiedlu powstawały nie tylko nowe bloki, ale też druga jezdnia al. Reymonta, która całkowicie zmieniła układ drogowy. Gdyby miejscy radni nie zwlekali, plan zagospodarowania obowiązywałby już od kilku lat i - co za tym idzie - nie byłoby konfliktu np. wokół łąki obok Stawów Brustmana.
(dg)
.